N

Nazan Öncel

Nazan Öncel Biyografisi

Nazan Öncel, 6 Şubat 1956 tarihinde İzmir Karşıyaka’da doğmuştur. Öğretmen bir anne ile memur bir babanın ikinci çocuğudur. Bir ablası, bir kız kardeşi ve iki de erkek kardeşi var. Annesinin adı Raziye babasının adı Muzaffer’dir. 5 yaşındayken annesi babasından ayrılıp başka biri ile evlenmiş, oysa bir kaç yıl sonradan kızlarını yanında almış. Fakat hiç bahsetmediği üvey babasından acıklı olduğu belli. Nazan Öncel, 18 yaşına gelmeden evlenmiş. İlkokulu Başarı İlkokul’unda okumuştur.
Nazan Öncel geç de olsa, Milletlerarası Newport Üniversitesi‘nde İletişim Sanatları bölümünü 2013 yılının ocak ayında bitirerek diplomasını aldı.

1961 yılında, 5 yaşındayken “Acı Tesadüf” adlı bir filmde oynamış.

Ortaokul yıllarında gitar çalıp şarkı söylemeye başlar.1974 yılından daha sonra İzmir ve civarındaki otellerde, kulüplerde sahneye çıkmış. Nazan Öncel aslında 15 yaşından beri müziğin içinde. Önce lisede kurduğu ‘‘Çılgınlar’’ isimli topluluk, daha sonra nikah salonlarında, lokallerde şarkıcılık yapmış, çeşitli yarışmalarda dereceler almış. daha sonra İzmir Konservatuarı’ndan mezun olmuştur.

1976’de İzmir Radyosu’nun düzenlediği Acemi Ses Yarışmasında “Annem” adlı parçası ile birinci olmuştur.

1978‘de çıkan “Sana Kul Esir Olmuştum” (Laf: Erdener Koyutürk, Müzik: Özdener Koyutürk) adlı birincil 45’lik plağını çıkarmış ve 1980‘de yayınlanan ‘‘Yağmur Duası’’ adlı ilk uzunçalarını yapmıştır.

1980‘de Hırçın Kız ve 1981‘de Niçin adlı 2 benzersiz bestesiyle Eurovision Şarkı Yarışması elemelerine katıldısını gösterdi.

80′li yıllar her tarafında çeşitli şarkılara ve albümlere imza atan, Eurovision şarkı yarışmasına katılan sanatçının müzik dünyasında adını duyurmaya başlaması 1990′lı yıllarda olur.

1983 yılında Bursa Çelik Palas`ta program yaptı ve yeni yıl balosunda Tanju Okan gibi bir isimle aynı sahneye çıktı.

Ardından 1984 yılında müziğe ara verdi ve 8 sene bir şirkette sekreterlik yaptı. 23 Aralık 1992 tarihinde çıkardığı “Bir Hadise Var” albümüyle büyük çıkışını yapmıştır. Albümden çıkan “Benzer Nakarat” adlı şarkısının videosu ve sözleri ile büyük beğeni toplamıştır. Klipte kıvırcık saçlarıyla, uçuk kıyafetleriyle, yırtık kot şortuyla ve büyük yıldız kolyesiyle 90’ların unutulmayan isimlerinden biri olmuştur. “Gitme Kal Bu Şehirde” ve “Aşık Değilim Olabilirim” şarkılarıyla da kısa sürede bir fenomen haline gelmiştir. “Bir Hadise Var” döneminde konserlere çıkan Nazan Öncel, “Aşık Değilim Olabilirim” konser performansını video klip olarak yayınlamıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Naz Elmas

1996 yılında “Sokak Kızı” albümünü çıkaran Öncel’in bu albümü ile tarzını da sertleştirmeye başlar ve ‘sokak kızının’, sokakta yaşamış kadının isyanını dillendirir. Ve bu albümden meydana çıkan Cadde Kızı, Erkekler de Yanar, A Bu Yaşam ve Bırak Seveyim Dar Edeyim gibi parçalar onu slowdan uzaklaştırır ama zirveye taşır. Nazan, bu tarzı 1999 Ocak ayında yayınlanan Demir Leblebi albümünde sürdürdü.

Türkiye’ye eşik atlatan ve sosyal sorumluluklara muhabere eden bu albüm yıllar sonradan Göç ve Cadde Kızı albümleri gibi kült olma mertebesine erişti. 21 Mart 2004 tarihinde Ast Yana Resim Çektirelim albümünü çıkardı. Bu albüm sanatçının en çok satan albümlerinden biridir. 15 Temmuz 2006’da 7n Bitirdin’i çıkaran usta Aşkım Baksana Bana ile digital ortamda en çok satılan şarkı olmayı başardı ve listelere bir numaradan gyıllar birlikte çalıştığı müzisyen Hamit Ünadaş‘ın Janti albümünün prodüktörlüğünü üstlendi ve şarkılarını kaleme alarak iki şarkıda Janti’ye düet yaparak yardım oldu.

Nazan Öncel, 1999 yılında çıkardığı Demir Leblebi albümünün Demirden Leblebi şarkısında çocukluğunda üvey babasından gördüğü bir taciz olayını yorumlamıştır.

“Emrindeki Yandan Fotoğraf Çektirelim” Türkiye’de 2004 yılının en sevilen albümlerinden biridir. “Hay Hay”, “Nereye Böyle”, “Hokka”, “Gül Pansiyon”, “Bilmiş Dümbeleği” ve “Araba” radyoların gözdesi olurken bugüne dek birçok ödülün de sahibi olmuş, verdiği bestelerle sanatçı dostlarını listelerin en tepesine taşımıştır. Bilhassa “Of Of”, ‘Hüp’ ve ‘Dudu’ Türkiye’de olduğu kadar Avrupa, Orta Doğu ve Rusya’da büyük ses getirmiş eserleridir.

Avrupa Müzik’le yollarının kesiştiği 2006 yılında “7’n Bitirdin” albümüyle dinleyicisini selamlamış, “Aşkım Baksana Bana” radyolarda çalmaya başladığı gün listelere bir göstermelik girerek sekiz hafta boyunca zirvede kalmıştır. İnternet’te en fazla tıklanan, indirilen birincil şarkı olurken ‘Omzumda Ağla ve 7’n Bitirdin’le beraber Nazan klasikleri arasına girmiştir. 2008’de müzisyen Hamit Ündaş’a destek verdiği Janti albümünün prodüktörlüğünü üstlenmiş, ‘Tuttum Bırakmam’ ve ‘Ağlamaya Devam’ şarkılarında Janti’yle birlikte düet yapmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nikolay Çavuşesku

2009’un birincil albümü olarak elimize aldığımız Hatırına Sustum’un iki güzel sürprizi var: Orhan Pamuk’un son başyapıtı Masumiyet Müzesi’ne hediye edilen Canım Benim Nasılsın bestesiyle, R.E.M, Madonna, Garbage, Smashing Pumpkins gibi o kadar çok grup ve sanatçıyla çalmış, söylemiş bir müzisyen olan Vic Chesnutt’ın gitarıyla eşlik ettiği Seni Bugün Görmem Lazım.

Demirden Leblebi, Leyla gibi gözü öyle, sağduyulu, tabuları yıkmayı amaçlayan şarkılar müzisyenin albümü olan Hatırına Sustum ağır roman tadındaki güçlü repertuar ve düzenlemelerle hayatla yüzleştiriyor dinleyicisini. Kapak fotoğrafında ağzındaki fermuarla konuşamayan dilsiz toplumların sesini temsil eden sanatçının bu albümünü ister gözlerinizi kapatıp, ister bir sevgiliyle dans ederek dinleyebilirsiniz.

2008’in sonunda Güldünya projesine destek devretmek amacıyla “Leyla”yı yazmış ve söylemiştir. Quickstar Productions tarafından hazırlanan ve günümüzde aşina bir tedavisi olmayan Primary Sclerosing Cholangitis (Ilk Sklerozan Kolanjit) hastalığına uyarı sürüklemek için hazırlanan “Rock 4 Life” albüm serisi, 27. toplamasına Nazan Öncel‘i de dâhil etti. Bir karaciğer hastalığı olan bu kondisyon, hastaya karaciğer naklinden başka bir çözüm bırakmıyor. www.pscpartners.org adresinden bu hastalıkla ilgili data edinmeye ve bağış yapmaya çağıran “Rock 4 Life”organizasyonu ise daha geniş çaplı bir tesir yaratmak için değişik ülkelerden topladığı şarkılarla hazırladığı, bu albümde sözü, bestesi ve yorumu Nazan Öncel’e ait olan “Hatırına Sustum”a yer vermiştir. “Nazan Öncel” Brezilya, İtalya, Yunanistan, Arjantin, Avusturya, Japonya gibi ülkelerin en meşhur sanatçıları arasındadır.

Nazan Öncel, 27 Nisan 2010’da birincil single’ı olan “Tuttum Bırakmam”ı çıkarmıştır. Video klibi siyah-beyazın kardeşliğinde çekilmiş olan bu klipte üç müzisyeni benzer piyanoya oturtarak başrolünü İskender Paydaş, Janti ve Tolga Kılıç’a vererek müzisyen arkadaşlarına ayrıca destek olmuştur.

Tuttum Bırakmam Brezilya, Portekiz, Angola, Cape Verde ülkelerinde piyasaya çıkmış ve hem Brezilya‘da yayınlanan Salve Jorge dizisinin de jenerik müziği olmuştur.

DMC ile yaptığı bu anlaşmaya 2011 Haziran’ında çıkardığı Hayvan ile devam etmiştir. Hayvan albümünün en sevilenleri Beni Koca Şehirde Yalnız Vazgeçme, Adi, Çirkin Olsun Benim Olsun ve Böyle Konuşma’dır. 2012 Ağustos’unda Hayvan’a Remix’i çıkaran usta yeni albümünün hazırlığı içersindedir. Müzikal kariyerinde verdiği konserlerle popüler müziğin zirvesinde her zaman başı çekenlerden olmuş, önemli bir hayran kitlesi edinmiş, birçok projede kendi eserleriyle yer almıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Niran Yalaz

Nazan Öncel, İlk kocası Salih Öncel ile tanıştıktan 37 gün sonra 1973 yılında evlenmiş. 18 yaşına girdikten 37 gün sonradan da anne olmuş. Serkan (d.1974) adında bir oğlu olmuş. 12 sene evli kalmış 1985 yılında boşanmıştır.

Nazan Öncel, kardeşi Pınar Hanımdan boşanmış olan Akşit Togay ile evlendi. 25 Mayıs 2017 sabahı eşi Akşit Togay evinde yürek krizi geçirdi ve vefat etti.

Albümleri :
1975 – Canın İsterse /TRT Televizyonlarına çıkmaya adalet kazandığı birincil şarkı
1975 – Yalnız Kalpler TRT emisyonu
1978 – Sana Kul Esir Olmuştum (45’lik) Melodi Plak
1981 – Neden /Eurovision Yarışma bandı (ilk on beş)
1982 – Hırçın Kız /Eurovision Yarışma bandı (ilk on beş)
1981 – Bir Zamanlar /TRT için hazırlanan bant
1981 – Bizden Sesler / (Complation Kaset)
1978 – Sana Kul Köle Olmuştum-Felek Bu Çekeceksin
1980 – Yağmur Duası
1992 – Bir Hadise Var
1994 – Ben Böyle Aşk Görmedim
1995 – Göç
1996 – Cadde Kızı
1999 – Demir Leblebi
2004 – Emrindeki Yana Resim Çektirelim
2005 – Bir Şarkı Tut
2006 – 7’n Bitirdin
2008 – Hatırına Sustum
2010 – Tuttum Bırakmam (Single)
2011 – Hayvan
2014 – Bir Takım Şeyler
2015 – Aşitom (Single)
2016 – Ağırbaşlı Ol Şampiyon (Single)

Öteki Sanatçılara Verdiği Eserlerden Bazıları:
Tarkan: Hüp, Her Nerdeysen, Dudu, Bu Şarkılar da Olmasa
Gülşen: Of Of
Kaiti Garbi: Of Of (Yunanistan)
Nelly Mackdessy: Of Of (Lübnan)
Özcan Deniz: Canım
İbrahim Tatlıses: Bitmiş Aşkım
Sibel Can: Yalnızlar Treni
Aşkın Nur Yengi: Yıldız Yıldız
Gökhan Itina: Benim İçin N’apardın
Gülben Ergen: Gencecik Bir Delikanlı, Olta

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı