N

Neriman Altındağ Tüfekçi

Neriman Altındağ Tüfekçi Biyografisi

Türkiye’nin ilk profesyonel Türk millet bayan koro şefidir. Şarkıcı, Millet sanatçısı

Neriman Altındağ Tüfekçi, 14 Mart 1926 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Ailesi aslen Amasyalıdır, babası Amasyalı Nurettin Behiç Bey’dir. Annesi Hayriye Bayan Erzurumludur. Nurhan Altındağ adında abisi, Perihan Altındağ Sözeri adında ablası vardı. İlkokulu, Erzurum’da Nene Hatun İlkokulu’nda okudu, ortaöğretimini ise İstanbul’da Nişantaşı Kız Lisesi’nde 1942 yılında bitirdi. Liseyi bitirdiği sene olan 1942’de sınavla Ankara Radyosu’na girdi.

Neriman Altındağ Tüfekçi, 1949 yılında TRT Yurttan Sesler Korosu Şef yardımcılığına atandı. 1950 yılında repetitörlük ve 1953 yılında solist öğretmenliği unvanını aldı. 1957 yılında Kadınlar Korosu”nu kurdu ve yönetti. 1959 yılında İstanbul Radyosu’na atandı. İstanbul Radyosu’nda solistliğin yanı sıra Yurttan Sesler Kadınlar Korosunu kurdu ve yönetti. Türk Müziği Şube Müdür Yardımcılığı görevini de yürüttü.

1972 yılında tekrar Ankara Radyosu’na dönerek solistlik ve şeflik görevlerini burada sürdürdü. İstanbul’da kurulmakta olan Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın kuruluş çalışmalarına yeralma nedeniyle, 1976 yılında TRT‘den ayrılarak Konservatuar’a Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Öğretim görevlisi olarak atandı.

Neriman Altındağ Tüfekçi, 1951 yılında müzisyen Muzaffer Sarısözen ile evlendi. Bu evlilikten 1952 yılında oğlu Memil Sarısözen dünyaya geldi. 1956 yılında boşandı. 1958 yılında Millet sanatçısı Haykırma Tüfekçi ile evlendi. Nida Tüfekçi ile evliliğinden Gamze (Tüfekçi) Yazıcı (d.1958) adlı bir kızı vardır.

Sanat yaşamı her tarafında farklı alanlara yönlendirilmiş görevler üstlenmiş olan Neriman Altındağ Tüfekçi, repertuarında bulunan tüm öğelere ait türkü ve bilhassa uzun havaları aslına ve yöre üslubuna yerinde yorumuyla solist olarak büyük başarı ve ün kazanmıştır. Zamanın akademik eğitim veren tek kuruluşu olan Ankara Radyosunda oluşturulan büyük jürilerce yapılan sınavları üstün başarı ile kazanarak; İlk bayan solist, İlk bayan hoca, İlk kadın şef ve bugüne dek Ahali dalında verilen ilk ve tek bayan ressam-hoca unvanlarına değerinde görülmüştür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nihat Zeybekci

Yüzden pozitif derlemesi yer alan Neriman Altındağ Tüfekçi‘nin Haykırma Tüfekçi ile birlikte yazdığı “Memleket Türküleri” adlı diğer taraftan kitabı vardır.

İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nın yüksek ve lisansüstü bölümlerinde öğretim görevlisi ve Danışma Birimi üyesi olarak çalışmalarına sürekli Neriman Altındağ Tüfekçi, gerek şef ve gerek solist olarak değişik radyo ve televizyon konserlerinin yanı sıra, Japon Kültür Bakanlığı’nın özel davetlisi olarak Tokyo ve İşikava‘da açıklamalı konserler vermiştir. Milli ve Milletlerarası kongre, rostrum ve sempozyumlarda çeşitli bildiriler sunan Neriman Altındağ Tüfekçi, Insanlar ile ilgili değişik konularda konferanslar vermiştir.

Neriman Altındağ Tüfekçi, 4 Şubat 2009 tarihinde İstanbul’da 83 yaşında bir kalp krizi sonucunda tedavi altında alındığı İstanbul Florence Nightingale Hastanesinde ölmüştür.

Kitapları :
1964 – Memleket Türküleri (Haykırma Tüfekçi ile)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı