R

Roman Abramoviç

Roman Abramoviç Biyografisi

2012 yılının Forbes listesine tarafından 13,4 milyar dolar olarak tahmin edilen servetiyle, hemen Rusya’nın en zengin beşinci kişisi ve dünyanın en zengin 50. kişisidir.

Roman Arkadieviç Abramoviç, (İngilizce: Roman Arkadievich Abramovich, Rusça: Роман Аркадьевич Абрамович) 1966 doğumlu dünyaca meşhur Yahudi asıllı Rus petrol milyarderi. Abramoviç’in en ünlü dış yatırımı İngiltere Premier Ligi klüplerinden olan Chelsea F.C.

Abramoviç, 24 Ekim 1966’da Rusya‘nın Saratov kentinde Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi Irina Vasilevna Abramovich, babası Arkadiy Abramovich’dir. Hemen Şimdi 18 aylık iken annesini, 4 yaşında ise inşaat kazasında, babasını kaybetti. Önceleri, baba göre olan amcası ile birlikte Komi’de yaşamaya başlayan Abramoviç, soraları diğer amcasının yanına Moskova‘ya yerleşti. Akrabaları ile uzun zaman birlikte kalamadan, yetimhaneye bahşedilen Abramoviç’in çocukluğu, bir fazla farklı yetimhanede geçti.Büyüyünce Komi’deki Ukhta şehrinde sanayi enstitüsünde çalışmaya başladı, arkasından Kızıl Ordu’da askerliğini yaptı.

Sovyet ordusuna başvurmadan önce Ukhta şehrinin Endüstri Enstitüsüne girdi. Askeri eğitiminin arkasında, meslek hayatına girmek için daha sonra yarım bırakacağı, Moskova Taşımacılık Enstitüsü’nde k. Daha sonraları ise Moskova Hukuk Akademisi’nden mezun oldu.

Ticarete fazla genç yaşta ilgi duymaya başladı. İşe oyuncak üretimi ve satışıyla girdi. Bilhassa ucuz plastik ördekleri çocuklarını mutlu etmek isteyen yoksulluğun pençesindeki Rus ailelerin büyük ilgisini çekti. Ama onun aklı fikri petrol ürünleri ticaretindeydi.

1980’lerde Mihail Gorbaçov‘un özel minik işletmelerin açılmasına izin veren düzenlemesinden sonra ticari faaliyetlere başladı. 1992 ile 1995 arasında beş ayrı şirket kurmuştu. Hepsi de battı. Fakat kısa sürede yeni şirketler kuran Roman Abramoviç 3 yıl içinde dolar milyarderi oldu.1995’te Boris Berezovski ile birlikte Sibneft adlı büyük bir petrol şirketinin kontrol hisselerini ele geçirdi. Bu satış işlemi sırasında kanunsuzluk yapıldığı ve şirket hisselerinin sahiden olması gereken piyasa değerinin aşağı satıldığı söylenir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Rudolph Valentino

1990’lar boyunca Abramoviç meslek ortağı Eugene Shvidler ile sahip oldukları Millhouse Capital adlı yatırım şirketi aracılığıyla böylece çok manâlı şirketin hisselerini ve yönetimini ele geçirdi. Sieft adlı petrol şirketinin Gazprom‘a satışından 13 milyar dolar kazandılar ve bunu yeni yatırımlar için kullandılar. Mesela Rusya’nın en büyük çelik şirketi Evraz Grup’un yüzde 41 hissesini aldılar.

2004 yılında İşviçreli detektifler delil yetersizliği sebebiyle bir davanın peşini bıraktıklarında 4.8 milyar dolarlık bir sahtekarlığın izini sürmekteydiler. IMF’nin Rusya’ya verdiği borcun büyükçe bir kısmının Abramoviç’in kasasına girdiğinden şüphelenilmekteydi. BD ve Rusya bu konuda bir takım delilleri gizlediler. Dolayısıyla IMF fonlarıyla Abramoviç arasındaki bağlantı herhangi bir şekilde kanıtlanamadı.

1999’da Abramoviç Rusya parlementosu Duma’ya seçildi. Seçim bölgesi Çukotka Otonom bölgesi, Rusya’nın uzaktan doğusundaki fakir bir bölgeydi. Abramoviç burada ‘Umut Direği’ adlı bir sosyal takviye projesiük oranlarda destek sağladı. 2000 yılında bu bölgenin valisi seçildi ve bu bölgede bir kolej, bir hastane, bir kreş ve oteller yaptırdı. Havaalanını yeniledi, pek çok kasaba ve şehirdeki okulları onarımdan geçirdi.

Sibneft adlı petrol şirketi için burayı bir aidat cennetine çevirerek bölge ekonomisini yeniden kurmak için burada petrol aramaları başlattı. Normalde ödev süresi 2005 yılında doluyordu ve bir dahaki dönem valiliğe aday olmayacağını açıklamıştı. Fakat Başkan Vladimir Putin kanunları değiştirdi ve özerk bölge valilerinin seçimle değil atamayla geleceklerini ilan etti. 21 Ekim 2005 tarihinde de Abramoviç’i alan valisi olarak atadı. Bu göreve 2008 yılına kadar devam etmiştir.

Roman Abramoviç, Haziran 2003’te Chelsea kulübünün teftiş hisselerinin sahibi oldu. Bu anlaşmayla İngiltere’de ansızın popüler oldu. Satın aldığı sırada büyük mali sıkıntılar yaşayan Chelsea’yi dünya çapında ticari bir markaya dönüştürmek yolunda büyük adımlar atılmasına teşvikçi Abramoviç, aradan geçen sürede Chelsea’nin büyük başarılara imza atmasını sağladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Richard Nixon

Ailesi ve sosyal yaşantısı
Abramoviç, ilk evliliğini, 1987‘de kendisinden üç yaş büyük, birde minik çocuğu olan Olga ile yaptı. Uzun zaman evli kalamayan çift, 1989‘da boşandı. 1991‘de uçuş esnasında tanıştığı, Aeroflot‘ta (Rus havayolu şirketi) hostes olan ikinci karısı Irina ile evlendi. 2007 yılında boşandı. 5 çocukları var: Anna (d.1992), Arkadiy (d.1993), Sonya (d.1995), Arina (d. 2001) ve İlya (d.2004).

2006‘da 23 yaşındaki Dasha Zhukova ile rahat ilişkisinin patlak vermesi üstüne karısı Irina, 15 Ekim 2006’da İngiltere’nin en fiyatı yüksek 2 boşanma avukatı ile anlaştı. (Eğer karısı davayı kazanırsa, söylentilere kadar 5.5 Milyar Paund olacak olan ikilinin boşanma davası, dünyanın en fiyatı yüksek boşanma davası olabilir)

Yılda 700 milyon dolar‘a yakın harcama yaptığı öne sürülen Abramoviç, Forbes dergisi göre “Dünyanın en fazla para harcayan zengini” bildiri edildi. Meşhur işadamı, 2006 yılında Antalya‘nın Kundu bölgesinde yer alan beş yıldızlı bir oteli satın alarak Türkiye‘deki ilk yatırımını gerçekleştirmiş oldu. İzmir’in Çeşme’de Çiftlikköy’deki Kum Beach’i 17 milyon dolara satın aldı.

Roman Abramoviç derhal 4 yata sahip. Sipariş ettiği yeni yatı ise 160 metre boyu ile “Dünyanın en büyük yatı” olma özelliğini taşıyacak. Bakımları için yılda 23 milyon Euro harcıyor. (Bknz. Foto: Pelorus isimli yatı)

left-top.giftop.gifright-top.gifleft.gifRoman Abramoviç'in yatı: Pelorusright.gifleft-bottom.gifbottom.gifright-bottom.gifThe Bandit isimli, 30 şahsiyet yemek yemek salonu, mutfağındaki lavaboları altın kaplamalı olan Boeing-767 jete sahip. Bu değişikliklerle birlikte uçağın 300 milyon dolara malolduğu sanılmakta. İşadamının ayrıca bir Boeing 737, iki de helikopteri var.

Öncelikle Maybach limuzin almak üzere tümü zırhlı olan araba filosuna sahip olup, Londra’da, Eaton Meydanı’nda 6 katlı bir evi 28 milyon Sterlin’esatın bölge Abramoviç’in ülkenin batısındaki Sussex’te 450 dekarlık arazisi ve Moskova, Cote d’Azur, İspanya ve İsrail gibi ülkelerde fazla sayıda mülkleri vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ray Cooney

2005 yılında, Londra’da açık artırmayla satışa çıkan İtalya’nın Toskana bölgesindeki San Miniato kasabası yakınlarında bulunan 850 gramlık trüf siyah mantarı, 28 bin pound’a satın aldı.

Abramoviç’den alıntılar
-“Bu oyunu seviyorum, bu sporu seviyorum, bu ligi seviyorum. Niçin kendi takımım olmasınki?” – Chelsea F.C.’yi 60 Milyon Paund’a aldığı süre.
-“Chelsea’yi katiyen bırakmam, kanımda futbol virüsü var.” – Chelsea’yi bırakacağına dair tartışmalar sırasında.
-“Eğer Thierry Henry‘i istemiş olsaydım, alırdım. Teşekkürler.” – Thierry Henry ile anlaşıp anlaşmayacağı hakkındaki sorulara cevap olarak.

2003 yılının Haziran ayında İngiliz futbol takımı Chelsea F.C.’yi satın aldı. Roman Abramoviç’in Futbola olan düşkünlüğü yalnızca Chelsea’ya yaptığı yatırımlarla sınırlı kalmadı, kurduğu Abramoviç Milli Futbolcu Yetiştirme Akademisi ile Dünya ve Rus futboluna katkıda bulundu.

Evlilikleri:
1.evliliği: 1987 Aralık ayında Olga Yurevna Lysova ile evlendi. 1990 yılında boşandı. 2.evliliği: 1991 yılında hostes Irina Vyacheslavovna malandina ile evlendi. 2007 yılında boşandı. 5 çocuğu var: Anna (d.1992), Arkadiy (d.1993), Sonya (d.1995), Arina (d. 2001) ve İlya (d.2004).

Dasha Zhukova adındaki sevgilisinden de oğlu Aaron Alexander ve kızı Leah Lou iki çocuk babasıdır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı