R

Reyhan Karaca

Reyhan Karaca Biyografisi

“Sevdik Sevdalandık” ve “Gölge Çiçeği” parçalarıyla tanıdığımız Türk Pop Müziği sanatçısı.
Reyhan Karaca, 8 Kasım 1970 tarihinde Ahmet Karaca, Sevim Karaca çiftinin kızı olarak istanbul’da doğmuştur. Reyhan Karaca müzik yaşamına İstanbul Çocuk Korosu’nda başladı. Minik yaşta müziğe olan yeteneği keşfedilen sanatçı, ilkokulu bitirdikten daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitimi Bölümü’nde eğitimine devam etti. Burada ortaokul, lise ve üniversite eğitimini tamamladıktan sonra tekrar İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Müzik Bölümü’nde yüksek lisans yaptı.

Yüksek eğitimini tamamlamasından sonra 3 sene kendi okulunda kabak kemane dersleri verdikten sonradan 2001-2002 yılları arasında özel bir lisede müzik öğretmenliği yaptı.

Sanatçının profesyonel müzik çalışmaları 1987 yılında başladı. Çoğu isime vokal ve ensturman ile eşlik etti. 1988 yılında Melih Nazik ile Eurovision Türkiye elemelerinde solistlik yaptı. 1989 yılında Zerrin Özer ile çalışmaya başlayan Reyhan Karaca, 1991 yılında İzel Çeliköz, Can ve Reyhan üçlüsü olarak Eurovision’da, “İki Dakika” adlı parça ile Türkiye’yi temsil etti. Bu parça ile Türkiye elemelerinde 1., yarışmada ise 12. oldu.

Eurovision deneyiminden sonradan çoğu reklam cingılında ve dizi müziğinde yer aldı. 1993 yılında birincil albüm çalışması “Başlangıç” ile Türk Pop Müziği listelerine girdi. Bir yanlamasına sahne çalışmalarına sürekli sanatçının yükseliş yapması, 1995 yılında Star TV’de yayınlanan “Gölge Çiçeği” adlı dizinin müziğini seslendirmesi ile oldu. Aysel Gürel‘e ait olan ve dizinin ismini taşıyan parçada etkin vokali ile adından laf ettirmeyi başardı. Arkasında 1997 yılında çıkış yaptığı “Sevdik Sevdalandık” adlı albümünü piyasaya çıkardı. Benzer sene Kral TV’nin düzenlediği yarışmada “En iyi Çıkış Yapan Pop Müziği Bayan Şarkıcı” ödülünü aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Rasim Öztekin

2000 yılına değin sahne çalışmalarına sürekli Reyhan Karaca, benzer sene “Yaman Olacak” adlı albümü ile sevenleriyle buluştu. Bu albümde Mustafa Sandal, Ferda Anıl Yarkın, Feyyaz Kuruş, Aysel Gürel, Metin Özülkü, Eda Özülkü, Zeynep Talu,Seda Akay, Selim Çaldıran, Mert Ekren gibi isimlerle egzersiz fırsatı buldu. Arkasından 3 yıl sonradan “Mesela” albümünü yayınladı. Bu albümde “Senin İçin Üzgünüm”, “Mesela”, “Ayaz Gözlüm”, “İnkar Ediyorum” ve “Kasten” şarkılarıyla öne çıktı.

2007 yılında albümünde Fettan Can, Zeynep Dizdar, Tolga Sunter, Metin Özülkü, Genco Arı gibi isimlerle çalıştığı ” İmza” adlı albümü ile uzun bir aradan daha sonra dönüş yaptı. bununla birlikte 2008 yılından beri “İmzalı-yorum” adlı televizyon programı ile karşımıza çıktı. Mazaginden uzakta kalmayı başaran sanatçı, yer aldığı bir müzikalden sonra oyunculuk çalışmalarına tartma vermiştir.

2013 yılında Türkiye’nin birincil ünlüler orkestrası olan Extra Orchestra kuruldu. Tümü kendi müzik entrümanını profosyonelce çalabilen meşhur sanatçıların oluşturduğu ünlüler orkestrası Reyhan Karaca, Harun Kolçak, Ferda Anıl Yarkın, Metin Özülkü, Asım Ekren, Hazım Körmükçü, Sibel Alaş ve Feyyaz Kuruş‘tan oluşmaktadır.

2014 yılında Extra Orchestra albümünde yer alan söz ve müziği Cihan Güçlü, aranjesi Alper Atakan‘a ait Daima Mi Dertliyiz teklisi Pasaj Müzik etiketiyle yayınlandı.

13 Ocak 2015 tarihinde Produktorluğünü Isaac Angel‘in yaptığı, sözleri Murat Güneş, müziği ve düzenlemesi Amerikalı müzisyen Arpeggio’ya ait Sobe isimli teklinin yapımını GNL Entertainment, dağıtımını ise DMC üstlendi. Şarkının stüdyo kayıtları New York‘da gerçekleşti. Sobe ile her tarafta doğduğunu belirterek yeniden altında yepyeni bir görünüme kavuşan Reyhan Karaca şarkısının sounduyla beraber klibiyle de dikkat çekti. Şarkının video klibi Philadelphia ve New York‘da çekildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ray Bradbury

5 Ocak 2016 tarihinde TRT Şehir Radyo İstanbul’da Reyhan Karaca ile Başarı Öyküleri isimli radyo programı yapmaya başladı.

Albümleri :
1993 – Başlangıç
1997 – Sevdik Sevdalandık
2000 – Yaman Olacak
2003 – Mesela
2007 – İmza

Single :
2009 – Sevmeyi Bilmeyen Adam
2010 – Her Yerde
2012 – Yaz
2014 – Her Zaman Mi Dertliyiz
2015 – Sobe
2015 – Şans
2016 – Kelebek

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı