N

Nuri Mehmet Conker

Nuri Mehmet Conker Biyografisi

Atatürk’ün tabanca arkadaşı olan asker ve siyaset adamı.
1882 yılında Selanik’de doğdu. 1902’de Harbiye’yi, 1905’de Harp Akademisi’ni bitirdi. Atatürk’ün çocukluk ve tabanca arkadaşıdır. Conker Selanik’te 3. Ordu’da, Hareket Ordusu’nda, Arnavutluk Harekatında, Afrika’da Trablusgarp ve Bingazi muharebelerinde, Anafartalar’da ve Conkbayırı muharebelerinde, doğuda Muş Cephesinde bulundu. İleri saflarda yer aldığı Bolayır ve Conkbayırı muharebelerinde yaralandı.

Nuri Conker, 1920 Haziranında Ankara’ya gelerek Kurtuluş Savaşı’na katıldı. Kendisine önce TBMM tarafından basın ve istihbarat müdürlüğü görevi, bir vakit sonradan da Ankara bölge komutanlığı verildi. Kısa bir zaman de Ankara valiliği yaptı. 1921 Mart ayı için de bazı satın alma işleri için Almanya’ya gönderildi; Eylül 1920, Mart 1921 tarihlerinde 41. Tümen komutanlığı ve benzer zaman da Adana Valiliği görevini yürüttü.

1921 yılında seve seve emekli olan Conker, 1925-1927 yılları aralarında Kütahya Milletvekilliği, 1932-35 yılları aralarında da Gaziantep milletvekili olarak Türkiye Büyük Ahali Meclisi başkan vekilliği yaptı. Conker’in “Zabit ve Komutan” adlı bir eseri vardır. 1937 yılında Ankara’da öldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   I. Katerina
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı