P

Pınar Türenç

Pınar Türenç Biyografisi

Haziran 2013 yılında Basın Konseyi’nin başkanı oldu.

Pınar Türenç, 1954 yılında Rize, Fındıklı’da (Viçe) doğmuştur. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun oldu. Babası hakimlik yapmıştır.

Gazetecilik mesleğine Abdi İpekçi’nin yönettiği Milliyet gazetesinde başladı. 1980 yılında Rus – Afgan savaşını Afganistan ve Pakistan cephesinde Türk asıllı mücahitlerin yanında izledi, Milliyet’e aktardı. 15 yıl Uyruk ve Güneş gazetelerinde mülâkat yazarlığı yaptı. Milliyet’de iken ‘’Röportaj ve haber’’ dallarında 2 kere’’ yılın gazetecisi’’ seçildi. 1986-1990 yıllarında Güneş gazetesinde çalıştı. Burada da’’ yılın görüşme’’ ödülünü aldı.

Pınar Türenç, Avrupa Hareketi 2002 Teşebbüs Grubu Üyesi, Rize Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, ALIN YAZISI, Bayan Adayları Eğitme ve Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın iş yeri baş temsilciliği görevleriete hazırlık derneği kurucu üyeliği, Kızılay Şişli şube yönetim kurulu üyeliği görevlerinde de bulundu.

Pınar Türenç, fazla sayıda yılın haber ve görüşme ödüllerini kazandı.

1990 yılında Türkiye’nin birincil özel televizyonu Star 1 kanalına transfer oldu. STAR TV’de “Haftanın Portresi” programını hazırladı. 1993 yılında SHOW TV Haber Merkezi’ne transfer oldu. Burada da çok sayıda haber ve röportaja imza attı.

1995 yılında, Kosova ve Kuzey Irak Savaşı’ını izledi. Saddam Hüseyin’in yazlık sarayına kadar artan bir şekilde savaş haberlerini ekranlara taşıyan gazeteci oldu.

STAR TV’de “Pınar Türenç’le 8. Gece” adlı kendi adını taşıyan siyasi haber programını hazırlayıp sundu. 1999 yılında Bağımsızlık Gazetesi’ne hür yazar olarak geçti. Çoğu manâlı, durum ve habere imzasını attı.

2002 yılından itibaren TV 8’deki Türkiye Aynası adlı haber programı hazırlayıp sundu.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi olarak tayin yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Paul Rudd

ANAP’ın teklifi üstüne siyasete girdi ve ANAP MKYK üyeliğine seçildi. 3 Kasım 2002 seçimlerinde 3. Alan 5. Sıra milletvekili adayı oldu. 2004 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir belediye başkan adaylığında bulundu.

Pınar Türenç, 1978 yılında gazeteci Tufan Türenç ile evlendi. Çocukları yoktur.

Haziran 2013 yılında Basın Konseyi’nin başkanı oldu. Tutuklu gazetecilere hür için de çalışan Türenç, Silivri cezaevindeki esir gazetecilerin yaşamını ve dayanılçeği” kitabını yazdı. Kitabın ingilizce özetini de hazırlayıp, yurtdışındaki basın kuruluşlarına, Avrupa Parlamentosu milletvekillerine, AB’deki ilgili bölümlere yolladı.

Pınar Türenç, Marmara Üniversitesinde öğretim görevlisidir.

Kitapları :
2013 – Gazeteci gözüyle Silivri gerçeği

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı