N

Necati Şaşmaz

Necati Şaşmaz Biyografisi

Kurtlar Vadisi ile ünlenen Türk sinema ve dizi oyuncusu.
Necati Şaşmaz 15 Aralık 1971 tarihinde Elazığ‘da Abdulkadir – Sahil Muhakkak çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Bütün adı Muhammed Necati Muhakkak’dır. Raci Yanılmaz ve Zübeyr Muhakkak adında iki kardeşi vardır. Başlıca mesleği turizmcilik olan Şaşmaz, eğitimini Kanada‘da tamamladı.

Amerika‘da 6 sene kalan Muhakkak, 2001 yılında bir süreliğine ailesini ziyarete geldiği sırada geri dönüş uçak biletini 11 Eylül 2001 tarihine aldı. Amerika’da yaşanan saldırılar sebebiyle uçağı Amerika’ya varamadan geri dönen Muhakkak, sonradan ailesinin çekincesi ve ısrarı üstüne Amerika’ya dönmekten vazgeçti.

Hayatına Türkiye‘de devam etme kararı bölge Necati Muhakkak, Ankara‘da sigorta acentesi açtı. Fazla geçmeden istanbul’da Osman Sınav‘la bir meslek görüşmesine oturdu. Kendisine bir yapımın senaryo ekibinde yer alması teklifi geleceğini beklentisi ile görüşmeye gitti. Osman Imtihan‘ın “Bir dizi düşünüyoruz, seni de baş rolde düşünüyorum” sözlerine, göz önünde bulundurmak istediğini söyleyen Şaşmaz, bir ay sonradan teklifi kabul etti.

Hayatını en ince ayrıntısına kadar değiştirdiğini söylediği Kurtlar Vadisi projesine böyle başlayan Necati Muhakkak, özel hayatının kalmadığını, “Beni sadece Ankara’da ismimle çağırıyorlar, İstanbul’da herkes Polat diyor” sözleri ile dile getirdi.

2003 yılında gösterilmeye başlayan müziklerini Gökhan Kırdar‘ın hazırladığı, senaryosu Raci Yanılmaz‘dan, yönetmenleri Osman Imtihan, Mustafa Şevki Doğan ve Serdar Akar olan “Kurtlar Vadisi” adlı dizi filmde Necati Şaşmaz Polat Alemdar karakterini canlandırırken; Oktay Kaynarca, Özgü Namal, Selçuk Yöntem, Gürkan Yerinde, Kenan Çoban, Erhan Ufak, Seray Sever,Tarık Ünlüoğlu, Haldun Boysan, Hande Kazanova ve daha bir fazla oyuncu da rol aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nadia Comaneci

Amerika’da kaldığı dönemde yeşil kart sahibi olan Muhakkak, bedelli askerlikten yararlanarak, askerliğini 28 gün yaptı. Amcası, eski MHP milletvekili Tahir Şaşmaz olan Necati’nin Raci Muhakkak (Kurtlar Vadisi dizisinin senaristi) ve Zübeyr Yanılmaz adında iki kardeşi vardır.

Necati Şaşmaz’ın, içerisinde ilâhi aşkı anlatan şiirlerinin yer aldığı bir şiir kitabı bulunmaktadır. Ankara’da bulunduğu gençlik yıllarında başından bir aşk hikayesi geçen Yanılmaz, yaşadığı duyguları şiire aktardı. Bu dönemde içerisinde bulunduğu tasavvuf kültürünün de etkisiyle ilâhi aşkı şiirlerine yansıtan Yanılmaz, şiirlerini ise “Akş” ismini verdiği bir kitapta topladı.

Necati Muhakkak, 12 Aralık 2012 tarihinde kendisinden 21 yaş ufak Nagehan Kaşıkçı ile evlendi. Ali Nadir Şaşmaz (d.2013) ve Yusuf Dikte (d.2017) adlarında iki çocuğu vardır.

Necati Muhakkak 2 Kasım 2014 tarihinde dizi çekimleri sırasında kendi kullandığı aracın kontrolden çıkması sonucunda trafik kazası geçirdi. Çenesinde kırık olduğu tespit edildi ve ameliyat edildi.

Filmleri ve Dizileri :
Yapımcı :
2015 – Kara Kutu (TV Dizisi)
2013 – 2015 – Kurtlar Vadisi Pusu (TV Dizisi)

Oyuncu :
2017 – Kurtlar Vadisi Vatan (Polat Alemdar) (Sinema Filmi)
2012 – Kurt Kanunu (Enver Paşa)(TV Dizisi)
2011 – Kurtlar Vadisi Filistin (Polat Alemdar) (Sinema Filmi)
2010 – Halil İbrahim Sofrası (TV Dizisi)
2007 – Kurtlar Vadisi Terör (Polat Alemdar)(TV Dizisi)
2007 – 2014 – Kurtlar Vadisi Pusu (Polat Alemdar)(TV Dizisi)
2006 – Kurtlar Vadisi Irak (Polat Alemdar) (Sinema Filmi)
2004 – Ekmek Teknesi (Polat Alemdar)(TV Dizisi)
2003 – 2005 – Kurtlar Vadisi (Polat Alemdar)(TV Dizisi)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı