A

Prof.Dr.Ali Bardakoğlu

Ali Bardakoğlu Biyografisi

Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, 1952 doğumlu Diyanet İşleri Başkanı. İslam’da reform tartışmalarıyla belli Prof. Dr. Bardakoğlu, 28 Mayıs 2003 tarihinden 11 Kasım 2010 tarihine kadar bu görevi yürüttü.

Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, 1952 yılında Kastamonu‘nun Tosya ilçesinde dünyaya geldi. Lise eğitimi için İstanbul’da tamamlayan Prof. Dr. Bardakoğlu, İstanbul İmam Konuşmacı Okulu’ndan 1970 yılında mezun oldu. İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü‘ne devam ederek buradan 1974‘de mezun olduktan daha sonra, 1975 yılında da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ni bitirdi ve stajyer hakimlik yaptı.

Bir dönem öğretmenlik de yapan Prof. Dr. Bardakoğlu, 1977‘de Kayseri Yüksek İslam Enstitüsü‘nde Fıkıh (İslam Hukuku) asistanlığı yapmaya başladı. Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi‘nde ‘İslam Hukukunda İcâre Akdi’ adlı doktora tezini 1982‘de tamamlamasının arkasında Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi‘nde İslam Hukuku asistan doçentliği görevine atandı. 1986‘de doçent olan Prof. Dr. Bardakoğlu, Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Bölüm Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Prof. Dr. Bardakoğlu, 1993 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi‘ne atandı. 1994‘de İslam Hukuku Belli Başlı Bilim Dalında profesör olduktan daha sonra Marmara İlahiyat Iş Yüksek Okulu Müdür Yardımcılığı ve Dekan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

İslam Hukuku alanında; İlahiyatçıların Din Söylemi, Kur’an ve Hukuk, İslâm Kültüründe Din ve Vicdan Özgürlüğü, İslâm ve Demokrasi Üstüne, Teorik Açıdan İslâm ve Demokrasi; Yasama, Türk Aile Hukukunun Tarihsel Gelişimi, Yasal ve Sosyal Açıdan Boşanma, İslâm Aile Hukukunun Oluşumuna Toplumsal Şartların Etkisi, İslâm Hukuku Araştırmalarında Gelenekçilik, Hanefi Mezhebi gibi başlıklar altında 6 kitabı yer alan ve 60‘ın üstünde bilimsel yayınlama yapan Prof. Dr. Bardakoğlu, 1991-1992 yılları arasında İngiltere’de yaşadı ve 1994 yılında da öncelikle Amerika Birleşmiş Devletleri’nde bulundu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Armağan Oğuz

Mehmet Nuri Yılmaz‘ın emekliliğini can atarak görevi bırakmasıyla Başkan Yardımcısı Rıdvan Çakır kadar vekaleten sürdürülen Diyanet İşleri Başkanlığı’na, Cumhurbaşkanı Sezer’in onayıyla, 28 Mayıs 2003 tarihinde Prof. Dr. Bardakoğlu atandı. Daha önce Bakanlar Kurulu’nda imzalandıktan sonradan kararnamesi Köşk’e gönderildiği halde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer göre kabul görmeyen İbrahim Kafi Dönmez ile aynı bölümden olan, İngilizce ve Arapça bilen Prof. Dr. Bardakoğlu,

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif Laiklik ve dindarlık gelip gelip kadınların giyiminde kilitleniyor. Müslümanlığın en büyük sorunu bu mu? Dinimiz sadece kadınların kapanması için mi yaratıldı?

sözleriyle ve İslam’da reform tartışmalarıyla tanınıyordu.

2005‘de Kayseri ve istanbul görevleri için iki bayan müftü atayan Prof. Dr. Bardakoğlu, Türkiye’de ve Avrupa’da da ılımlı bir İslam Lideri olarak görülüyor. Kendisinin Diyanet İşleri Başkanı olarak tebliğle ya da müzakereci olarak katıldığı değişik ulusal ve milletlerarası sempozyumlardan bazıları şunlardır:

23 Ekim 2003 – Goethe Enstitüsü, Konrad Adanauer Vakfı, İstanbul Bilgi Üniversitesi, UNESCO Milli Komitesince müşterek İstanbul ilinde düzenlenen ”Türkiye ve Avrupa’da Din, Devlet ve Toplum-Dinlerarası Barışçı Bir Iki Taraflı Hayat İçin Olanaklar ve Engeller’ konulu toplantıya ‘Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Yapısı ve Görevleri’ başlıklı bir tavır yerine getirmek üzere katıldı.

20-28 Şubat 2004 – ABD Utah Üniversitesince düzenlenen konferans ile Washington ve New York şehirlerinde yapılması planlanan toplantılara bulunma ve Başkanlığımızca ABD’de sunulan hizmetleri yerinde görmek üzere ABD’ye gitmişti. Ziyaret esnasında Diyanet İşleri Başkanı Utah Üniversitesince düzenlenen ”Moderation In Islâm” konulu konferansta,’Moderation In Islâm: The Turkish Experience; Mission and Vission of Diyanet birli Public, Independent and Civil Institution” başlıklı bir duyuru sundu.

28 Nisan-01 Mayıs 2004 ” Darı Evkaf Bakanlığı tarafından geleneksel ışık halkası getirilen ve Kahire’de 16’ncısı düzenlenen ”İslâm Medeniyetinde Hoşgörü” konulu milletlerarası sempozyum’a Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Bardakoğlu ”Diyalog ve Hoşgörü” ve Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet GÖRMEZ ”Osmanlı Döneminde, Münhasıran Fatih Sultan Mehmet Döneminde Dinî Hoşgörü” başlıklı tebliğlerle katıldılar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Abdülaziz

24 Mayıs 2004 – UNESCO Ulusal Komitesi göre İstanbul’da düzenlenen ”Altın Köprüde Birlikte Yaşamak” konulu toplantıya katılarak ”Barış İçinde Birlikte Yaşamak” başlıklı bir konuşma yaptı.

18-22 Haziran 2004 – Almanya’da düzenlenen ”Avrupa İle Dini Diyalog-Kalıcı Bir Barışın Temeli” konulu konferansa yeralma ve dağıtılmış kurum ve kuruluş yetkilileri ile görüşmelerde bulunmak üzere beraberinde bir heyetle anılan ülkeye devlete ait bir yolculuk gerçekleştirdi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu konferansta ”Ortak Değerlerde Buluşmanın İmkânı” başlıklı bir beyanat sundu.

3 Temmuz 2004 – Almanya’da Düzenlenen ”Türk ve Alman Perspektifinde Din ve Modern Toplum” konulu sempozyuma ”Türkiye ve Almanya’da Devlet ve Dinin Örgütlenmesi” konulu oturuma ”İslâm ve Din Hürriyeti: Türkiye Deneyimi ve Diyanet İşleri Başkanlığının Vizyonu” başlıklı bir tebliğ yolladı.

22 Kasım 2004 – Konrad Adenauer Vakfı kadar İstanbul’da düzenlenen ”Türkiye’de İslam ve Modern Toplum” konulu uluslar arası konferansa katılarak ”Dini Yenileşme ve Çağdaş Hayat” konulu bir söylev yaptı.

08-10 Mart 2005 Konrad Adenauer Vakfınca Berlin’de düzenlenen, ”Din ve Modern Toplum-Türkiye’de Din Özgürlüğü” konulu konferansa beraberinde bir heyetle katıldı.

11-15 Nisan 2005 – Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu; Saint Louis Üniversitesi, Washington Üniversitesi ve Chicago Üniversitesinin davetlisi olarak konferanslar tahsis etmek ve temaslarda bulunmak üzere ABD’ye gitti. 11 Nisan 2005 tarihinde Saint Louis Üniversitesi’nde; ”İslam and Demokrasi in Turkey-Türkiye’de İslâm ve Demokrasi” konulu bir konferans verdi, 12 Nisan 2005’te Washington Üniversitesi’nde öğretim üyeleri ve lisansüstü öğrencilerden oluşan katılımcılara ”Religion and State: The Turkish Experience-Din ve Devlet: Türkiye Tecrübesi”, 13 Nisan 2005 tarihinde de Chicago Üniversitesi’nde ”State and Religion in Turkey-Türkiye’de Devlet ve Din” konulu birer söylev yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alper Kul

17-20 Nisan 2005 Darı Evkaf Bakanlığı tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen ve ”İslam Medeniyeti’nin İnsanî Boyutu” konusuyla bu yıl 17’ncisi gerçekleştirilen Milletlerarası Sempozyuma katılan Başkan Prof. Dr. Ali Bardakoğlu ”Dini Çoğulculuk ve Farklılıklarla Birlikte Yaşama” konulu bir beyanname sundu.

Şubat 2006‘da Alanya’daki Protestan Kilisesi‘nin açılışına da iftihar konuğu olarak katılan Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, evli ve üç çocuk babası.

11 Kasım 2010 tarihinde tayin süresinin bitmesine kısa bir zaman kala Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden emekliliğini istedi ve istifa etti. Yerine Mehmet Görmez atandı.

Ali Bardakoğlu, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi bünyesindeki KURAMER (Kur’lahza-ı Kerim Araştırmaları Tatbik ve Araştırma Merkezi)’in müdürlük görevini yürütmektedir

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı