S

Shakira

Shakira Biyografisi

Lübnan asıllı Kolombiyalı şarkıcı, laf yazarı, dansçı ve müzisyen. Hakiki adı Shakira Isabel Mebarak Ripoll’dür. Latin Amerika’nın en başarılı müzisyenlerinden biri olan Shakira, sesi, kendine özgü tarzı ve oryantalist figürleriyle zenginleşen dansıyla 21. yüzyılın en önemli bayan vokallerinden biri haline gelmiştir. Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez’le dostluğunu fakir çocuklara destek için kurdukları vakıfla güçlendiren şarkıcının “Ojos Así“, “Whenever Wherever”, “La Tortura“, “Hips Don’t Lie“, “Beautiful Liar” gibi hitleri vardır.
2 Şubat 1977’de İtalyan asıllı Kolombiyalı Nidia del Carmen Ripoll Torrado ve Lübnan asıllı Amerikalı William Mebarak Chadid’in tek çocuğu olarak Barranquilla, Kolombiya’da dünyaya geldi. Babasının önceki evliliğinden 8 kardeşi vardır. Shakira Arapça’da minnetkar anlamına gelmektedir.

Çocukluğu ve birincil gençlik yılları Barranquilla’da geçen Shakira, La Rosa De Cristal adını verdiği birincil şiirini dört yaşında yazdı. Daktiloyla ödüllendirilen minik Shakira şiir yazmaya devam etti ve sonra bunları şarkılara dönüştürmeye başladı. Sekiz yaşındayken erkek kardeşlerinden birini kaybeden Shakira birincil şarkısını ona ithafen yaptı: Tus Gafas Oscuras. Dansa olan ilgisi de küçük yaşlarda ortaya meydana çıkan Shakira, babasıyla birlikte gittiği bir Arap restoranında darbukayla tanıştı ve masanın üstüne çıkıp dans etmeye başladı. O anda dansçı edinmek istediğini anladığını söyleyen Shakira, okul kn sesini keçiye benzetmesinden dolayı alınmadı. Bu küçük hayalkırıklığı yerini her cuma öğrendiği yeni dans figürlerini sergilediği oryantal dans show’una bırakmıştı. Bu onun deyimiyle birincil canlı performanslarıydı.

10 ve 13 yaşları arasında Barranquilla’da bir fazla etkinliğe dans etmesi için misafir etme edilen Shakira, hayatının dönüm noktalarından birini prodüktör Monica Ariza ile tanışmasıyla yaşadı. Zira Ariza, Shakira’dan çok etkilenecek ve ona Sony’nin Kolombiya ofisiyle bir röportaj ayarlayacaktı. Söylediği üç şarkıyla Sony çalışanlarını fazlasıyla etkileyen Shakira üç albümlük sözleşmeyi imzalamıştı bile. 1991’de birincil albümü Magia, müzik raflarındaki yerini aldı. Henüz 15 yaşında olan şarkıcının albümü beklenen ilgiyi görmeyince 1993’te yayınlanacak ikinci albüm Peligro için kollar sıvandı. İlkinden daha iyi bir çıkış yakalayan Shakira sonuçtan yine de memnun değildi. Şili’de yapılan ve Latin Amerikalı şarkıcıların kendilerini gösterme fırsatı bulduğu Viña del Mar International şarkı festivalinde seslendirdiği Eres isimli şarkısıyla o dönemde 20 yaşında olan Ricky Martin’in de aralarında olduğu jüri kadar birinci seçildi. Martin, Shakira’nın performansından çok etkilenmişti.

Kolejdeki eğitimini tamamlamak üzere eğitimine bir vakit ara veren Shakira 1995’te tekrar sahnelere döndü. Alanis Morissette’den oldukça etkilenen şarkıcı aynı sene Latin Amerika’da ona büyük ün kazandıracak üçüncü stüdyo albümü Pies Descalzos’ı çıkardı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Stella Maxwell

1996’da El Oasis isimli pembe dizide Luisa Maria karakterini canlandırdı.

5 milyon kopya satan son albümünün başarısından daha sonra Emilio Estefan’ın prodüktörlüğündeılardan oluşan ¿Dónde Están Los Ladrones?, 1998’de müzik marketlerdeki yerini aldı. Milletlerarası bir hit olan şarkısı Ojos Así’yle ünü bundan böyle Güney Amerika sınırlarını aşan ve bütün dünyanın tanıdığı bir şarkıcı olan Shakira, 2000 yılında en iyi uluslararası vokal dalında MTV ödülünün sahibi oldu.

Benzer sene Arjantin başbakanı Fernando de la Rúa’nın oğlu Antonio de la Rúa’yla flört etmeye başlayan Shakira, magazin basınının da en fazla ilgilendiği şarkıcılardan biri olmuştu.

2001 yılında İngilizce sözlü şarkılardan oluşacak bir sonraki albümü için Gloria Estefan’la müşterek çalışmaya başlayan Shakira, ¿Dónde Están Los Ladrones?albümündeki şarkıların İngilizce versiyonlarını kaydetti. daha sonra eski şarkılarını kullanmaktan vazgeçen şarkıcı yeni albüm için yeni şarkılar yazdı. Bir yıllık sürenin sonunda ortaya meydana çıkan ve dört İspanyolca şarkının da yer aldığı Laundry Service’ten çıkan Whenever, Wherever şarkıcının yıldızını daha da parlattı ve Shakira bütün dünyada 15 milyon satarak büyük bir başarının altına imza atmış oldu. Underneath Your Clothes, “Te Dejo Madrid“, “Objection (Tango)” ve “The One” gibi hit şarkıları da bünyesinde bulunduran Laundry Service, Shakira’nın Kuzey Amerika’da da popüler olmasını sağladı.

2002’de hitlerini bir araya getirdiği İspanyolca albüm Grandes éxitos’ı çıkaran Shakira, aynı yıl Suerte ile MTV Video ödülü aldı. daha sonra en iyi en iyi şarkıcı ve en iyi kadın şarkıcı dallarında da MTV ödüllerini toplayan Shakira, müzik dünyasının en iyi bayan vokallerinin konserlerinden oluşan ve arasında Celine Dion, Anastacia, Cher ve Dixie Chicks gibi kayda değer şarkıcıların yer aldığı albümde de kendini gösterdi.

2005 yılında yeni projesi Oral Fixation’ın sinyallerini veren Shakira, benzer sene Billboard listelerinde haftalarca kalma başarısı gösterecek ve Alejandro Sanz’la yaptığı düet La Tortura’nın da yer aldığı albümünü dinleyicileriyle buluşturdu. Nişanlısı Antonio de la Rúa’ya adadığı Día De Enero ve No gibi hitlerle zenginleşen albümden daha sonra 8 Şubat 2006’da Shakira ikinci kez Grammy ödülünün sahibi oldu.

Aynı yıl Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazan Gabriel Garcia Marquez’le birlikte Latin Amerika’daki fakir çocuklar için bir vakıf kurdu. Oral Fixation Vol. 2’yi de 2005 yılında yayınlayan Shakira, Hips Don’t Lie ve Don’t Bother gibi milletlerarası hitlerin yer aldığı albümü için çıktığı Oral Fixation Tour dahilinde 9 Temmuz 2007’de Türk hayranlarıyla da buluştu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Serpil Örümcer

Temmuz 2007’de Bağımsızlık Gazetesi’nde Yayınlanan Shakira Röportajı

Anneniz sözde İtalyan, babanız ise Lübnan kökenli Kolombiyalılar. Bu fazla kültürlülük müziğinizi nasıl etkiledi?

– Bu, müziğimde çok sıradışı bir kokteyl yapmama takviye etti. Müzikte füzyon çok hoşuma gidiyor, daha da iyisi bunu zorlamayla yapmıyorum, doğamda var.

Lise öğretmeninizin sesiniz için “Bir keçinin melemesini andırıyor” demesi sizi üzmüş müydü?

– Natürel oysa… Ezici bir yumruk gibi üstümde hissetmiştim öğretmenimin bu yorumunu. Ama şu anda dönüp baktığımda, yaş aldıkça, olgunlaştıkça, bir insanı diğerlerinden farklı kılan şeyin böyle detaylar olduğunu anlıyorum. Hálá meleyen bir keçi gibi ses çıkarıyorum fakat sanırım bu sesle elimden gelenin en iyisini yaptım.

Genç kızken gösteri dünyasından kim gibi olmak isterdiniz? Mesela odanızda Madonna posterleri var mıydı?

– Doğru edinmek icabında gençliğimde rock’çıydım. Biz Latinler rock söz konusu olduğunda son derece tarafgir olabiliriz. Herkes her şeyi beğenmez. Ben daha çok 1960’ların ve 1980’lerin İngiliz rock’ıyla ilgiliydim. Led Zeppelin, Pink Floyd ve Cure posterleri odamı kaplıyordu.

Peki sonradan Kolombiyalı kız nasıl oldu da bugün pop kültüründe önemli bir figür haline geldi? Kariyerinizin dönüm noktası neydi?

– Kendimce bu kaderimdi. defalarca fazla artı insana dokunmak, varmak istedim ve müzik bana destek etti. Benim için asla “Bir gecede ünlü oldu” denilemez. Çünkü 17 yıldır profesyonel olarak bu piyasadayım ve fazla çalışıyorum. O yüzden size şu durum oldu ve her şey değişti diyemem. İstikrarlı bir ilerleme oldu kariyerimde. Küçük ufak adımlarla ilerledim.

IQ’nuzun 140 olduğu doğru mu?

– Muhakkak değilim, anne-babama sormak lazım.

Peki örneğin fazla zeki ırk gibi boş zamanlarınızda satranç oynamak, matematikle uğraşmak gibi hobileriniz var mı?

– Matematikten fazla hoşlanmadığım muhakkak. Lakin öğrenmeyi severim, özellikle Mısır ve Avrupa tarihi ilgimi çekiyor. Bir ara verme verdiğimde birincil meslek üniversiteyi bitirmek olacak.

Neşelendirici ve mutlu bir insan mısınız?

– Gülmeyi çok severim. bir kere sit-com hastasıyım. Larry David’i ve Friends dizisini izlemeye bayılıyorum. Ama arkadaşlarıma sorsanız beni neşe saçan değil de çok utangaç olarak tanımlarlar herhalde.

Shakira Arapça’da şükretmekten geliyor. Şükreden biri misiniz?

– Şüphesiz. Başıma gelen ve sahip olduğum her şey için teşekkür ediyorum. Yani hayatımın kıymetini biliyorum.

Pişmanlık duyduğunuz bir şey var mı?

– Pişmanlıkla yaşamaya inanmıyorum. Karakterimizi belli başlı şekillendiren hayattaki doğrularımız yok, yanlışlarımızdır bana kadar.

Müzik piyasasında hoşunuza gitmeyen ne var? Neyi değiştirmek isterdiniz?

– Müzik piyasasının birazcık daha demokratik olmasını dilerdim. Ne kadar yırtan ve sesini duyuran sanatkâr varsa, onların birkaç katı kadar kıyıda köşede bekleyen kabiliyet var. Fakat biliyorum fakat bu şart bütün sanat formları için geçerli.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Josh Duhamel

Albüm tanıtımları için Türkiye’ye geldim lakin başlıbaşına bir şov için öncelikle geleceğim. Turne programımda İstanbul ihtimali gözüktüğünde resmi olarak üzerine atladım. Çünkü Türkiye’deki dinleyiciler keza beni fazla destekliyor ayrıca de fazla sıcakkanlılar.

Harikulade bir sahne şovunuz olduğu söylenir hep. Ününüzü artıran da azıcık bu şovlar yok mi?

– Bir albüm çıkarıyorsunuz, sonra onu tanıtmak için TV ve radyo programlarına çıkıyorsunuz, röportajlar veriyorsunuz. Bütün bu uğraşıp didinmenin meyvesini nerede alıyorsunuz biliyor musunuz? Sahnede! Tüm tanıtımları sahnede seyirciyle o kişisel bağı, bitmez tükenmez enerjiyi sağlayabilmek için yapıyorum. Sahneye çıkınca da her zaman birlikte bir patlama yaşıyorsunuz. Şovumun harikulade olduğunu söyleyenler dinleyicilerime teşekkür etmeli, çünkü o enerjinin sebebi onlar.

Peki böyle göbek atmayı kim öğretti size?

– Kanımda var herhalde. Kimse beni karşısına alıp şöyle yap, böyle yap demedi. Yürüyebildiğim andan itibaren göbek atıyorum.

Dünya iki Kolombiyalıyı tanıyor. Biri siz biri de Nobel ödüllü romancı Gabriel Garcia Marquez. Onunla tanışıklığınız var mı?

– Gabriel Garcia Marquez en büyük ilham kaynaklarımdan biri. Acilen ise arkadaşım ve fikir hocam. Kolombiya’yı dünyaya sihirsel realizm doğruca böylece güzel anlattı ki… 100 Yıllık Yalnızlık ülkemi özetleyen bir kitap.

Ülkeniz güç dönemlerden geçiyor, iç savaşla boğuşuyor. Bu konuda ne hissediyorsunuz?

– Ülkem zıtlıkların ve paradoksların ülkesi elbette. Benzer ülkeden keza Marquez ayrıca Pablo Escobar (kokain baronu) nasıl çıkar anlamıyorum. Zıtlık ülkenin her yerinde. Bir tarafta dediğiniz gibi iç savaş var, diğer tarafta dünyanın en hoş manzaraları ve en keyifli, güleç insanları. Ülkemin bugün çektiği sancıları dünyaya duyurmak konusunda bir sorumluluğum olduğunu düşünüyorum. Çünkü Kolombiya beni ben yaptı, ben de elimden geldiğince borcumu ödemek istiyorum.

Shakira’nın İspanyol futbolcu Gerard Pique ile birlikteliğinden Milan Pique (d.ocak 2013 ) adında bir erkek çocuğu olmuştur.

Albümleri :
1991 – Magia
1993 – Peligro
1996 – Pies Descalzos
1997 – The Remixes
1998 – Donde están los ladrones?
2000 – MTV Unplugged
2001 – Laundry Service
2002 – Colección de Oro
2002 – Grandes Éxitos (Shakira albümü)
2004 – Live & Off the Record
2005 – Fijacion Oral Vol.1
2005 – Oral Fixation Vol.2
2007 – Oral Fixation Tour
2007 – Oral Fixation Volumes 1&2
2009 – She Wolf
2010 – Sale el Sol
2011 – Live From Paris
2012 – Get It Started (pitbull)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı