P

Pierre Narcisse Guerin

Pierre Narcisse Guerin Biyografisi

Fransız ressamdır.

Pierre Narcisse Guerin, 13 Mayıs 1774 tarihinde Paris, Fransa’da doğmuştur. Usta Jean-Baptiste Regnault‘un bir öğrencisi olarak, ondan fotoğraf eğitimi aldı. Artist Eugene Delacroix ve Théodore Géricault’a öğretmenlik yaptı.

Pierre Narcisse Guerin, 1799 yılında eşi Sulla’nın ölümünden daha sonra Roma‘ya gitti. Ama sağlığı sebebiyle Roma’da kalamayarak, 1800 yılında, Napoli‘ye gitti. 1802 yılında Phaedra ve Hippolytus (Louvre) adlı tablosunu yaptı. 1810 yılında yeniden Paris‘e döndükten sonra Andromache ve Pyrrhus (Louvre) adlı tabloyu yaptı. Aynı sene, Cephalus ve Aurora (Louvre) ile Napolyon Bonapart ve Kahire Asileri’ni (Versailles) de sergiledi.

En iyi eseri olarak kabul edilen 1815 yılında yaptığı ”Troya Kentinin Acısını Dido’ya Anlatan Ene’ adlı tablosudur.

troya-kentinin-acisini-dido-ya-anlatan-e

1822 yılında Roma‘daki Fransız Akademisi’nin direktörlüğünü kabul etti. 1828 yılında Paris‘e dönerek daha önce yarım bıraktığı Pyrrhus ve Priam adlı tablosuna çalıştı, sağlığı tamamen bozulunca İtalya‘ya gitti. Roma’ya vardıktan kısa bir zaman daha sonra öldü.

Pierre Narcisse Guerin, 6 Temmuz 1833 tarihinde Roma, İtalya’da 59 yaşında ölmüştür. La Trinité de Monti kilisesine gömüldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Philip Seymour Hoffman
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı