P

Park Chan-wook

Park Chan-wook Biyografisi

The Vengeance Trilogy (İntikam Üçlemesi) serisi ile tanınan Güney Kore’li yönetmen. Ülkesinin en popüler yönetmenlerinden birisi olan Chan-wook, İntikam Üçlemesi’nin ikinci filmi olan oldboy (İhtiyar Delikanlı) ile tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir anda ünlü olmuştur. Her ne değin yönetmenliği ile tanınsa da keza senaryo yazarı, yapımcı ve eleştirmen de olan Chan-wook, eserlerinde Alfred Hitchcock, İngmar Bergman ve Roman Polanski’nin izlerini taşır.
Park Chan-wook, 23 Ağustos 1963 tarihinde, Seoul, Güney Kore’de dünyaya geldi. Sogang Üniversitesi’nde felsefe okuyan Chan-wook, burada okuduğu yıllarda Sogang Film Topluluğu’nu kurdu ve modern sinema teorileri üzerine bir dizi makale yayınladı.

Üniversitede okuduğu yıllarda sinema eleştirmeni elde etmek isteyen Chan-wook, mezuniyetinden sonradan bir vakit film eleştirileri kaleme aldıysa da, kısa bir süre içerisine Yu Yeong-jin ve My Sassy Girl filminden tanıdığımız Kwak Jea-yong gibi başarılı yönetmenlerin yanında muavin yönetmen olarak çalışmaya başladı.

Chan-wook’un yönetmen koltuğuna oturduğu ilk film, 1992 tarihini içeren The Moon Is.. the Sun’s Dream oldu. Bu filmi 1997 tarihli Trio izledi. İlk filmleri hem gişede ayrıca de eleştirmenlerin nazarında başarılı olamayan Chan-wook, bir vakit daha hayatını sinema eleştirmeni olarak kazanmaya devam etti.

2000 yılı, yönetmenin şansının döndüğü yıl oldu. Eleştirmenler tarafından fazla olumlu karşılanan ve de gişe başarısıyla da Chan-wook’u mutlu eden Joint Security Area, Güney Kore sinema tarihinin en fazla izlenen yerli yapımı oldu. Bu filmle beraber gelen bedensel ve manevi rahatlama bir uçtan bir uca kendi kafasıdaki projelere odaklanabilen başarılı yönetmen, 2002 yılında, ileride İntikam Üçlemesi adıyla anılacak olan serinin ilk filmi olan Sympathy for Mr. Vengeance (Bay İntikam İçin Sempati)’yi filme aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pierre Auguste Renoir

Orjinal olarak bir üçleme fikri taşımasa da, sonra çekilen Oldboy ve Sympathy for Lady Vengance (Bayan İntikam İçin Sempati) adlı filmlerle bütünleyici bir unsur oluşturan Sympathy for Mr. Vengeance, başarılı yönetmenin yurt dışına açıldığı film oldu.

Serinin 2. filmi olan 2004 tarihli oldboy (İhtiyar Delikanlı), serinin en tanınan filmi oldu. Cannes, Asia Pacific, Grand Bell gibi o kadar çok festivalden fazla sayıda ödül şampiyon film, yönetmenine de 57. Cannes Film Festivali’nde Grand Prix ödülü kazandırdı. 15 sene boyunca bir otel odasında rehin tutulan Oh Dae-Su’nun serbest kalışının gerisinde intikam duygusuna düştüğü esaretin anlatıldığı Oldboy, 2008 yılında, CNN kanalının düzenlediği ankette tarihin en iyi Asya yapımı filmlerinden birisi seçildi

2004 yılında Three… Extremes adlı dehşet filmi için kamera karşısına geçen Chan-wook, 2005 yılında ise İntikam Üçlemesi’nin son filmi olan Sympathy for Lady Vengance’ı yayınladı. Nefret ve vahşet öğelerinin oldukça çok bulunduğu filmlerle ünlenen yönetmen, 2006 yılında vizyona giren I’m a Cyborg, Bacak That’s OK adlı romantik komedi filmiyle sevenlerini şaşırttıysa da, alışılageldik tarzına geri dönmesi uzun sürmedi; 2009 yılında son filmi olan Thirst ile vampirlerin dünyasına aı da sevindirdi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı