N

Nevin Akkaya

Nevin Akkaya Biyografisi

Tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı
Nevin rihinde İstanbul’da dünyaya gelir. Lise tahsili ile birlikte konservatuarda şan ve tiyatro derslerine devam etti. 1937’de Şehir Halkı Tiyatrosu’na girdi.

İlk rolü; Pergünt’deki Solveyg idi ve bu rolündeki aryayı Cemil Reşit Rey orkestrası ile seslendirdi. ”Dublaj yapmak Pergünt oynamaya benzemez” sözü yüzünden uzun bir zaman seslendirme yapmamıştır. Muhsin Ertuğrul‘un isteğiyle seslendirme yapmaya başlamıştır. Nevin Akkaya fazla genç yaşlarında Muhsin Ertuğrul yetenekli bulduğu için tiyatro grubuna olmak istedi. Akkaya’nın ailesi ünden kaçtığı için istemedi. Kendisinin ricası ise opera sanatçısı olmaktı. Ama Muhsin Ertuğrul’un ısrarından kurtulamadı ve Aynaroz Kadısı’nda oynadı.

oyunları : William Shakespeare’den : Hamlet, Otello, Kış Masalı, Yanlışlıklar Komedyası, Nasıl Hoşunuza Giderse, Kasırga. Daha Sonra : Cyrano de Bergerac, Ruy Blas, Don Carlos, Ocak Çekirgesi, Maryan’ın Kalbi, Üç Kız Kardeş, Karanlık, İdipus Kolonos’da. Yunan Klasikleri: Fedr, Alsest, Promete Zincirde. Muhsin Ertuğrul ile ; Kral Lear, Bir Adam Yaratmak ve daha bir fazla oyunda birlikte rol almıştır.

1950’de Muhsin Ertuğrul, Nevin Akkaya ve bir grup ile beraber Şehir Halkı Tiyatrosundan ayrılarak Ufak Sahne’yi kurdu. Orada;Kanlı Düğün, Onikinci Gece, Örümcek, Fareler ve İnsanlar ve daha bir fazla oyunda oynadı.

O dönemde çok film ithalatla getiriliyordu. Türk filmi az çekiliyordu. Bunların hepsine dublaj yapmak gerekiyordu. İstanbul’un lüks sinemalarında filmler Fransızca ve İngilizce oynuyordu fakat Anadolu sinemaları Türkçe seviyordu.

1952’de Tarık Gürcan ile evlenerek tiyatroyu bıraktı ve birlikte radyoda Arkası Yarın ve Bir Hikayemiz Var programlarının ikisini de senelerce yürüttüler. Tiyatro ile beraber ikinci meslek olarak film seslendirmeleri yaptı.

Türkan Şoray‘dan Ayla Soygazi‘ye, Suzan Avcı‘dan Neriman Köksal‘a dek bir çok sanatçıyı seslendirdi. 1937 den 2000 senesine kadar 8000 in üstünde film seslendirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Naveen Andrews

2007 yılında Uçan Süpürge Milletlerarası Bayan Filmleri Festivali’nde Bilge Olgaç Galibiyet Ödülü Nevin Akkaya’ya verildi.

Nevin Akkaya ilerlemiş yaşına rağmen sağlığı uygun ve Şişli’de yaşıyordu. 6 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da 96 yaşında vefat etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı