P

Pablo Escobar

Pablo Escobar Biyografisi

Uyuşturucu kaçakçısı

80’lerde Escobar’ın karteli, Amerika’ya giden kokainin %80’den sorumluydu. Pablo Escobar tarihin gelmiş geçmiş en büyük uyuşturucu baronudur. Ne ondan önce ne de ondan sonradan kimse onun egemenliğine yaklaşamamıştır.

Pablo Escobar, 1 Aralık 1949 tarihinde Rionegro, Antioquia, Kolombiya’da çiftçi bir babanın ve ilkokul öğretmeni bir annenin 7 çocuğundan biri olarak doğmuştur. Tam adı Pablo Emilio Escobar Gaviria’dır. Babasının adı Juan Pablo Escobar’dır.

Uyuşturucu ticaretine başlamadan önce otomobil hırtaşı satma gibi işler yapıyordu. Pablo Escobar uyuşturucu ticaretine girdiği vakit ise sanki bu iş için doğmuş gibi başarılı oldu.

1975 yılında Medellin bölgesinin en büyük uyuşturucu baronlarından olan Fabio Restrepo‘yu öldürterek Medellin’de ancak bütün uyuşturucu trafiğini ele geçirdi. 1976 yılına gelindiğinde Escobar ve çok sayıda adamı Ekvator’da 18 kg uyuşturucu madde ile yakalandı. Pablo Escobar dava boyunca hakimlere rüşvet önerisinde bulundu. Aylar süren hukuki süreçte 2 tutuklama memuru Escobar kadar öldürülünce dava düştü.

1982 yılında Kolombiya Liberal Partisinden seçimlere girerek Kolombiya Temsilcileri Odası’na protez aza olarak seçildi. Siyasi zor elde ederek polis ve ahali desteğini arkasına aldı.

Pablo Escobar, haftada 420 Milyon Dolar kazanmaya başladı. Yıllık geliri 30 Milyar dolarlara kadar çıktı. Kardeşi ve başmuhasebecisi Roberto Escobar’ın aobar yalnızca paralarını bir arada yakalamak için bile ayda 2500 $’lık paket lastiği satın alıyordu.

Fakat böylesine büyük paraları saklamak için seçtiği yerler harabe yerler olunca her yıl parasının %10’unu farelerin yemesinden ya da su akıntısına eşit gelmesinden nedeniyle kaybediyordu.

27 Kasım 1989 tarihinde bir yolcu uçağına bir muhbirin Escobar aleyhine sahip olduğu kanıtlar yüzünden bomba koydurarak havada patlattılar. Saldırı 110 kişinin ölümüyle sonuçlandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Patricia Cornwell

Puerto Triunfo’daki gösterişli evinde, Escobar aynı zamanda, içinde su aygırı, zürafa, fil ve öteki hayvanları barındıran özel bir hayvanat bahçesi yapı etti! Fena ününe karşın, Escobar, Kolombiya’daki fakirlere yardım için bir kuruluş kurdu. Hastanelere ve kiliselere yardım yaptı, futbol stadyumları ve parklar yapı etti. Millet bir zaman daha sonra Escobar’ı Robin Hood diye adlandırmaya başladı.

Escobar öylesine büyüdü fakat günde Amerika‘ya 15 ton kokain sokmaya başladı. Bu da haliyle Amerika’nın dikkatini çekti ve Amerika hukümeti Kolombiya’ya zorlama yapmaya başladı.

Pablo Escobar, 1991 yılında Kolombiya hükümeti ile müzakerelerde bulundu, terör olaylarına son vermek karşılığında kendisinin teslim olacağını lakin özel bir hapishanede kalacağını ve ceza indirimi gibi isteklerde bulundu. İstekleri kabul edilince kendisi kendine “La Catedral” adı ile bir hapishane yaptırdı. Fakat terör hariç öteki kabahat faaliyetleri devam etti. 22 Temmuz 1992 tarihinde devlet onu başka bir geleneksel bir hapishaneye taşımaya kalkınca hapishaneden kaçtı.

Pablo Escobar’ın en çekindiği şey ise Amerika hapishanelerinde cinayet çekmekti. Sırf bu nedenle Kolombiya hükümetine, hükümet borçlarını kapatmaya karşılık (onlarca milyar dolar), suçlu iade yasasını değiştirmeyi teklif etti. Ama kabul edilmedi.

Pablo Escobar’ın halidan aranan Pablo Escobar 1993 yılında her bir polisin başına 3000 dolar ödül koymuştu. Bu ödülü olmak isteyen siviller ise o dönem 400 polisi sokaklarda öldürmüştü.

Pablo Escobar, 200 yargıç, 1000 polis, gazeteci ve hükümet yetkilisinin de dahil olduğu toplamda 4000 kişinin ölümünden sorumluydu.

Escobar’ın hayatı sıcacık değildi. Bir yandan devlet onu yakalamak ve ülke çapında yaşattığı teröre bitirmek isterken, diğer yanlamasına da Escobar’ın rakipleri onu ortadan uyandırmak için mesai yapıyorlardı. Escobar hayatının son yıllarında o evden o eve kaçarak ve ailesiyle sadece telefonda görüşerek geçirmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pierre Loti

Pablo Escobar, 2 Aralık 1993 tarihinde Medellin, Kolombiya’da 44 yaşında silahlı çatışmada öldürülmüştür. Cenaze törenine takriben 25 bin civarı seveni katıldı.

Pablo Escobar, Mart 1976 yılında Maria Victoria Henao ile evlendi. (Juan Pablo) Sebastiá Marroquín (d. 1977) ve Manuela Escobar (d. 1984) adlarında iki çocuğu oldu.

Hakkında yapılan Film ve Diziler :
2016 – The Infiltrator
2015 – Narcos (Dizi)
2014 – Escobar: Paradise Lost
2012 – El Patron Del Mal (Dizi)
2011 – Killing Pablo
2010 – 30 for 30
2009 – Escobar
2001 – Blow
1994 – Clear and Present Danger

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı