R

River Phoenix

River Phoenix Biyografisi

Amerikalı aktör. Hakiki adı River Jude Bottom’dır. Sinemanın idollerinden biri olarak görülürken az önce 23 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Ölümü tüm dünyayı yasa boğmuştur. Aktör Joaquin Phoenix’in erkek kardeşidir ve oskar tarihinde en iyi erkek oyuncu dalında ödüle aday gösterilen ilk kardeşlerdir. Running on Empty, My Own Private Idaho ve The Thing Called Love en kayda değer filmlerindendir. Johnny Depp’in de yakın arkadaşı olan Phoenix, Depp’in Viper Room isimli barında aşırı dozdan hayata veda etmiştir. Depp, her yıl Phoenix’in öldüğü gün olan 31 Ekim’de Viper Room’u kapatmaktadır.
23 Ağustos 1970’te Madras, Oregon, Amerika’da dünyaya geldi. Babası John Lee Bottom, Californialı bir Katolik’ti. Annesi ise Macaristan ve Rusya’dan Bronx’a göç etmiş olan Dunetz ailesinin kızı Arlyn Sharon Dunetz’ti. Joaquín Phoenix isimli bir erkek, Rain, Summer ve Liberty isimlerinde üç kız kardeşi olan River, kalabalık bir ailede büyüdü.

Ailesi 60’ların sonunda Children of God isimli dini gruba katılıp misyoner olmuş ve Güney Amerika’yı dolaşıp 1977’de Amerika’ya yerleşmişti. Phoenix’in ilk ismi Herman Hesse‘nin romanı Siddhartha’daki River Of Life’tan, diğer ismi de Beatles’ın Hey Jude şarkısından gelmekteydi. Yoksulluk içinde artan Phoeabilmek için birçok zaman kız kardeşiyle birlikte sokaklarda misafir etme yapıyordu.

Phoenix ailesi vejetaryendi. River o zamanlar dört yaşında olan erkek kardeşi Joaquín’i de et yememesi gerektiği konusunda ikna etmişti.

1991 yılında kendisiyle yapılan bir röportajda 70’lerde ve 80’lerde yetişkinler ve çocuklar arasındaki cinsel ilişkiyi onayladığından kült olan ve aşağılanan The Children of God’un üyesi olduğu için 4 yaşında bekâretini kaybettiğini açıklayan Phoenix, grubun iğrenç olduğunu belirtecekti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ramazan Türkmen

River, ailesinin de desteğiyle show dünyasına adım atmaya karar verdiğinde ilk tecrübesi 1982 yılında “Seven Brides for Seven Brothers” isimli TV dizisindeki rolüyle gerçekleşti. Onu 1984’teki “Celebrity” ve “ABC Afterschool Specials” dizileri takip etti.

1985’te Joe Dante’nin yönetmenliğini yaptığı çocuk filmi, Explorers’daki rolüyle tanınmaya başlayan aktör, bir sene sonradan Rob Reiner‘in Stand By Me’sinde sinema izleyicisinin dikkatini çekmeyi başarmıştı. Benzer yıl Peter Weir’in The Mosquito Coast filminde Harrison Ford ve Helen Mirren’ın oğlunu canlandırdığı Charlie Fox rolüyle belleklere kazındı. 1988’de vizyona giren A Night in the Life of Jimmy Reardon’dan sonradan, 1988’da az önce 18 yaşındayken en iyi muavin erkek oyuncu dalında oskara ve Golden Globe’a namzet olduğu Little Nikita filmi geldi.

Aynı sene Sidney Lumet’in yönetmenliğinde çekilen ve birçok sinema eleştirmenine tarafından Phoenix’in en iyi filmi olarak görülen Running on Empty’deki rolüyle National Board of Review göre en iyi erkek oyuncu ödülüyle onurlandırıldı ve oskara namzet gösterildi.

1989’da Harrison Ford’la Indiana Jones and the Last Crusade filminde çalıştıktan sonradan, serinin TV için çekilecek yeni bölümlerinde oynaması yönünde öneri alsa da bununla ilgilenmedi. Aktör Keanu Reeves’le tanıştıktan sonra Gus Van Sant’ın avantgarde yapımı My Own Private Idaho’da rol aldı. William Shakespeare’in oyunundan sinemalaştırılan yapımda Mike Waters karakterini canlandıran Phoenix, bu rolüyle National Society of Film Critics’te ve Venedik Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu seçildi. Filmden sonradan Reeves ve Sant’la yakın arkadaş olan Phoenix, Robert Redford‘ın A River Runs Through It filmindeki rolü Brad Pitt’e kaptırınca, 1992’de yeniden Sidney Poitier’la başrolleri paylaştığı Sneakers filminde izleyicinin karşısına çıktı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Rainer Maria Rilke

1993’te Peter Bogdanovich‘in country müzik temalı The Thing Called Love isimli filmi için kamera karşısına geçti. Bu film ne eyvah fakat Phoenix’in ölümünden önce oynadığı son üretim oldu. Filmdeki rol arkadaşı Samantha Mathis’le aşk yaşamaya başlayan Phoenix’in bu ilişkisi çok kısa sürecekti.

Red Hot Chili Peppers’in gitaristi John Frusciante’nin ikinci solo albümü Smile From the Streets You Hold’dan çıkan Height Down isimli şarkıyı da seslendiren Phoenix, kız kardeşi Rain’in, Inkar Hot Chili Peppers’dan Flea’nın ve Sasa Raphaeler’ın yer aldığı Aleka’s Attic isimli bir müzik grubu da kurdu. Phoenix, meşhur müzik grubu R.E.M.’in vokali Michael Stipe’la da yakın arkadaştı. Aktör fazla başarılı bir söz yazarı ve besteciydi ve gitarla ilişkisi çocukluğuna uzanmaktaydı.

Phoenix, 31 Ekim 1993’te Johnny Depp’in de ortaklarından biri olduğu, Hollywood’daki Viper Room isimli gece klübünün dışında aldığı fazla dozda eroin ve kokain nedeniyle demin 23 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. O gece kulüpte çalan Flea ve Johnny Depp, aldığı Persian Brown isimli uyuşturucu nedeniyle rahatsızlanan Phoenix’in yanına koştular, kardeşi Joaquin Phoenix ve kız arkadaşı Samantha Mathis 911’i aradılar, ama Cedars-Sinai Medical Center’a götürülen Phoenix, gösterilen tüm çabalara karşın kurtarılamadı.

Olaydan sonra Johnny Depp, her 31 Ekim’de Viper Room’u kapatma kararı aldı.

Phoenix’in o sene yüzde 90’ı bitmiş olan son filmi Dark Blood ölümü sebebiyle vizyona girmedi.

Rufus Wainwright Matinee Idol’ü, Inkar Hot Chili Peppers Transcending’i ve R.E.M. ise Monster isimli şarkılarını Phoenix’e adamışlardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı