R

Robinson Crusoe

Robinson Crusoe Biyografisi

Roman kahramanı

Yazan Daniel Defoe göre yazılan roman kahramanıdır.

İngiltere‘de yaşamış Alman asıllı orta halli bir ailenin en küçük oğlu olan Robinson Crusoe‘nun babasının tüm itirazlarına karşın, dünyayı gezme hayalleri ile çıktığı yolculukları ve bu sırada karşılaştığı olayları anlatan bu tarihi romandır.

Robinson Crusoe, Daniel Defoe‘nun 1719 yılında birincil basımı yapılan ve bazılarınca birincil İngilizce roman olarak nitelendirilen kitabıdır.

Robinson Crusoe adlı roman, William Dampier‘in “A New Voyage Round The World” (Dünya Civarda Yeni Bir Yolculuk) adlı eserinde anlatılan Alexandre Selkrik isimli bir İskoç denizcisinin, Büyük Okyanusta Şili‘nin batısındaki eski adı Isla Mas a Tierra olan Juon Fernandez Adasında bulunduğu dört yıl içinde başından geçen maceralardan istifade edilerek ve 1709 yılında Woodes Rogers göre kurtarılmasının hikayesinden esinlenerek 1719 yılında yazıldı.

Eserde Robinson’un bulunduğu geminin fırtına sebebiyle kayalara çarparak parçalanmasından daha sonra, kurtulan tek birey olarak çıktığı ıssız bir adadaki hayatı anlatılmaktadır. İlk günlerde kurtulma ümidiyle yaşamış Robinson, sonradan kimsesiz ömrünü burada aşmak mecburiyetinde olduğunu anlar. Yirmi dört sene, yalnızlığa ve tabiata karşısında dayanılmaz bir uğraş verir. Yirmi dört sene sonra adaya gelen bazı barbar insanlarla karşılaşır ve ellerindeki esirlerden birini kurtarır. Buna “Cuma”(Friday) ismini verir. Cuma, siyah bir insan olarak Robinson’un vefalı bir kölesidir. Ona bağlanarak her şeyi ondan öğrenir. İngilizce öğrenir. Beraber geçirdikleri dört yıldan sonradan Robinson, ada yakınlarında demirlemiş bir İngiliz gemisine binerek otuz sene daha sonra memleketine kavuşur. Robinson’un bundan sonraki hayatı da çeşitli maceralarla doludur.

Kitabın birincil orjinal adı; ”York’lu Bir Denizcinin, Kendi Kaleminden, Deniz Kazası ile Düştüğü Amerika Sahillerindeki Oroonoque Nehri Ağzındaki Issız Bir Adada 28 Yılını Geçirirken Yaşadığı Serüvenler ve Korsanlar Kadar Kurtarılması.” Olarak basılmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Reha Muhtar

Romanda Robinson Crusoe, batı toplumunun kültürünü temsilci ve bu kültüre yerinde her türlü insanlık vasıflarına sahip, çok yönlü bir kişidir. Medeni hasletlere sahip, cihaz yapan ve kullanan becerikli birisi olarak anlatılmaktadır. O tarihlerde yeni başlayan batı sömürgeciliğini haklı dahil etmemek maksadına yönelik bir zihniyetle yazılıp, Batılıların öteki toplumlara uygarlık getirdiklerini, idareli, dini ve ahlaki değerlerinin daha yüksek olduğunu açıklamak istemektedir.

Daniel Defoe, bu romanında alıştırma ile sonunda başarıya ulaşılabileceğini, insan yapayalnız da olsa yaşam mücadelesinin süreceğini sembolize etmektedir. Sosyal ilimlerle uğraşanlar, Robinson Crusoe Örneğini çok kullanarak, insanın yalnız yaşayamayacağını, öteki insanlara muhtaç olduğunu gerçek dışı bir kişinin şahsında anlatmaktadırlar.

Fransız yazarı André Malroux, Don Kişot’la onu mukayese etmekte ve Robinson Crusoe’yi üstün bulup, onu methetmektedir. Jean Jacques Rousseau da, akıcı bir üslupla yazılan bu romanı çocukların eğitimi açısından tavsiye etmektedir.

Robinson Crusoe Özeti :

Denizcilik aşığı, zeki, her işin altından kalkan ve serüvenci bir insan olan Robinson Crusoe Denizlere açılıp yeni yerler görme tutkusu içindedir. Yaptığı tehlikeli iki deniz yolculuğu yüzünden bu tutkusundan vazgeçer. Oysa biığı gemi batar. Sadece kendisi kurtulur. Issız bir adada yaşamaya başlar. Bundan kurtulma ümidi olmadığından kendine bir ev yapmak, hayvanları evcilleştirmek, buğday yetiştirmek, avladığı hayvanların postlarından faydalanarak kıyafet almak zorunda kalır. Zamanla bu hayata alışan Robinson’un keyfini kaçıran tek olay adaya gelen vahşi yerlilerdir.

Robinson Crusoe yerlilerden saklanırken bir gün genç bir yerli ile karşılaşır. Elinde tüfeği olduğundan onu yakalayarak evine götürür. Karşılaştıkları vakit günlerden cuma olduğundan Robinson Crusoe yamyam yerliye “Cuma” ismini koyar. Cuma yavaş yavaş İngilizce konuşmasını öğrenir ve tıpkı Robinson Crusoe gibi yemek yemek yemesini ve avlanmasını öğrenir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Robert Rodriguez

Robinson’la Cuma’nın bu hayatları tam 28 sene sürer. En sonunda bir gün adaya meydana çıkan korsanları yakalayarak gemilerini ele geçirmeyi ve adadan kaçmayı başarırlar. Cuma’da Robinson’dan ayrılmaz ve onunla birlikte İngiltere’ye gider. 54 yıllık ömrünün büyük bölümünü vatanından uzak serüven arkasında geçiren Robinson Crusoe sonunda ülkesi İngiltere’ye döndüğünde de tüm bu yaşadıklarına karşın, serüven tutkusu yine bitmez.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı