N

Necati Yılmaz

Necati Yılmaz Biyografisi

CHP Ankara milletvekili

Necati Yılmaz, 1964 yılında Sivas‘ın Divriği ilçesinde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Divriği’de tamamladıktan daha sonra, lise öğrenimini Şarkışla’da Şarkışla Lisesi’nden 1981 yılında mezun oldu. 1985 yılında da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden avukat olarak mezun oldu. Hakimlik stajından sonradan 1989-1990 yıllarında Sivas Zara’da hakimlik yapan Yılmaz, o tarihten itibaren Ankara’da serbest avukat olarak çalıştı.

Askerlik görevini Kıbrıs Türk Barışma Kuvvetleri KomutanAskeri Baskın olarak yaptı.

12 Eylül 1980 sonrası siyasal ve toplumsal davaların ve 1993 Sivas Katliamı davasında şehit ailelerinin avukatlığını üstlendi. Necati Yılmaz, Çağdaş Hukukçular Derneği, Türk Hukuk Kurumu ve Ankara Barosu’nun örgütlenme ve eğitim çalışmalarında yer aldı.

Necati Yılmaz, birçok demokratik kitle örgütünde kurucu üyelik ve başkanlık görevlerini üstlendi. 1998 – 2000 yıllarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanlığı görevini yürüttü. 1990 yılında CHP parti üyesi oldu. İlçe, il ve Genel Merkez hukuk birimlerinde, parti okulunda ve tüzük çalışmalarında görev aldı. Parti Genel Merkezi’nde parti avukatı olarak tahsis aldı. 15 Nisan 2012 tarihinde yapılan Ankara İl Kongresine Ankara il başkan adayı olarak katıldı. 2012 yılında Ankara İl Başkanlığı’nda Anayasa Değişikliği Komi

Necati Yılmaz, 2011 Genel Seçimlerinde Ankara 1. Bölgeden 11. Banal Milletvekili Adayı olarak seçim çalışmalarına katıldı.

Necati Yılmaz, 2014 tarihinde yapılan doğaüstü kongrede CHP Ankara İl Başkanlığı’na seçildi. 25. ve 26. Dönem’de Ankara 1’inci bölgeden Ankara Milletvekili seçildi. Halen Parti Meclisi üyesi ve T.B.M.M. Yargı Komisyonu üyesidir.

Necati Yılmaz, avukat Nihal Yılmaz ile evlidir. Bir çocuğu vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nuray Sayarı
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı