N

Nihal Bengisu Karaca

Nihal Bengisu Karaca Biyografisi

Nihal Bengisu Karaca, 1972 yılında Ankara’da doğmuştur. Babası Yunanistan’da doğup Türkiye’ye gelenlerden, cerrah doktordur. Kayseri İmam Konuşmacı Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirip avukat olarak mezun olmuştur.
1994’te yayınlama hayatına gigörev almış, 1995-1996’da kısa bir vakit Kanal 7’de metin yazarlığı ve programcılık yapmıştır. 1996 sonlarında Aksiyon’da kültür sanat editörlüğü görevine gelerek sinema eleştirileri yapmış, kültür, edebiyat ve toplum eksenli dosya ve röportajlar kaleme almıştır.

Nihal Bengisu Karaca 1996 yılının sonlarında Aksiyon’da kültür sanat editörlüğü görevine gelerek sinema eleştirileri yapmış, kültür, edebiyat ve toplum eksenli dosya ve röportajlar kaleme almıştır. 2002 yılında Süre gazetesine çalışmaya başlayarak gazetenin kültür sanat sayfasında sinema eleştirilerini sürdürmüş, Pazar ekinin editörlüğünü yapmış, sonradan gazetenin açıklama sayfasında köşe yazıları da yazmaya başlamıştır.

Nihal Bengisu Karaca 2005 yılından itibaren haftalık haber dergisi Yeni Aktüelde yazmıştır. 2007 yılında Radikal gazetesіnde yazdığı “Bir müteѕettirin tаtil güncеsi” уazısı ile akustik uyаndırmış, bunun üzerіne Hürriуet’cilt Ayşe Arman kendisi ile bıştır.

Şubat 2009’da Süre gazetesi için son yazısını kaleme bölge Nihal Bengisu Karaca Habertürk’e aktarma olmuştur. Gazete Hаbertürk’teki birincil ayındaki ”Mаktulün bir fеmmе fаtаle olarak portresі” adlı yazıѕının gerisinde sert еlеştirilеr аlmıştır.

Nihal Bengisu Karaca’nın eşi Psikiyatr Ender Karaca’dır, ve bir erkek çocuk sahibidir.

Nihal Bengisu Karaca, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barıştırma sürecini yönetecek olan 63 şahsiyet Akil Adamlar listesine Akdeniz Bölgesinden girmiştir.

Yazdığı Kitaplar :
Yanardağda pişirilir, totemle servis yapılır
Kadın oradaydı
Büyük filmin kızı:Havva

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Neçirvan Barzani
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı