R

Rosa Luxemburg

Rosa Luxemburg Biyografisi

Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht ile birlikte Alman sosyalist ve Spartakusbund ve Almanya Komünist Partisi ortak kurucusudur.

Rosa Luxemburg, 5 Mart 1871 tarihinde Zamość, Polonya’da Yahudi bir ailenin kızı olarak doğmuştur. Annesi Line Löwenstein, babası Eliasz Luxemburg’dır.

Rosa Luxemburg, daha genç yaşlarında sosyalizmle tanıştı ve dönemin solcu gruplarında yer aldı. 18 yaşındayken içinde bulunduğu gruplar ve politik görüşü yüzünden İsviçre‘ye kaçmak zorunda kaldı. 1889’da Zürih Üniversitesi‘ne girdi. Burada felsefe, tarih, politika, ekonomi ve matematik öğrenimi gördü, hayatında büyük etki bırakacak isimlerle tanıştı.

1890 yılında Almanya, Şansolyesi Otto von Bismarck‘ın sosyal demokrasiyi yasaklayan kanununun lağvedilmesi gerisinde, sosyalist parlamentoya girdi. Parlamentoya antre, dönemin sosyal demokratlarının devrimci uçtan uzaklaşmasına ve parlamentoda daha etkili olabilmek için çalışmasına niçin oldu. Bu, Rosa Luxemburg’un da dahil olduğu devrimci görüntü çizgisindekileri rahatsız etmekteydi. Bu sırada Zürih‘te öğrenim görmeye devamlı Rosa Luxemburg 1898 yılında doktorasını tamamladı.

Rosa Luxemburg, 1898 yılında Gustav Lübeck ile evlenerek Berlin‘e taşındı.

Bağımsızlık bir Polonya için çalışmalarına devam etse de, onun kafasındaki tabloda Almanya, Avusturya ve Rusya‘da devir gerçekleştiği takdirde Polonya serbest olabilirdi.

1898 yılında Berlin‘e taşındıktan daha sonra Alman vatandaşlığına geçti. SPD’nin (Almanya Sosyal Halkçı Partisi) faal bir üyesi oldu. 1900 yılına gelindiğinde Rosa Luxemburg’un fikirleri tüm Avrupa’da sosyalist çevrelerde büyük akustik uyandırmakta, yazdığı makaleler alaka görmekteydi.

Alman militarizminin yükselen layık olması Luxemburg’u ziyadesiyle rahatsız ediyordu, bu konuda partiyle de zıt düşmüştü. 1904 ile 1906 yılları arasında siyasi faaliyetleri ve görüşleri nedeniyle üç kez hapse girdi. Aldığı hapis cezaları onu yıldırmadı, faaliyetlerine devam etti. SPD’nin eğitim merkezlerinde Ekonomi ve Marksizm öğretmeye başladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Rıza Çalımbay

Birinci Dünya Savaşının başlamasıyla esen milliyetçi rüzgar SPD’nin de milliyetçi eğilime yönelmesine niçin oldu, fakat bu Rosa Luxemburg’un fikirleri ile adamakıllı tezatlık oluşturuyordu bu sebeple partiyle olan tüm ilişkisini kesti. 5 Ağustos 1914 tarihinde Karl Liebknecht ile beraber Internationale grubunu kurdu. 1 Ocak 1916 tarihinde grubun adı Spartaküs Birliği (Spartakistler – Almanca Spartakusbund) oldu. Rosa Luxemburg, Bolşevik önder Vladimir Ilyich Lenin‘in I. Dünya Savaşı‘na aleyhinde çıkmasını destekleyerek bütün halkların sömürgeci hükümetlerine kaşı çaba etmesi gerektiğini savundu. Almanya‘da Grubun devlete karşıt tutumu yüzünden 28 Haziran 1916’da Rosa Luxemburg hapis cezasına çarptırıldı. Hapiste geçirdiği yıllarda çoğu makale kaleme aldı. Özellikle Rus devrimi üstüne yazdıkları ve Bolşeviklere getirdiği eleştiriler çarpıcıdır.

18 Kasım 1918 tarihinde hapisten meydana çıkan Rosa Luxemburg, faaliyetlerine devam etti ve Karl Liebknecht ile birlikte Aralık ayında Alman Komünist Parti’sini kurdu.

9 Kasım 1918 tarihinde başlayan genel grevlerin sonucunda başlayan ayaklanmaların suçlusu olarak görülen Karl Liebknecht ve Rosa Luxemburg Sosyal Demokratların sağcı askerlerden derlediği Freikorps birlikleri her tarafta aramaktadırlar.

15 Ocak 1919 tarihinde kaldıkları yer basıldığında her şey hazırdır resmi bir tutuklama gibi tezgâhlanan olayın bir noktasında dipçikler inmeye başladığında durum netleşir Rosa Luxemburg kafasına vurulan dipçiklerle ağır yaralıdır, daha arabadayken ölür ve bir kanala atılır. Sanki ölü halde arabaya atılan Karl Liebknecht ise Berlin Hayvanat bahçesinde kurşuna dizilecektir.

Rosa Luxemburg, 15 Ocak 1919 tarihinde Berlin, Almanya’da 48 yaşında öldürülmüştür. Rosa Luxemburg’un cesedi, katledilmesinden oysa dört ay sonradan bulunabildi. Cenaze töreni ise 13 Haziran 1919’da yapıldı.

Arananlar:
rosa luxemburg izle

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı