P

Pietro Perugino

Pietro Perugino Biyografisi

Rönesans dönemi İtalyan ressamdır.

Pietro Perugino, 1446 yılında Città della Pieve, İtalya’da zengin bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. Bütün adı Pietro di Cristoforo Vannucci’dir. Sanatçı Andrea del Verrocchio’nin yanında eğitim almıştır.

15. yüzyılın son ve 16. yüzyılın birincil çeyrekleri baştan başa İtalyan yarımadasının en ünlü ressamlarından biri olan Pietro Perugino, İtalya’da Floransa ve Perugia kentinde fotoğraf atölyesi sahibi idi. İtalyan sanatçı Raffaello Santi, 1495 yılından itibaren Pietro Perugino‘nun atölyesinde çıraklık yaparak sanatını ilerletti.

Pietro Perugino, Sanatsal olarak Piero della Francesca‘nın naturalizmini ve Andrea del Verrocchio‘nun çizgisel üslubunu kaynaştırmıştır. Raffaello Santi‘nin en kayda değer hocasıdır.

1480 yılında, Papa Sixtus IV göre Sistine Şapel duvarlarına fresk panelleri boyamak için Roma‘ya çağrıldı. Sanat tarihinde fazla kayda değer yeri olan meşhur San Petros’a Anahtarların Verilişi adındaki büyük freski de, 1481’de yaptı. Freskleri tamamladıktan sonra Floransa‘ya 1482 yılında döndü.

Pietro Perugino, Sistine Şapel duvarlarına yaptığı eserinde peyzaj, portre, kompozisyon bakımlarından da ustalığını gösterdi. Bu büyük eser ona öyle bir ün sağladı oysa, tüm İtalya, aniden, Perugino’nun elinden çıkma eserlere sahip edinmek hevesine kapıldı. Kırk sene şehirden şehire, kasabadan kasabaya dolaştı. Daha Sonra daha çok meslek çıkarabilmek için, bir okul açtı.

Önce Floransa’da açtığı okuluna daha sonra Peruggia’da da bir şube ekledi. Buralarda igarzoni (çocuklar) dediği çıraklarını kısa zamanda ekip takım yetiştiriyor, sonradan onlarla birlikte şehirleri dolaşmaya çıkıyordu. Birkaç-freske bununla birlikte başladıktan daha sonra bunları çocuklarına (çıraklarına) bırakıyordu. Bu Nedenle, kısa zamanda, birbirine kilometrelerce uzak yerlerde beş on Perugino şaheseri bununla beraber çalışılarak bitiriliyordu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Payidar Tüfekçioğlu

1500’den daha sonra, eski üretkenliğini yitirdi. 1505’ten ölümüne dek Floransa açık havada, bilhassa de Umbria’da çalıştı.

Yetiştirdiği çocuklardan ikisi resim tarihinde ad bırakmıştır. Bunlardan büyüğü Pinturicchio, küçüğü ünlü Rönesans ressamı Raffaello Santi’dir. Öğrencileri, kendisini o kadar iyi taklit edebiliyorlardı oysa, mesela acilen Louvre Müzesi’nde bulunan Apollon’la Marsias adlı tablonun Rafaello’ya mı, Perugino’ya mı ait olduğu kestirilemiyor.

Perugino hayatının sonlarına doğru, artık büyük resimlerinin kişilerini başkalarına yaptırıyor, kendisi resmin görüntü kısmiyle, veya son tuşları vurmakla yetiniyordu.

Pietro Perugino, 1523 yılında Fontignano, İtalya’da 77 yaşında büyük bir veba salgınında ölmüştür.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı