N

Nuray Mert

Nuray Mert Biyografisi

Nuray Mert, 1960 yılında Trabzon’da doğmuştur. Feyziye Mektepleri Işık Okullarından mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi‘ne girmiş ve Siyaset Bilimi ile Tarih bölümlerinden mezun olmuştur. Yüksek lisan ve doktora eğitimini de Boğaziçi Üniversitesinde tamamladı. Yüksek lisans tezi “Prens Sabahattin ve Terakki Mecmuası” başlıklı olan Mert’in doktora konusu ise “Erken Cumhuriyet Döneminde Laik Hafıza”dir.
Nuray Mert, Boğaziçi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Milletlerarası İlişkiler bölümünde öğretim üyesi görevi yaptı.

Nuray Mert, bununla birlikte öyle çok gazete ve dergide yazı yazdı. Virgül dergisinde, Radikal, Hürriyet, Milliyet, BirGün ve Cumhuriyet Gazetelerinde yazıları yayınlandı.

Milliyet Gazetesi’nde yazarken 6 Mart 2011 tarihli yazısına “Dürüst bildiklerimizi özgürce yazamayacaksak, yazmanın anlamı değil!” başlığını atmış ve köşesini anlamsız bırakarak protestoya başvurmuştur. Bu olaydan bir sene daha sonra 19 Şubat 2012 tarihi itibariyle işine son verilmiştir.

sonradan 11 Ocak 2013 tarihinden itibaren BirGün gazetesiyle geri dönen Nuray Mert’in ilk yazısına ‘İktidara Değil, Barışa Yardım’ başlığını atmıştır. Benzer sene Birgün iray Mert bir vakit, t24.com ve 2014 yılında ise Sedat Simavi’nin 1918 ve 1920 yıllarında basılan, Simavi’nin torunu Haldun Simavi’nin devraldığı Diken Gazetesi’nde yazılarına devam etti.

Nuray Mert, en son 2015’in nisan ayından Ağustos 2017 ayına Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmakta iken Müftü nikâhı ile ilgili, “Evliliğe dair yasal çerçeve değişmediği durumda nikâh kıyan memurun din görevlisi olması neden sorun olur?” başlıklı yazısı nedeni ile 9 Ağustos 2017 itibariyle işine son verildi.

Nuray Mert, bir sene süren bir evlilik yaptı ve boşandı. Çocuğu yoktur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nilüfer Kurt

Kitapları :
1994 – laiklik tartışmasına kavramsal bir bakış: cumhuriyet kurulurken laik zihin
1998 – İslâm ve demokrasi: bir kurt masalı
1998 – Müslüman Cemaatten Milli Kimliğe Rus Azerbaycanı (Yazarı : Tadeusz Swietochowski – çeviri : Nuray Mert)
2001 – Hep rakip almak
2007 – Merkez sağın kısa tarihi
2014 – İstanbul Haneleri : Evlilik, Aile ve Doğurganlık (Yazarı : Bölge Duben , Cem Behar – tercüme : Nuray Mert)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı