R

Raşid el-Mektum

Raşid el-Mektum Biyografisi

Birleşmiş Arap Emirlikleri‘nin (BAE) devlet başkan yardımcısı ve Dubai‘nin mutlak hükümdarıdır.

Raşid el-Mektum, 15 Temmuz 1949 tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai’de doğmuştur. Bütün adı Şeyh Muhammed bin Raşid el-Mektum’dur. Babasının adı Şeyh Raşid’dir. İlkokula Dubai’de El-Ahmediye’de 1955 yılında başlamış, sonradan da Dubai Ortaokulu’nda devam etmiş. 1966 yılında 17 yaşında ise kuzeni Muhammed bin Halife El-Maktum ile beraber İngiltere, Londra’da Cambridge’teki Bell Educational Trust’da eğitimini tamamlamıştır.

Dedesi Şeyh Zayed 9 Eylül 1958’de vefat edince, babası Dubai’nin yeni valisi oldu. Babasının ricası ile 18 Şubat 1968 tarihinde İngiltere’den dönerek Birleşmiş Arap Emirlikleri’nin oluşmasının tarihi toplantısına katıldı. Körfez’de yeni bir dönem başlıyordu. Raşid el-Mektum da bu dönemdeki rolüne hazırlanmak için İngiltere’ye döndü ve Mons Officier Cadet’de eğitim gördü. Dubai’ye döner dönmez, 1 Kasım 1968 tarihinde babası Şeyh Raşid onu polis ve millet güvenliği şefliğine atadı. Birleşik Arap Emirlikleri projesi 2 Aralık 1971’de gerçekleşti.

2 Aralık 1971 tarihinde 6 emirliğin liderleri Dubai’de babası Şeyh Raşid’in sarayında bir araya gelip Birleşik Arap Emirlikleri’ni kuran geçici anayasayı imzaladı. Abisi El-Maktum Birleşik Arap Emirlikleri’nin başbakanlığına getirildi, Raşid el-Mektum ise general rütbesiyle Savunma Bakanlığı’na atandı. Raşid el-Mektum bu nedenle dünyanın en genç savunma bakanı ünvanını kazandı.

Birleşmiş Arap Emirlikleri (BAE); Abu Dabi, Dubai, Benzer-Şarika, El-Fuceyra, Ummul Kayveyn, Acman ve Ras el-Hayme elde etmek üzere 7 emirlikten oluşuyor.

Raşid el-Mektum’un 1971 yılında başlayan savunma bakanı görevi bugün dahi devam etmektedir. Ek olarak 25 Ağustos 1977 tarihinde babası ona Dubai havaalanının yönetimini onun başkanlığındaki bir kurula verdi. Gerisinde Dubai’nin petrol imal ve satış politikalarının sorumluluğunu da verdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Roald Amundsen

Raşid el-Mektum, bütün bu görevlerini yerine getirirken çevresine topladığı uzmanların da desteğiyle Dubai’yi bir dünya kentine dönüştürmek için araştırmalar yaptı.

1985 yılının birincil günlerinde Dubai Turizm Dairesi’nin başında bulunan Maurice Flanagan’ı sarayında görüşmeye çağırdı: “Mümkün olan en kısa sürede bir havayolu şirketi belirlemek istiyorum. Ne kadara malolur? Ne değin süreye gereklilik var?” Flanagan onun “İzin verin, inceleyelim” tarzında cevaplara tahammülü olmadığını bildiği için, kısa bir cümleyle yanıtladı: “10 milyon dolar gerekiyor.” Raşid el-Mektum projeyi gerçekleştirmek için ufak bir kadro oluşturdu. Gizlice çalıştılar. Benzer yılın 25 Ekim’inde Emirates Havayolları birincil uçuşunu yaptı.

Tekrar 1985 yılında Cebel Ali limanı çevresinde kurulmuş olan Dubai bağımsızlık bölgesinin geliştirilmesini sağladı.

Babası Şeyh Raşid uzun süren hastalığının arkasında 7 Ekim 1990 tarihinde vefat edince, yerine en büyük oğlu yani Raşid el-Mektum’un abisi Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı Şeyh El-Maktum geçti. Abisi de onu 4 Ocak 1995 tarihinde veliahtlığa atadı. Abisi Şeyh El-Maktum 2006 tarihinde ölünce yerine Dubai Emiri oldu. 5 Ocak 2006 tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri Başkan Yardımcısı iken, Birleşik Arap Emirlikleri Başkanlığına aday gösterildi. BAE Federal Ulusal Konseyi üyeleri kısa bir vakit sonra Başkan adaylığını kabul etti.

Birleşik Arap Emirlikleri devlet başkanı Halife Bin Zayid el-Nehyan‘dır. Raşid el-Mektum, Birleşmiş Arap Emirlikleri‘nin (BAE) devlet başkan yardımcısı ve Dubai‘nin mutlak hükümdarıdır.

Şeyh Raşid el-Mektum, Dubai’yi petrol kuyularının kurumasından sonraki döneme planlamak olan vizyonunu taş taş üzerine koyarak gerçekleştirdi: Emirates havayollarından sonradan, 1995 sonunda Dubai Shopping Şenlik’i hayata geçirdi. Bugün Dubai dünyanın alışverişi cenneti olarak gösteriliyor. Festivale turist çekmek için Dubai World Cup at yarışlarını düzenledi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Roger Moore

Dünyanın en büyük harasının sahibi olan Raşid el-Mektum’un 3 bin yarış atı vardır. Hepsi de saf kan arap olan atlarına İngiltere’de uçsuz bucaksız çiftlikler kurdu. Yılın asgari 3-4 ayını yanına geçirmelerini temin etmek için Dubai’de onlara özel saraylar yaptırdı. Yüzme havuzlu saraylar. Yine dünyanın en iyi, en fiyatı yüksek seyislerini (sayıları 60’ı geçiyor) tuttu, en artist binicilerini ekibine aldı.

Raşid el-Mektum, Dubai’de Palm Adalarının oluşturulması ve lüks Burj Al Arab otelinin de içinde yer aldığı çok sayıda proje geliştirilmesini sağladı. Dünyanın en yüksek binası olan Burç Halife‘nin yapımına teşvik etti Veliaht Prens olarak Dubai Holding’i kurdu. Halen şirketin % 99,67’sine sahiptir.

Raşid el-Mektum’un servetinin Forbes dergisi kadar 12.3 milyar $ olduğu tahmin ediliyor.

Raşid el-Mektum’un altı eşi ve 9 oğlu 14 de kızı çocuğu var.

Eşleri :
Haya bint el Hüseyin (e. 2004),
Hind bint Maktoum bin Juma Al Maktoum (e. 1979),
Zoe Grigorakos

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı