P

Pierre Louis Maupertuis

Pierre Louis Maupertuis Biyografisi

Isaac Newton’un, yerçekimi yasasının savunuculuğunu yapmıştır.

Pierre Louis Maupertuis, 17 Temmuz 1698 tarihinde Saint-Malo, Fransa’da doğmuştur. 1714 yılında eğitim için Paris’e Collège de la Marche’e gönderildi. 1718 yılında önce askerlik mesleğine girdiyse de, oysa çok kısa bir vakit daha sonra 1722 yılında bu mesleği bırakarak kendini matematiğe adadı. 1723 yılında Fransız Bilimler Akademisinde matematik eğitimi aldı.

Pierre Louis Maupertuis, 1728 yılında Londra‘ya yaptığı bir gezi esnasında Isaac Newton’un mekanik alanındaki düşüncelerini öğrendi ve bunlara hayranlık duydu; Fransa‘ya dönüşünde, bunların en ateşli savunucusu oldu.

1729 yılında İsviçre’de Basel’e giderek Bernoullilerden Johann Bernoulli’den aldığı matematik bilgileri ile dağarcığını genişletti. Basel Üniversitesinde eğitim aldı. Descartes‘ın güneş sistemindeki vorteks teorisi modelini ve Leibnitz‘in bu teorilerin belki de en zinde destekçisi olan hocası Johann Bernoulli‘den mekanik üstüne görüşlerini öğrendi. bununla beraber, Maupertuis Isaac Newton‘un fiziğini, evrensel çekimin sonuçlarını kabul eden Isaac Newton‘un fiziğini öğrenmiş, bir tanımlama yapması için Leibnitz‘in teorilerine baktı. 1730 yılının Temmuz ayında Paris’e döndü.

1736 yılında, 1723’ten beri üyesi olduğu Bilimler akademisi, Maupertuis’yi 1° lik (bir derecelik) bir meridyen yayının uzunluğunu ölçmek üzere Laponya’ya gönderilen gezi grubunu yönetmekle görevlendirildi.

Yapılan ölçümler, Dünya’nın kutuplar’da basık olduğu varsayımını doğruladı. Accord des differentes lois de la nature qui avaient jusqu’ici paru incomplatibles (Bugüne kadar bağdaşmaz görünen dağıtılmış doğa yasalarının uyumu) (1744) adlı yapıtında en ufak etki ilkesini açıkladı: Işığın yolu, etki miktarının minimum olduğu yoldur; bu ilkeyi doğanın evrensel yasası olarak sundu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bonaventura Cavalieri

25 Ağustos 1745 tarihinde Eleonor Borck ile Berlin’de evlendi.

1746 yılında Prusya hükümdarı Büyük Friedrich‘in davetini kabul etti; Voltaire‘in tavsiyesi üzerine kral, Pierre Louis Maupertuis’a Prusya krallık akademisi’nin yönetimini verdi. 10 sene bu görevi yaptıktan sonra 1756 yılında Fransa‘ya döndü.

Pierre Louis Maupertuis, 27 Temmuz 1759 tarihinde Basel, İsviçre’de vefalı dostları Bernoullilerden Daniel Bernoulli’nin yanında 61 yaşında ölmüştür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı