R

Robert Altman

Robert Altman Biyografisi

Amerikalı yönetmen, yapımcı, senaryo yazarı. Gerçek adı Robert Bernard Altman‘dır. Stilize bir perspektifle oldukça doğal filmlere imza atan, hayatı boyunca takındığı anti-Hollywood tavrına karşın Amerikan film endüstrisinin en yetenekli yönetmenlerinden biri olan Altman, yüksekokul göre bahşedilen iftihar ödülünün sahibi olmuştur. MASH, Nashville,Gosford Park ve Short Cuts en kayda değer filmlerindendir. Bağımsız yönetmen Paul Thomas Anderson, Altman’ı misal almaktadır.
20 Şubat 1925‘te Kansas City, Missouri, Amerika‘da dünyaya geldi. Babası Bernard Clement Altman sigorta işiyle uğraşan varlıklı bir işadamıydı. Altman İngiliz, Alman ve İrlanda kökenliydi. Büyükbabası Frank Altman, önceleri Altmann olan soyadlarını değiştirmişti. Sırasıyla St. Peter’s School, Rockhurst High School, Southwest High School ve Wentworth Military Academy‘de öğrenim görebilen Altman, 1943‘te, 18 yaşındayken, Amerikan Ordusu’na katıldı. İkinci Dünya Savaşı boyunca pilotluk yapıp savaşan Altman Hollywood‘u ilk önce uçaktayken ışıklar içinde gördüğünde hayran olmuştu.

1947‘de görevini tamamladıktan daha sonra Los Angeles‘ta yaşamaya a ilgilenmeye başladı. Oyuncu olarak başladığı kariyerinde birincil filmi The Secret Life of Walter Mitty olan ve ufak bir rolle izleyici karşısına çıkan Altman, 1948 yapımı Bodyguard filminin senaryosuyla büyük bir galibiyet kazandı. Bu manâlı çıkış Altman’ı New York‘a taşınıp yazan olma konusunda yüreklendirdi. New York‘ta birlikte sayısız makale, senaryo ve müzikal yazacakları George W. George‘la tanışan Altman, bu süreçte istediklerini elde edemeyince Hollywood’a geri döndü. Hayvan bakım merkezi kuran fakat bu işte de bıkkınlık yaşamış yönetmen, 1950‘de ailesinin yanında Kansas City‘ye geri dönmek zorunda kaldı fakat tüm istediği sinemaya geri dönmesi için ikinci bir şanstı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Roger Waters

Prodüksiyon ve film şirketi Calvin Company’ye senarist olarak girdikten çok kısa bir vakit sonradan film çekmeye başlayan Altman, burada endüstriyel kısa filmler hazırladı ve yönetmenliğini geliştirme fırsatı buldu. 1955‘te şirketinden ayrılan Altman, düşük bütçeli ilk filmi The Delinquents‘ı Elmer Rhoden Jr ortaklığında çekti. 1957‘de izleyiciyle buluşan film bütçesine karşın yaptığı bir milyon dolarlık hâsılatla rekor kırdı.

Altman’ın başarısı Alfred Hitchcock‘un da gözünden kaçmamıştı ve ressam yönetmen Altman’a TV için hazırladığı Alfred Hitchcock Presents’ın rejisörlüğünü öneri etti. 1958 yılından 1964‘e değin Altman arasında Combat!, Bonanza, Whirlybirds ve Route 66‘ının da olduğu birçok TV dizisinin yönetmenliğini yaptı.

Warner Brothers‘ın kurucusu Jack Warner‘la tartıştıktan sonra anti-Hollywood görüşler içine giren Altman, uzun süre adından hiç söz edilmeyen yapımlara imza attıktan sonra MASH filmi için gelen yönetmenlik teklifini kabul etti. Film büyük bir gişe başarısı getirmesinin yanı sıra Altman’ın baştan doğuşunu da müjdeliyordu. MASH’in başarısından sonradan “Altman stiliyle” McCabe & Mrs. Miller (1971), The Long Goodbye (1974) ve Nashville (1975) gibi yapımlar için kamera arkasına geçen yönetmen, yerini sağlamlaştırmıştı.

Diğer yapımcıların ve yönetmenlerin öyle ilgilenmediği projeleri hayata geçiren Altman, 1976‘da stilini ve güzel sanatlarla ilgili yeteneklerini istediği gibi kullanabilmek için kendi film şirketi Lions Gate Films‘i kurdu. A Wedding, 3 Women ve Quintet gibi filmleri çekti.1980‘de Robin Williams‘ın birincil filmi olma özelliğini içeren Popeye‘yi izleyiciyle buluşturan Altman, bu çalışmasıyla ikinci en iyi hâsılat elde eden yapımına imza atmış oluyordu. 80’li yıllar baştan başa büyük övgü alan Secret Honor gibi filmlerin yanına O.C. & Stiggs gibi eleştirmenler göre istenmeyen yapımların da yönetmenliğini yapan Altman, Tanner ’88‘le Emmy ödülü kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Romen Diyojen

Yönetmene üç dalda oskar ödülü adaylığı kazandıran 1992 yapımı The Player, Cannes‘da ve BAFTA‘da en iyi rejisör olarak ödülü kucakladığı filmi oldu. The Player’ın başarısından daha sonra Altman bir defa daha Hollywood’a ne değin kabiliyetli olduğunu Short Cuts‘la gösterecekti. Zira akademi bu filmiyle Altman’ı en iyi yönetmen dalında aday olarak gösterdi. Ayrıca Short Cuts, Altman’ın son on yıl içinde çektiği en iyi film olarak değerlendirildi. Ancak 2001’de izleyiciyle buluşacak olan Gosford Park‘ın yılın en iyi filmi olduğu konusunda birçok sinema eleştirmeni anlaşmaya varılmış oldu. Egemen stüdyolarla çalışmaya aralıksız Altman beş kez en iyi yönetmen dalında oskara namzet gösterilmesine karşın, akademiden ödül alamamıştı.

2006‘da Hayat Boyu Başarı ödülünü alan yönetmen, çok kısa bir vakit daha sonra, 20 Kasım 2006‘da, 81 yaşındayken kan kanseri nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Eşi Kathryn Reed Altman‘la birlikte uzun süre bu hastalıkla boğuşan Altman, hayatı boyunca 3 evlilik yaptı. 6 çocuğu olan yönetmenin 12 de torunu olmuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı