N

Nuri Kurtcebe

Nuri Kurtcebe Biyografisi

Nuri Kurtcebe, 8 Ocak 1949, Yatağan, Muğla’da doğmuştur. Babasının subay olması nedeniyle çocukluğu İskilip, Hakkari, Rize, Turhal ve Denizli’de geçti. 1960 yılında İstanbul‘a geldi. Lise son sınıfta babasını kaybeden Kurtcebe’nin eğitim masraflarını taçsız kral futbolcu Metin Oktay karşıladı.
Nuri Kurtcebe, 1970 yılında bugünkü adıyla Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi olan Devlet Hoş Sanatlar Akademisi’nin Yüksek Fotoğraf bölümünü kazandı. bununla birlikte bir reklam şirketinde karikatürist Yalçın Çetin‘le beraber karton-film çizerken Oğuz Aral‘la tanıştı ve Tekin Aral, Oğuz Alpleçin, Mim Uyumayan ve Ferit Öngören‘le beraber Gırgır adlı mizah dergisinin ilk çekirdek kadrosunda yer aldı.

Çizgi roman çizmeyi daha çok seven Nuri Kurtcebe, Gırgır’da ilk olarak “Uyduruk Uzay Hikayeleri” başlığı aşağı kısa metrajlı bilim kurgu çizgi romanları üretmeye başladı.

1971‘de Gırgır’da meşhur “Acımasız Davut” çizgi romanını çizmeye başladı. Bu kahraman, orta çağda yaşıyordu ama bambaşka dönemlerde güncel olan ile paralel bir yaşam sürdü. 1985‘te İlhan İrem‘in “Pencere Köprü ve Ötesi” müziğini resimledi. 1986 yılında Hürriyet Gazetesi‘nde günlük “Mokok” karikatür tipini çizmeye başladı. 1990‘da Limon ve Dıgıl espri dergilerinde çizdiği Bilim Kurgu öykülerinden oluşan ve “İnsanın bu özgün gezegendeki serüvenini evrenin sonsuzluğuyla buluşturan boyut farkı” adlı özel çizgi-roman albümü yayımlandı.

Maganda kelimesinin ad babası olan Kurtcebe, 1994 yılında Gaddar Davut çizgi romanını ve “Sessiz sedasız” başlığı aşağı günlük politik karikatürlerini çizmeye başladı.

1996 yılında Uğur Mumcu‘nun Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi adlı yazısını çizgiye döktü ve Uğur Mumcu Özel Ödülü’ne layık görüldü.

1997’den 1999’a dek Cumhuriyet Gazetesi‘nde çizdiği karikatürlerinden nedeniyle üç sene defalarca “Yılın Hasan Tahsin“‘leri ödüllerine layık görüldü. 2001’de Nazım Hikmet‘in meşhur “Kuvayı Milliye Destanı”‘nı çizgi-romana dönüştürdü ve aynı yıl cumhuriyeti ve çağdaşlığı savunan çizgileriyle modern eğitime verdiği katkılarından nedeniyle ÇEV (Modern Eğitim Vakfı) Ödülü’ne değerinde görüldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Nil Karaibrahimgil

2002 yılında Almanya Atatürkçü Us Derneği kadar “yılın Atatürkçüsü” seçildi. 2006’da Anadolu kültürüne yaptığı katkılarından nedeniyle plastik sanatlar dalında Truva Kültür Sanat Ödülü’ne bedel görüldü.

Nuri Kurtcebe, Aydınlık Gazetesi‘nde “Ters Köşe” adlı köşesinde günlük karikatürlerini çizmeye devam etmektedir.

Kitapları :
1991 – Ebat Farkı
2001 – Kuvayı Milliye(Yazarı Nazım Hikmet, çizeri Nuri Kurtcebe)
2016 – Syd Barrett Dark Side of the Pink Floyd
2016 – Dünyanın İlk Adem’i Mokok
2017 – Gaddar Davut 1. Kitap

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı