P

Paul Allen

Paul Allen Biyografisi

Paul Gardner Allen, 1953 doğumlu Amerikalı meşhur meslek adamı. Servetini, Bill Gates ile birlikte Microsoft‘un kurucusu olmaya borçlu. Forbes Dergisi‘nin 2006Milyarderler Listesi“ne kadar 22.7 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin altıncı insanı.

Servetinin 5 milyar doları Microsoft hisseleri olan Allen, aynı zamanda Charter Communications‘da yönetici ve Dreamworks Animation‘da da karşılıklı yönetim görevlerinde bulunuyor. Paul Allen’ın iki de profösyönel spor takımı var: Seattle Seahawks ve Portland Trail Blazers.

Paul Gardner Allen, Kenneth S. Allen ve Faye G. Allen‘ın çocukları olarak 21 Ocak 1953 de Seattle, Washington‘da dünyaya geldi.

Allen, Bill Gates’le tanışıp dost olacağı Seattle’ın saygıdeğer özel okullarından biri olan Lakeside School‘a başladı. Gates, Allen’dan 2 sınıf alttaydı ama bilgisayar üstüne olan karşılıklı duyguları, tanışıp sıkı birer arkadaş olmalarını sağlamakta gecikmiyordu.

Okulun ufak bilgisayarını birlikte, sürekli meşgul ediyorlardı. Ama daha güçlü ve fazla yönü olan bir bilgisayar olan ihtiyaçları onları Washington Üniversitesi bilgisayar laboratuvarlarına çekiyordu. Laboratuvarlara gizli gizli giren Allen ve Gates’in yakalanması uzun sürmedi. Oysa üniversite yönetimiyle yaptıkları “öğrencilere bedava bilgisayar desteği” anlaşması baştan sona laboratuvarlara girişlerine müsade verildi.

Mezuniyetlerinin ardından Allen Washington State University‘e, Getes ise Harvard College‘e girdi. Fakat Allen iki seneyi henüz tamamlamıştıki eğitimine sürdürmek istemedi. Eğitimini yarım bırakmasındaki sebep belliydi: Kişisel bilgisayarlar ( Personal Computers ) için yazılım üretmek. Çok geçmeden Gates’i de okulunu bırakması ve kendisiyle birlikte çalışması için ikna etti.

1975 yılında Gates ile birlikte, Albuquerque, New Mexico‘da, Microsoft’u ( Micro-soft ) kurdu ve Basic Interpreter satmaya başladı. 1980 senesinde Allen, Microsoft’un, QDOS adı bahşedilen işletim sistemini satın alması için öncülük etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pablo Neruda

Microsoft’un QDOS’u 59.000 dolara almasından daha sonra Gates ve Allen, QDOS üstünde baştan çalışarak, işletim sistemini IBM‘in ihtiyaçlarına tarafından düzenledi. IBM ile yapılan anlaşma, Microsfot’un IBM’in yeni PC’lerinin işletim sistemlerini üreteceği üzerineydi. Bu gelişme Microsoft için büyük tırmanışın ilk adımıydı.

Paul Allen, tüm hayatı her tarafında bekâr yaşadı. 2005‘te New York Daily News gazetesinin haberine göre Mulholland Drive filminin aktrist’i Laura Harring ile 6 aydır süren bir birlikteliği vardı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı