N

Neçirvan Barzani

Neçirvan Barzani Biyografisi

2006 yılında Kürdistan Yöresel Yönetimi’nin başbakanı olarak göreve gelmiştir.

Neçirvan Barzani, 21 Eylül 1966 tarihinde Irak’da Erbil iline yan Barzan’da doğmuştur. Babasının adı İdris Barzani’dir. Mesut Barzani amcasıdır. 1974 yılında ailesiyle birlikte Irak‘ı terkederek İran‘a firar etmek zorunda kalmıştır. Neçirvan Barzani 1984 senesinde Tahran Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde okumaya başladı, ama babasının ölümü nedeniyle üniversiteyi ele vermek zorunda kalan Neçirvan Barzani eğitimini ABD‘de tamamladı.

daha sonra ülkesine dönen Neçirvan Barzani, Kürdistan Demokratik Partisi‘ne katılarak siyasete atıldı. 1989‘da da KDP‘nin merkez yürütme kurulu’na seçildi. 1991 yılında yaşanan Körfez Savaşı‘nın ardındaki da Irak hükümeti ile görüşmelere katıldı. 1996 yılında da Kürdistan Demokrat Parti’nin kontrollü bölge başbakan yardımcısı olarak ödev edildi.

Neçirvan Barzani, 2006 yılında Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başbakanı olarak göreve gelmiştir. Mart 2006 – Ağustos 2009 yılları arası Kürdistan Yöresel Yönetimi’nin başbakanlığını yapmış ve Mart 2012 yılında tekrar başbakan olarak seçilmiştir. 21 Eylül 2013‘teki seçimde (KDP) Kürdistan Halkçı Parti 38 sandalye ile sandıktan birinci parti olarak çıktı.

Neçirvan Barzani, amcası Mesut Barzani‘nin kızdir. 3 oğlu, bir kızı vardır.

Neçirvan Barzani, 2009 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birincil devlete ait görüşme gerçekleşti. 2013 yılında Ankara‘da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nostradamus
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı