P

Philip Mountbatten

Philip Mountbatten Biyografisi

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in eşidir.

Philip Mountbatten, 10 Haziran 1921 tarihinde Mon Repos, Korfu, Yunanistan’da doğmuştur. Kendisinden büyük Margarita, Theodora, Cecilie ve Sophie adlarında 4 ablası vardı. Doğumunda kendisine Yunanistan ve Danimarka‘nın Prensi unvanı verilmiştir. Armasında halen Yunanistan bayrağı ve Danimarka Kraliyet Bayrağı bulunmaktadır. Babası Yunanistan Prensi, Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg Hanedanından Andrew Mountbatten, annesi Battenberg Prensesi, Alice’dir. 1930 yılında annesi ile babası ayrıldı. Philip Mountbatten, babası Yunanistan prensi olarak Yunanistan’da dağıtılmış görevlerde bulunduğu sırada orada doğdu ama, 22 Eylül 1922‘de Philip’in amcası olan Yunanistan Kralı I. Constantine tahttan çekilmek zorunda kaldı. babasının ve amcasının Yunan -Türk Savaşı’nda (1919-1922) Yunan topraklarının kaybedilmesi suçlaması ile sürgüne gönderilmesi ile hayatının bir bölümünü Fransa‘da geçirdi. İskoçya ve Almanya okullarında Alman Yahudi eğitimciler tarafından yürütülen bir eğitim gördü. İskoçya’nın Gordonstoun Okulunda okudu. 1939’da mezun oldu.

Philip Mountbatten, 18 yaşındayken 1939 yılında İngiltere‘nin Kraliyet Donanmasına katıldı. Bu sıralarda 1939 yılında Kral VI. George ve ailesi Kraliyet Donanması Kolejini gezdiklerinde Philip Mountbatten, kralın kızı II. Elizabeth ile tanıştı. Elizabeth ve Philip bu tanışmadan sonradan yıllar boyunca devam edecek olan mektuplaşmaları başladı.

16 Temmuz 1942 tarihinde teğmenliğe yükseldi. İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz donanmasında görev yaptı. Temmuz 1943’te, HMS Wallace gemisinin ikinci komutanı olarak bir gece bombardıman saldırısında gemisini kurtardı. 1944 yılında, 27. Destroyer Flotilla İngiliz Pasifik filosu ile hizmet yapan ve yeni destroyer olan HMS Whelp gemisine geçti. Ocak 1946 ayında whelp gemisi ile İngiltere’ye döndükten sonra HMS Kraliyet Arthur, Corsham, Wiltshire Astsubay Okulu’nda okutman olarak tayin yaptı.

Mart 1947 ayından sonra tüm sıfatlarından feragat ederek, İngiliz büyükannesi ve büyükbabasının soyadlarını kullandı. Bundan daha sonra “Teğmen Philip Mountbatten” olarak anılmaya başlandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Paul Cézanne

Philip Mountbatten’in eşi 6 Şubat 1952‘de babasının ölümünden sonra kraliçe olmasından nedeniyle kendisi de “kral” unvanını taşımamaktadır. II. Elizabeth ile Evlendikleri gün, kendisine His Royal Highness stili verildi ve kayınpederi kral VI. George tarafından Duke of Edinburgh yani Edinburgh Dükü olarak atandı. 1952 yılında babasının ölümü üzere tahta geçen II. Elizabeth‘e konsortluk eden Philip deniz kariyerini sonlandırdı. Prens ünvanlarından feragat eden Philip, 1957 yılında eşi Kraliçe II. Elizabeth tarafından Britanya Prensi olarak atandı. Philip Birleşik Krallık’ın en uzun hizmet eden Monark Eşi oldu. Uzun vakit Cambridge ve Edinburgh Üniversitelerinin şansölyeliği görevini yürüttü.

Philip Mountbatten, 20 Kasım 1947 tarihinde kral VI. George’un kızı (sonradan 6 Şubat 1952’de İngiltere Kraliçesi olan) II. Elizabeth ile evlendi. Bu evliliğinden ;
Prens Charles, Galler Prensi (d.14 Kasım 1948), Prens Harry ve Prens William‘ın dedesidir.
Prenses Anne (d.15 Ağustos 1950)
Prens Andrew, York Dükü (d.19 Şubat 1960)
Prens Edward, Wessex Kontu (d.10 Mart 1964)
Adlarında çocukları oldu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı