P

Paul McCartney

Paul McCartney Biyografisi

İngiliz müzisyen, söz yazarı, şarkıcı. Reel adı James Paul McCartney’dir. Rock’n Roll tarihinin ve tüm zamanların en başarılı gruplarından The Beatles’ın kurucularından olan McCartney, John Lennon’la birlikte unutulmaz eserlere imza atmıştır. Grubun dağılmasından daha sonra solo albümleriyle müzik kariyerine devamlı McCartney “Sir” ünvanı da almıştır. Guinness Rekorlar Kitabı‘na popüler müziğin en başarılı ismi olarak geçen ve single’ları dünya çapında 100 milyonu aşan satmak başarısına ulaşan McCartney’in şarkısı “Yesterday” tekrar bütün zamanların en fazla cover’lanan şarkısı olmuştur. Plak firması MPL Communications 3 bin kadar şarkının ve dağıtılmış müzikallerin yayınlama hakkına sahiptir. bununla beraber artist da olan McCartney, hayvan hakları savunucusudur.
18 Haziran 1942‘de Liverpool, İngiltere‘de dünyaya geldi. Annesinin hemşire olarak çalıştığı Walton General Hospital‘da doğan McCartney’in, Michael adında bir erkek kardeşi vardı. McCartney beş yaşındayken, Stockton Wood Road Primary‘ye kaydoldu. Mezuniyetinin ardındaki Joseph Williams Junior School‘a sürekli McCartney, 1953‘te Liverpool Institute‘ye devam etme hakkı kazandı. Okulda George Harrison‘la tanışan McCartney’in ailesi 1955 yılında Allerton’a taşındı. 31 Ekim 1956‘da McCartney 14 yaşındayken, annesi Mary McCartney’i meme kanserinden kaybetti. John Lennon’ın annesi de Lennon az önce 17 yaşındayken ölmüştü.

McCartney’in babası trompet ve piyano çalıyor, müzikle yakından ilgileniyordu. Bu yüzden oğullarını müzikle ilgilenmeleri için yüreklendiriyordu. McCartney ilk enstrümanği bir trompetle sahip olacak ama sonra trompeti Zenith marka bir akustik gitarla değiştirecekti. Solak olan McCartney ilk olarak gitarı çalmakta epey zorlanmış fakat ardından alışmış ve I Lost My Little Girl isimli birincil bestesini yapmıştı. Piyano çalmayı da öğrendikten daha sonra “When I’m Sixty-Four” isimli şarkıyı yazan McCartney’in babası onun müzik dersleri almasından yanaydı. Ama McCartney, kulağı dinç olduğu için kendi kendini geliştirme yolunu seçti ve müzik eğitimi almadı.

6 Temmuz 1957‘de John Lennon’la tanışan McCartney’den ilk olarak Lennon’ın halası hoşlanmamış ve arkadaşlıklarını onaylamamıştı. Fakat müziğe ihtiraslı olan iki gencin arkadaşlıklarının önüne hiçbir şey geçeceğe benzemiyordu. Beraber müzik yazan ikili, bir çok şarkı besteliyorlardı. The Quarrymen adını verdikleri gruba George Harrison’ın yaşını minik bulduğu için başlangıçta katılmasını istemeyen Lennon’ı McCartney ikna etmiş ve Harrison lead gitarist olarak grupta yerini almıştı. Daha sonraları aralarına Lennon’ın arkadaşı Stuart Sutcliffe da katılmıştı fakat McCartney Sutcliffe’i müzikal anlamda o kadar başarılı bulmuyordu. Grubun ismi konusunda da değişken olan ve the Silver Beetles‘ı da deneyen Harrison, McCartney ve Lennon, 1960 yılının ağustos ayında The Beatles isminde kararlaştırılmış oldular ve yeni isimleriyle ilk performanslarını Hamburg‘da gerçekleştirdiler.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Paul Rudd

Allan Williams‘ın menajerliğinde Hamburg’daki Indra Club‘da çalmaya başlayan grup üyeleri minik ve kirli odalarda kalıyorlar ama isimlerini duyurmak için büyük uğraş veriyorlardı. Fakat antipatik bir durum yüzünden McCartney’in başı polisle derde girince sınırdışı edildi. Harrison yaşı ufak olduğu, Lennon da egzersiz izni bittiği için Hamburg’dan terketmek zorunda kaldılar. Soğuk algınlığına yakalanan Sutcliffe ise birkaç gün daha fazla Almanya‘da kalmıştı.

The Beatles Aralık 1960’ta baştan bir araya geldi ve 21 Mart 1961‘da Liverpool‘da birincil konserlerini verdiler. McCartney öteki Liverpoollu grupların da benzer cover şarkıları çaldığını farkettiğinde yeni besteler yapmaları gerektiğiyle ilgili Lennon’la kararlaştırılmış oldu. The Beatles 1961 Nisanında Hamburg’a geri döndü ve Tony Sheridan‘la My Bonnie‘yi kaydetti. Sutcliffe yaptığı anlaşma sona erdiği için gruptan ayrılınca McCartney onun yerine basgitar çalmaya başladı. Yeni menajerleri Neil Aspinall‘ın çabalarıyla Londra’daki Decca Records‘la anlaşmaya çalışan The Beatles üyeleri plak firması göre geri çevrilince Hamburg’a geri döndüler ve aynı gün Stuart Sutcliffe’in vefat haberini aldılar.

Birçok plak firması kadar geri çevrildikten daha sonra Parlophone Records‘la 9 Mayıs 1962’de sözleşme imzaladılar ve Love Me Do Parlophone etiketiyle 5 Ekim 1962’de müzik marketlerdeki yerini aldı. İlk albümleri Please Please Me‘de bulunan bütün şarkılar Lennon ve McCartney göre bir günde kaydedilmişlerdi. McCartney bununla birlikte Billy J. Kramer, Cilla Black, Badfinger ve Mary Hopkin gibi müzisyenler için de besteler yapıyordu ve aralarına yeni katılan Ringo Starr‘la The Beatles baştan dört birey olmuştu.

Lennon, Harrison ve Starr, güney İngiltere‘de birlikte yaşıyorlardı. McCartney ise kız arkadaşı Jane Asher‘in evinde kalıyordu. O dönemde yalnız başına gece kulüplerine dışarı giden ve geç saatlere değin dans eden McCartney, gittiği her tarafta büyük ilgi görüyordu. 1963‘te kız arkadaşı Asher’la nişanlandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Paul Dirac

McCartney grup dıştan diğer müzikal projelerle de ilgileniyordu. 1966 yılında The Family Way filminin müziklerini yazan McCartney bu çalışmasıyla Ivor Novello Award ödülünü aldı. Aralarında Mary Hopkin, Badfinger ve the Bonzo Dog Band‘in de olduğu birçok müzisyen için de şarkılar yazan McCartney, bir süre konserlere ara verme kararı bölge grubunu her yerde sahnelere dönme konusunda ikna etti. Capitol Records‘la sözleşme imzalama durumu söz konusu olduğunda John Lennon’la arası açılan McCartney, grubun diğer üyeleriyle de sorunlar yaşıyordu. 5 yıl baştan başa nişanlı kaldığı Asher’dan da ayrılan McCartney’i yeni bir ayrılık daha bekliyordu. Çünkü 1969 Eylülünde The Beatles’tan bölünme kararı alan John Lennon’ın yanı sıra Harrison ve Starr da dönem dönem geçici süreliğine müzik çalışmalarına ara verdiler. McCartney benzer yıl Amerikalı fotoğrafçı Linda Eastman‘la dünya evine girdi. İlk solo albümü McCartney’i yayınlamadan bir hafta önce 10 Nisan 1970‘te Paul McCartney grubun adamakıllı dağıldığını kamuoyuna açıkladı.

Bir yıl sonradan ikinci solo albümü Ram müzik marketlerde yerini alan McCartney, gitarist Denny Laine ve davulcu Denny Seiwell‘le Wings adında bir grup kurdu ve grup birincil albümleri Wild Life’ı 1972‘de müzikseverlerle buluşturdu. Give Ireland To The Irish isimli şarkıları BBC kadar yasaklanan grup turne programına çıktı.

Grubun 1973‘te piyasaya sürdüğü albüm Inkar Rose Speedway Amerika‘da öncelikle bir numara olan albümleri oldu. Benzer yıl 16 Nisan‘da McCartney, TV’de James Paul McCartney isimli bir show programı sunmaya başladı. Band on the Run albümü 2 dalda Grammy‘nin sahibi olarak grubun en fazla ses getiren albümü olma özelliğini kazandı. 1972 yılında McCartney James Bond filmi Live and Let Die‘ın müziklerini yaptı.

1976‘da hayranı olduğu Buddy Holly‘nin kataloğunun ve daha sonra filmi yapılacak olan Grease müzikalinin yayınlama haklarını satın bölge McCartney, 1977’de Percy “Thrills” Thrillington takma adıyla Thrillington isimli bir albüm yayınladı. Aynı yılın sonlarında Wings’le kaydettiği Mull of Kintyre albümü 1984 yılına değin İngiltere’nin en fazla satmak yapan albümü olma özelliğini koruyacaktı. John Lennon’la ilişkisinde sorunlar yaşamasına rağmen 70’li yıllarda her tarafta barışan ikili telefonlaşmaya başlamışlardı.

9 Aralık 1980 yılıda John Lennon’ın bir cinayete kurban gttiğini öğrenen McCartney büyük bir şok ve üzüntü yalşadı. Konuyla ilgili 1984 yılında Playboy dergisine verdiği bir röportajda, ölüm haberini aldığı tüm gün ağladığını söyleyen McCartney, son telefon konuşmalarının arkadaş canlısı olduğunu ve Lennon’la Yoko albümleri Double Fantasy‘yi piyasaya sürmeden önce görüştüklerini söylemişti. Lennon’ın ölümünden sonradan uzunca bir sonradan konser vermeyen McCartney, cinayete kurban gitmekten korktuğunu dile getiriyordu. Lennon’ın ölümünden altı ay sonra The Beatles’ın öteki elemanları Starr ve Harrison’la Lennon’ın anısına All Those Years Ago‘yı kaydetti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Pamir Pekin

Paul McCartney tüm müzik enstrümanlarını çaldığı bir sonraki abümü McCartney II‘yu yayınladıktan sonradan 1982‘de Tug of War müzik marketlerdeki yerini aldı. Stevie Wonder‘la yaptığı düet Ebony and Ivory‘ye de yer verdiği albümde hem Lennon’a adanan Here Today isimli şarkı da yer alıyordu. McCartney hem Michael Jackson‘la Jackson’ın Thriller albümünde bulunan The Girl Is Mine‘da ve 1983‘de yayınladığı Pipes of Peace albümünde yer alan Say Say Say‘de düet yaptı.

90’lı yıllarda klasik müziğe yönelen müzisyen, Carl Davis‘le Liverpool Oratorio projesinde birlikte çalıştı. Bir sonraki herzamanki müzik projesi 1995‘te Anya Alexeyev‘le birlikte kaydettiği A Leaf oldu. Bu çalışmasıyla kraliyet tarafından ödüllendirilen McCartney, Standing Stone (1997), Working Classical (1999) ve “Ecce Cor Meum” (2006) isimlerinde 3 alışılmış müzik albümü daha kaydetti.

McCartney 1984’te yazdığı ve başrolünde oynadığı Give My Regards to Broad Street ile izleyici karşısına çıktı McCartney oldukça uzun bir aradan sonradan 1997’de yayınladığı Flaming Pie‘la geri dönüşünün müjdesini vermişti. Son 15 yılda çıkardığı en iyi albümü olan Flaming Pie, Tug War’dan sonra en iyi eleştirileri alan albümü oldu.

2001’de ölen eşi Linda McCartney’in anısına, onun çektiği The Beatles fotoğraflarından ve filmlerinin sahne arkası görüntülerinden oluşan Wingspan: Lahza Intimate Portrait isimli belgeseli yayınladı.

McCartney 11 Haziran 2002’de Heather Mills’le dünya evine girdi. 21 Ocak 2007’de Mills’deri boşanan McCartney’in Linda McCartney’in önceki evliliğinden olan Heather Louise, Linda McCartney’den Mary Anna, Stella Nina, James Louis ve Heather Mills’den Beatrice Milly McCartney isimlerinde elde etmek üzere toplam beş çocuğu var.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı