N

Nil Karaibrahimgil

Nil Karaibrahimgil Biyografisi

Şarkıcı, söz yazarı, müzisyen ve reklamcı. Reklam yazarı olarak başladığı kariyerine şarkıcı olarak sürekli Karaibrahimgil, ironik ve eğlenceli sözler yazdığı şarkılarıyla Türk pop müziğine yeni bir solgun kazandırmıştır. Bilinen müzikal formlardan uzakta bir anlayışla yazdığı şarkılarıyla çeşitlilik yaratmış, çıkardığı 3 albümle büyük başarı kazanmıştır.
1976’da Ankara’da dünyaya geldi. Babası Suavi Karaibrahimgil, Müzikomani isimli şarkısıyla ün yapmış bir müzisyendi ve 1982’de Gurbetçi, 1992’de Biz Sizi Ararız albümlerini çıkarmıştı. Usta bir aileden gelmesi dolayısıyla müzikle iç içe bir çocukluk geçiren Karaibrahimgil’in amcası Selami Karaibrahimgil de müzisyendi. Modern Folk Üçlüsü’nün elemanlarındandı ve Türkiye turizm ateşesiydi. Annesi Berrin Tüzüntaç‘ın ise kendine ait bir moda şirketi vardı.

Nil Karaibrahimgil oldukça küçük yıllarda bir gün pop star olacağının hayallerini kurmaya başlamıştı.

Nil’in çocukluk yılları Ankara’da geçti. Ailesiyle birlikte istanbul’a geldiğinde on yaşında olan Nil, 12 yaşında birincil bestesini yapmıştı: “I see clouds rain is coming…” Ortaokulda piyano çalmaya başlayan Karaibrahimgil, bir zaman sonradan gitar çalmayı da öğrenecekti.

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde üniv Nil, reklamcılığa duyduğu alaka yüzünden okul dışındaki zamanlarında Sertab Erener’in ağabeyi Serdar Erener’in ajansı Reklamevi’nde part time metin yazarı olarak çalışmaya başladı. 1998’de hemen şimdi öğrenciyken başladığı reklamcılık serüvenine 2000 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra da aralıksız Karaibrahimgil, yaptığı iki kampanyayla sektörün en manâlı ödüllerinden biri olarak kabul edilen Kristal Elma’nın sahibi oldu. O dönemde Türkiye’nin en büyük GSM operatörlerinden birinin reklamlarını yazar ve filminde de oynamaya başlayan Karaibrahimgil, “Bağımsızlık Kız” mottosu ve imajıyla tanınmaya başladı. Hızlı olarak devamlı reklam filmlerinde meşhur şarkıcı Tarkan’la da kamera önüne geçen Karaibrahimgil yaptığı Ben Özgürüm jingle’ıyla dikkatleri çekmişti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nejat İşler

Beceri margarin ve first duo sinema reklamlarıyla Kristal Elma Ödülü’nü aldı. Keza “Shoei” ilanıyla da galibiyet ödülü aldı. Turkcell Hazırlanmış Kart “Ben Özgürüm”, Bellona “Bellonayla Bellonayla”, Algida “Aşkımla Erir misin”, “Trendy&Friendly “Trendy&Friendly” jingle’larını yaptı.

Artık tüm Türkiye’nin tanıdığı bir reklam yıldızı olan Karaibrahimgil, en büyük hayali için kollarını sıvamaya hazırdı. Zira yıllarca albüm yerine getirmek istemişti ve 2002’de Ozan Çolakoğlu ile bir araya gelerek ilk stüdyo albümünü Sony müzik etiketiyle piyasaya çıkardı: Nil Dünyası. Albüm Umur Turagay’ın klip yönetmenliğini yaptığı çıkış parçası XL dıştan Kek, Erkekler Yüzünden ve Evlenmek Lüzum gibi şlginç sözleri, farklı ve yeni soundlar taşıyan müziğiyle Türk pop müziğini alternatif bir anlayışla tanıştırdı.

Reklamcılıkla müzikal çalışmalarını bir arada yürüten şarkıcı, bir sene aradan sonra dinleyiciyle buluşan ikinci albümü Nil FM’i çıkardı. Tüm Kızlar Toplandık, Gitme Yoksa… , Akbaba, Bronzlaşmak ve Ben Aptal mıyım gibi hitlerin çıktığı albüm, Nil’in müzikal açıdan daha fazla olgunlaştığının göstergesi niteliğindeydi. Albümünde farklı alanlara yönlendirilmiş markalar için yazdığı reklam jingle’larına da yer veren şarkıcı bilhassa “Çocuk da Yaparım Kariyer de” ile uyarı çekti.

Nil Karaibrahimgil, 2006 yılında 3. stüdyo albümü Tek Taşımı Kendim Aldım’ı yayınladı. Hayatı karikatürüze ettiği şarkıları, eğlenceli sounduyla bilinen stilinin azıcık daha dışına çıkarak müzikalite anlamında da geliştiğini belirten şarkıcı, yeniden başarılı bir seyir izlemeye devam etti. Pırlanta isimli şarkısını meşhur yönetmen Ferzan Özpetek, Saturno Contro filminde kullandı ve Karaibrahimgil, Organize İşler için yaptığı film müziklerine Ömer Faruk Sorak’ın yönetmenliğini yaptığı Sınav filmi için yazdığı Yaş 18’i de ekledi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nadya Zagli

25 Şubat 2007 tarihinde daha önce Nelly Furtado, Tom Jones gibi dünyaca tanınmış müzisyenlerin sahne aldığı Londra’nın ünlü müzik klübü Carling Academy Islington’da konser veren şarkıcı ünlü müzisyen Natasha Atlas’la düet de yapmıştır.

21 Ocak 2010 tarihinde Sertab Erener‘in kardeşi Serdar Erener ile Nil Nehri kıyısında yapılan düğünle evlendi. Aziz Arif (d. 3 Mayıs 2014) adında bir oğlu vardır.

Albümleri :
2002 – Nil Dünyası
2004 – Nil FM
2006 – Tek Taşımı Kendim Aldım
2006 – Sınav OST (Yaş 18, Havuz Problemi, Rüzgar) (Misafir şarkıcı)
2009 – Nil Kıyısında
2011 – Hakkında Her Şeyi Duymak İstiyorum (Single)
2012 – Ben Buraya Çıplak Geldim
2014 – Kanatlarım Var Ruhumda (Single)
2014 – Hadi İnşallah (Single)

Kitapları :
2011 – Nil’in Kelebekleri
2015 – Kelebeğin Yaşam Sırları

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2011 – Yalan Dünya 1. Sezon (Konuk Oyuncu)(TV Dizisi)
2008 – A.R.O.G (Mimi) (Sinema Filmi)
2007 – Avrupa Yakası 4. Sezon (Birim oyuncusu) (TV Dizisi)

Müzik : 2014 – Hadi İnşallah (Sinema Filmi)
2011 – 2012 – Yalan Dünya 2. Sezon (TV Dizisi)
2006 – Kızlar Yurdu(TV Dizisi)

Müzik ekibi :
2011 – Pazarları Hiç Sevmem (Şarkılar) (Sinema Filmi)
2000 – Komser Şekspir (Şarkılar) (Sinema Filmi)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı