R

Reza Zarrab

Reza Zarrab Biyografisi

Reza Zarrab, 12 Eylül 1983 tarihinde İran‘ın kenti Tebriz’de doğmuştur. Yaşamını Dubai’de sürdüren İran Azeri Türkü bir aileye mensuptur. Eğitimini Bakü’de tamamladı. 2006 yılında istanbul’a yerleşti.

Zengin bir ailenin çocuğu olan Reza Zarrab, minik yaşlarda ticarete atıldı. Armatörlük, kuyumculuk, petrol ticareti gibi işlerle uğraşan Reza Zarrab, kısa sürede servetine mal varlığı kattı. Bilhassa altın piyasasında nam saldı.

Reza Zarrab, İbrahim Tatlıses‘in hemen şimdi çocukken ünlü ettiği şarkıcı Günel ile 2000 yılında Bakü’deyken başlayan bir aşk yaşamıştır.

Türkiye’deki faaliyetlerine 2008 yılında kurduğu Royal Denizcilik A.Ş firması ile başladı. Peşinde demir çelik ve inşaat sektöründe yatırımlar yaptı.

Bakü’deki işlerinin yanı sıra İstanbul Kapalıçarşı‘daki kuyumcu dükkanında mücevher işlemeciliği ve ticaretiyle adını duyurmaya başladı. Yalova‘da bir tersane kuran Zarrab çalışma ofisi olarak Metroport’u seçim etti. Ataköy Konakları Ve Şişli Elite Residance’ta evi vardır.

Yaptığı işler aralarında bestecilik de olan Reza Zarrab’ın yaptığı şarkılardan “Eski Toprak”ı Sibel Can, “Sonsuz Aşklar” ve “Neden” şarkılarını İbrahim Tatlıses yorumlamıştır. Ebru Gündeş’in Evet adlı albümüne söz ve müziğini yazdığı ‘Sadece Sevdim’ isimli şarkıyı vermişti. Müziğe olan ilgisi tamamen tanışıp hayranı olduğu Ebru Gündeş ile evlendi.

Azeri iş adamı Reza Zarrab, 10 Şubat 2010 tarihinde şarkıcı Ebru Gündeş ile evlendi. 15 Ekim 2011 de kızı Alara doğdu.

Reza Zarrab, Ebru Gündeş‘e düğün hediyesi olarak plakasında ‘EBR’ harfleri olan 520 bin liralık BMW 7.60 aldı. Hem Aston Martin marka 340 bin Euro bedel bir spor otomobil daha aldı.

Evliliklerinden bu yana Reza Zarrab’ın, Ebru Gündeş’e hediye ettikleri fantastik bir mal varlığı değerindedir. Değerli hediyelerden bazıları arasında; lüks arabalardan diğer, Kanlıca’da takriben 26 milyon bedel ikiz yalı, 3 Milyon değer bir büro, Bodrum Kalesi manzaralı 1 milyon 850 bin liralık yazlık, ultra lüks tekne, 800 bin lira layık ‘Dutyfree’ adlı şampiyon beygir, Dubai’de bir ev sayılabilir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ramazan Kalyoncu

Kasım 2013 tarihinde Türk vatandaşı oldu.

Reza Zarrab, 2013 Aralık ayının başlarında müzayededen usta Nazmi Ziya‘nın ‘Sanatçının Evi‘ konulu tablosunu 1 milyon 50 bin liraya satın alarak eşi Ebru Gündeş‘e yılbaşı hediyesi verdi.

Reza Zarrab, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü kanunsuzluk ve sus payı soruşturmasında 16 Aralık 2013 tarihinde Üç bakanın oğlu ve işadamlarının da aralarında bulunduğu fazla sayıda şüpheli ile beraber gözaltına alındı.

İstanbul’daki kanunsuzluk operasyonunda Ali Ağaoğlu ve Reza Zarrab‘ın yanı sıra Bakanlar, Galibiyet Çağlayan, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar‘ın oğulları ile Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir gözaltına alındı.

17 Aralık 2013 soruşturması dahilinde tutuklanan 5 kişinin tahliyesine 28 Şubat 2014 tarihinde karar verildi. Duruşma, tahliyesine karar verilen Reza Zarrab, Uzlaşma Güler, Salih Kaan Çağlayan, Özgürlük Özdemir ve Hikmet Tuner hakkında “yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir gün güvenlik merkezine giderek imza atma” zorunluluğundan oluşan adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasına hükmetti.

21 Mart 2016 tarihinde İran hükümeti adına kara para aklamakla suçlanan Zarrab ABD’nin Miami’de kentinde tutuklandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı