R

Roberto Cavalli

Roberto Cavalli Biyografisi

Moda tasarımcısı Roberto Cavalli, kotlara yaptığı ayrıntılı egzotik baskılarla tanınmaktadır.

Roberto Cavalli, 15 Kasım 1940 tarihinde Floransa, İtalya’da Giorgio Cavalli, Marcella Cavalli çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Dedesi Guiseppe Rossi, ünlü bir artist, babası ise terziydi. Fazla küçük yaştayken babasının terzihanesinde dikiş dikmeyi öğrendi. Babası II. Dünya Savaşı’nda ölünce Roberto Cavalli’nin çocukluğu fakirlik içinde geçti. Floransa Sanat Akademisi’nde dokuma baskısı üstüne okudu.

Roberto Cavalli’nin annesi elbise dikerek evi geçindirken, Roberto Cavalli bir Ferrari edinmek ve hoş bir kızla evlenmek hayalini kuruyordu.

Roberto Cavalli, tüm zorluklara göğüs gererek bu iki hayalini hatta daha fazlasını gerçekleştirdi. Ferrari’sini aldı; 1977 Kainat Güzeli Eva ile 1980 yılında evlendi.

Henüz 21 yaşındaken 1961 yılında ve olağanüstü tişörtler ortaya çıkarmaya başlamıştı. Tişörtlere yaptığı desenler sahiden gözalıcı ve sıradışıydı. Bu işi daha profesyonel gerçekleştirmek istedi ve birkaç işçi alıp minik bir fabrika kurdu. Çizdiği desenlerle boyadığı tişörtler, buluzlar fazla beğenildi.

Amerikan hapisanelerinden kullanılmış jean’ler getirtip onları deriyle birleştirdi. Kovboy ve kamyoncuları hatırlatan deri ve jean’in beraberliği podyumda görüldüğünde büyük sansasyon yarattı. Dönemin meşhur film yıldızı ve seks sembolü Brigitte Bardot, Roberto Cavalli’nin tasarımlarından birini Güney Fransa’daki Saint Tropez’de giyince artık dünya çapında üne kavuştu.

Bunun üzerine Roberto Cavalli, adını dünyaya duyuran Fransa’daki Saint Tropez’de ilk butiğini açtı.

Roberto Cavalli’nin sadık müşterileri arasında Kate Moss, Victoria Beckham, Jennifer Lopez, Eva Herzigova, Beyonce Knowles, Cindy Crawford gibi dünyaca ünlü kadınlar başı çekiyor. Zaten hayvan desenini bu değin yaygınlaştıran da Kate Moss’un giymesi ve çok güzel taşıması oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ronaldinho

Roberto Cavalli, Floransa yakınlarında Toscana’da eşi ile beraber yaşamaktadır.

Roberto Cavalli katiyen bayağı bir modacı olmadı. Modada bir cereyan yarattı. Tasarımları deli, tutarsız, gözalıcı, seksi, feminendi ve lüks tasarımın en göze çarpan örnekleriydi. Hayvan desenlerini tasarımlarında böylece çok kullanıyordu ama az daha bu onun imzası olmuştu.

Roberto Cavalli hayvan desenini öncelikle 2002’de Floransa’da açtığı birincil kafesinin dekorunda kullandı. Arkasında Milano’da açtığı aynı konsepteki lokantasında. Tasarımlarında daha sonra bu deseni kullandı. Cavalli’nin hayvan desenleri kadına kaba bir seksapel veriyordu. Bu desenleri başkaları da taklit etti fakat hiçbir Cavalli’nin elinden çıkanlar gibi asil durmadı.

Roberto Cavalli; mayo, iç çamaşırı, çanta, pabuç, saat, gözlük, ev eşyaları üretiyor.

Evlilikleri :
1.eşi: Silvanella Giannoni (e. 1964–1974)
2.eşi : Eva Cavalli (e. 1980)
Daniele Cavalli, Rachele Cavalli, Robin Cavalli, Tommaso Cavalli, Christiana Cavalli adlarında çocukları vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı