M

Prof.Dr.Mehmet Ceyhan

Mehmet Ceyhan Biyografisi

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Afiyet Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

Mehmet Ceyhan, 1957 yılında doğmuştur.

Prof.Dr. Mehmet Ceyhan 1981 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Benzer yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çocuk sağlığı ve hastalıkları ihtisasına başladı ve 1985 yılında ihtisasını tamamladı.

Mehmet Ceyhan, 1983-1985 yıllarında Beslenme ve Metabolizma Ünitesi’nde yaptığı araştırmalar sonucu, bu dalda bilim uzmanlığı derecesi aldı. Askerlik hizmetini Adana Askeri Hastanesi’nde 1985-1987 yıllarında, zorunlu hizmetini ise 1987-1989 yıllarında Ankara Etimesgut Devlet Hastanesinde yerine getirdi. 1988 yılında çocuk sağlığı ve hastalıkları doçenti oldu.

1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başladı ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları yandal ihtisası yaptı. 1995 yılında çocuk sağlığı ve hastalıkları profesörü oldu.

Prof.Dr. Mehmet Ceyhan, 1998 yılında ABD’de Cincinnati Childrens Hospital’da, Çocuk Enfeksiyon Bölümü’nde çalıştı.

Prof.Dr. Mehmet Ceyhan, 1985 yılında Gürson Çocuk Sağlığı Vakfı, Cihat Tahsin Gürson Araştırma Ödülü’nde birincilik, 1986 yılında ikincilik; 1988 yılında ise Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) özendirme ödülünü kazandı. İmmünizasyon serolojik ve klinik etkinliği, enfeksiyon hastalıklarının moleküler kalıtımsal yöntemlerle tanımlanması, enfeksiyon epidemiyolojisi ve bakterilerde antibakteriyal ilaç genlerinin tanımlanması üzerinde çalışmaktadır.

Prof.Dr. Mehmet Ceyhan, halen Enfeksiyon Hastalıkları Derneği ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin başkanlıklarını ve Pediatri Uzmanlık Akademisi Derneği’nin genel sekreterliğini yürütmektedir ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı olarak çalışmaya devam etmektedir.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 10 Mart 2020’de oluşturulan Sağlık Durumu Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

2019 Aralık ayında Çin‘de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Sağlık Durumu Örgütü böyle bir hastalığın varlığını ortaya koydu. sonra ise Sağlık Durumu Bakanlığı dürüst kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Mehmet Baransu

Koronavirüs Bilim Kurulu’nda bulunan bazı isimler şu şekilde:
Prof. Dr. Alev Kara,
Prof. Dr. Tevfik Veciz,
Prof. Dr. Alpay Cefa,
Prof. Dr. Canan Ağalar,
Prof. Dr. Recep Öztürk
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan
Prof. Dr. İlyas Dökmetaş

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı