N

Niran Ünsal

Niran Ünsal Biyografisi

Gerçek adı Fatma Uludan Canevi olan Niran Ünsal, 13 Ağustos 1974 tarihinde İzmir Radyosu keman ve ses sanatçısı Nursal Ünsal Birtek ve kanun sanatçısı Ahmet Canevi’nin ikinci çocukları olarak İzmir’de doğdu. Haktan Ünsal ile Nida Ünsal adında kardeşleri vardır. daha sonra anne ve babası ayrıldı.
“Rakım Erkutlu Musiki Cemiyeti”nde i, TRT İzmir Radyosu Gençlik Korosu’nda uzun yıllar her tarafında polifonik müzik eğitimi aldı. Müzik hayatına sekiz yaşında İzmir TRT Çocuk Korosu’nda başladı. Sonradan İleri koro ve gençlik korosunda da yer aldı. sonra Türk Sanat Müziği Korosu’nun sınavlarını kazandı. Dört ay dek koroda görev aldı. Bir yana da, “Fasl-ı Feza” isimli fasıl heyetinde, annesinin peşinde korist ve vokal olarak devir yaptı. Fakat müzikal tercihini pop müzikten yana kullandı. Bu yüzden radyodan ayrılıp orkestra eşliğinde sahne çalışmalarına başladı. Tenis Klüp, Atlı Spor Kulübü, Anvelo, Karşıyaka Grand Müzikhol gibi İzmir’in en seçkin mekânlarında, orkestra eşliğinde pop müzik icracısı olarak sahne almasıyla İzmir ve çevresinde hatrı sayılır bir ad yapmaya başladı. bu arada şarkıcı olmaya karar veren Niran Ünsal, İzmir’den İstanbul’a taşındı. Aynı yıllarda Kaan Canbağ ile bir evlilik gerçekleştirdi. Bu evlilikten Hande adında bir kızı oldu.

1993 yılında, Hürriyet Gazetesi’nin her yıl düzenlediği “İzmir’in Altın 11’i” ödül töreninde “Yılın Umut Veren Bayan Sesi” ödülünü aldı.

Bir dönem İzmir’de radyo programcılığı yaptı. 1994 yılında Kuşadası’nda yapılan “Pop Show 94” yarışmasına katıldı, “Serseri Mayın” isimli eserle 1. Oldu. Bu yarışmanın gerisinde beste denemelerine başladı.

İlk albümünü 1996 yılının 13 Ağustos günü “Haktan” adı altında çıkardı. İlk albümünün gerisinde sahne çalışmalarına yoğunlaştı. Ünlü isimlere bestelerini verdi. “Tövbekar” bununla beraber sözlerini yazdığı birincil şarkı oldu. Özcan Deniz, Rober Hatemo, Seda Sayan, Metin Şentürk gibi şarkıcılara bestelerini verdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Neşe Erberk

İlk albümünde yer alan “Helâl Et” isimli şarkı çok beğenildi. “Helâl Et” şarkısının klibini Mustafa Altıoklar çekti, Darıca-Yalova arabalı vapurunda çekilen, sanatsal görüntülerin yer aldığı klipte Niran Ünsal’a ünlü gazeteci ve televizyoncu Savaş Ay eşlik etti.

1999 yılında çıkardığı “Şarkılara Tutundum” albümünde ilk kez Attila Özdemiroğlu almak üzere Aysel Gürel, Seda Akay, Günay Çoban ve Mete Çelik gibi meşhur laf yazarı ve bestecilerin eserleri yer alır. Albümün bir öteki özelliği de; Niran Ünsal’ın yorumcu ve besteci kimlirlığını kanıtlamış olmasıdır. Zira, albümde yer alan ve fazla hayran eden “Tövbekar” isimli eserin bestesi ve sözleri Niran Ünsal’ın kendisine aittir.

2003 yılında Ahmet Kaya’nın anısına bir albüm yayınlanır. Sanatçının eşi Gülten Kaya tarafından hazırlanan “Dinle Sevgili Ülkem” isimli bu albümde, 18 artist sesi ve yorumuyla yer alır. Niran Ünsal da bu albümde “Giderim” isimli eseri seslendirir. Albüm çıkar çıkmaz, Niran Ünsal’ın yorumladığı “Giderim” şarkısı o kadar büyük ses getirir ama bomba gibi patlar. Sanatçının çıktığı konserlerde de bu şarkı yoğun özlem alır.

Aradan geçen 1 sene ardından Niran Ünsal “Göçebe” isimli solo albümünü çıkardı. “Göçebe” isimli albüm çok ses getirdi, şarkıların pek çoğu hit oldu.

2007 yılında Niran Ünsal, “NÜ Müzik Yapım” adını verdiği kendisine ait bir müzik üretim şirketi kurmuştur.birincil olarak da “İyi Niyetlerim” adlı albümünü çıkarmıştır. Bu albümünde tüm besteleri kendisi yapmış, müzik direktörlüğünü, süper vizörlüğünü üstlenmiştir.

2009 yılının Mayıs ayında yine kendi yapım şirketinden yayınladığı “Sesler ve İzler” piyasaya çıkardı. aynı yıl, “Minik Kadınlar” dizisinin jenerik şarkısına sesi ve yorumuyla katıldı. Seslendirdiği şarkının adı “Ben Ne Süre Büyüdüm Anne”dir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nedret Güvenç

Niran Ünsal, 2010 yılının sonuna doğru müzisyen Ali Osman Erbaşı’nın daveti üstüne “Bir Saz, Bir Avaz” isimli özel bir projeye dinç sesi ve sanatçı yorumuyla takviye oldu.

2012 yılının ilk aylarında, kendi yapım şirketinden “İnce Akort” adlı birincil maksi single albümünü çıkardı.

Yorumcu kimliğinin yanına, bugüne değin 100’den pozitif besteye de imza atmıştır. Niran Ünsal’ın bestelerini seslendiren ve bestelerinden bazıları şunlardır: Özcan Deniz “Nasip Değilmiş”, “Kayboldum”, “Karşılıksız Aşk”, Rober Hatemo “Yoksun”, “Gurur”, “Lakin Seni Sevdim”, Sibel Can “Gümüş Kurşun”, “Aşk Gezgin”, Muazzez Ersoy “Düştüm Bir Ateşe”, “Geldik Gidiyoruz”, Funda Arar “Var mısın?” Demet Akalın “Sebebim”, Zerrin Özer “Çılgın Yaz”, Levent Yüksel “Fasl-ı Muhabbet”, Hazal “Yalancı Sevda”, “Aşka Dair”, Nalan “Farzet”, Metin Şentürk “El mi yaman, bey mi yaman?”…

Niran Ünsal’ın yurt içi, yurt dışı konser, imza günü, açılış,bayi toplantısı, karnaval, vb. organizasyonlarla ilgili anlaşmaları, kendi müzik üretim şirketi olan “NÜ Müzik Prodüksiyon Üretim” kadar yürütülmektedir.

Niran Ünsal’ın yapım şirketi, 2009 yılında İbrahim Gugu’nun (By GuGu) karşılıklı olmasıyla daha da güçlenmiştir.

Evlilikleri :
1.evliliği : Kaan Canbağ ile 1990 yılında evlendi ve 6 ay sonra boşandı. Bu evlilikten Hande Ünsal (d.1991) adında bir kızı oldu.
2.evliliği : 1999 yılında tiyatrocu Peker Açıkalın ile evlenmedi fakat birlikte yaşadılar. 2000 yılında Narin Şeker Açıkalın (d.2000) adında bir kızı oldu.
3.evliliği : 2004 yılında Tiyatro Sanatçısı Selçuk Soğukçay ile evlendi.
4.evliliği : 14 Ocak 2007 tarihinde Kuyumcu Oğuz Türküsev ile evlendi. 3 yıl sonradan 8 Aralık 2009 tarihinde boşandı.
5.evliliği : 14 Şubat 2010’da imam nikahı ile ve Haziran 2011 tarihinde de belediye nikahıyla magazin muhabiri İbrahim Gugu ile evlendi, Eylül 2011 tarihinde de ayrıldılar. Kasım 2011 de baştan bir araya geldiler. Liva (d. 4 Temmuz 2012) adında bir kız çocukları var. 17 Ocak 2014 de Bera adında bir erkek çocukları oldu. 26 Nisan 2017 tarihinde Giresun Görele’de yeniden evlendiler.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Neriman Altındağ Tüfekçi

Niran Ünsal, 2016 yılında tesettüre girip kapandı. 2017 yılında her tarafta açıldı.

Albümleri :
1996 – Haktan
1999 – Şarkılara Tutundum
2004 – Göçebe
2007 – İyi Niyetlerim
2009 – Sesler ve İzler
2010 – Bir Avaz Bir Saz
2012 – İnce Akort
2013 – Ok
2016 – Aşk (Aşk Şarkıları)
2016 – Dediğim Dedik Niran Ünsal & By Şorşi Project

Niran Ünsal’a, gelecekte yapmak istediği projeler sorulduğunda kendisinin verdiği cevap şu şekilde olmuştur:
HAKTAN” nasip olan şu hayatta, yaşadığım en zorlu anlarda bile defalarca “ŞARKILARA TUTUNDUM”. Biliyorum oysa, cümbür cemaat gibi ben de “GÖÇEBE” bir ömrün fâni sahibiyim. Dileğim o’dur fakat; ömrüm yettikçe, ruhuma yansıyan “SESLER VE İZLER”i, bütün “İYİ NİYETLERİM”le kalbimin “İNCE AKORT”ından süzüp “BİR SAZ, BİR AVAZ”la beni seven herkesin beğenisine sunmaya devam edeceğim. Nefesimin yettiği, gücümün elverdiği ve Rabb’imin müsaade ettiği değin…

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı