S

Simone de Beauvoir

Simone de Beauvoir Biyografisi

1949’da yazdığı ‘İkinci Tür’ isimlli kitap dünya çapında best-seller oldu ve 70’lerdeki kadın hareketinin ve feminizmin önünü açtı.

Simone de Beauvoir, 9 Ocak 1908 tarihinde Paris, Fransa’da Georges Bertrand ve Françoise (Brasseur) de Beauvoir çiftinin kızı olarak doğmuştur. Tam adı Simone Lucie-Ernestine-Marie-Bertrand de Beauvoir’dır. Babası George Bertrand de Beauvoir bir hukukçu, annesi Françoise varlıklı bir bankerin koyu Katolik bir kızıdır. Katolik Enstitüsü’nde matematik öğrenimi ve Sainte Marie Enstitüsünde yabancı dillerde yazın eğitimi gördü. daha sonra Sorbonne üniversitesinde felsefe eğitimi aldı ve 1929 yılında mezun oldu. 1929’da seçkin Ecole Normale Superieure’ye kayıt olan ve Sorbonne’da kurs almakta olan ömür boyu herhangi bir devlete ait ilişki olmaksızın birlikte yaşayacağı jean-paul-sartre ile tanıştı.1929’da felsefede Agregation başaran en genç öğrenci olur. jean-paul-sartre o yıl birinci olur, Simone ise ikinci. Oysa herkes bilir fakat Simone de Beauvoir felsefede en iyi idi. jean-paul-sartre’a birincilik erkek olduğu için verilmiştir.

İlk karşılaşmalarından çok kısa vakit sonra jean-paul-sartre ve Simone de Beauvoir ayrılmaz bir ikili olur. Yaşam boyu süren bu serüven ve tutku doludur. Diğer erkek ve kadınların da müdahil olduğu ilişkileri sarsılmaz bir nitelik kazanır.

Üniversiteden mezun olduktan daha sonra Fransa’nın en genç kadın felsefe öğretmeni olmaya adalet kazandı ve öğretmenliğe başladı. Rouen, Marsilya ve Paris’teki okul görevlerini, yazarlığa başladığı 1943’te bıraktı.

Simone de Beauvoir, 1943 yılında Konuk Kız (L’Invitée) adlı Rouen okulundaki öğrencilerinden Olga Kosakiewicz ile olan kronik lezbiyen ilişkisinin öyküsünü yayınladı. Bu öykü bununla beraber de Beauvoir ile jean-paul-sartre arasındaki karmaşık ilişkiyi ve ilişkinin bu üçlü yapıdan nasıl zarar gördüğünü anlatır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Sean Penn

Simone de Beauvoir açık ilişkilerden ve açık evlilikten yanlamasına olduğunu çoğu kez belirtmiş, hayatını da buna tarafından yaşamış biri idi. “Second Sex” isimli kitabında “21 yaşımda her iki cinsiyetin de tecrübelerini elde etmiştim” diye yazan. L’Invitée adlı eserinde ilişkilerini detaylandırır. Mülakatlarında jean-paul-sartre ile olan açık evliliğinden mutluluğunu dile getirmiştir.

2. Dünya Savaşı‘ndan daha sonra Modern Zamanlar isimli politik gazetede çalışır ve ölene değin bu gazetede editör olarak hayatına devam eder.

Simone de Beauvoir, kendisini feminist olarak sınıflandırmasa da hayatı her tarafında özgürlüğünden imtiyaz vermemiş, jean-paul-sartre ile süren ilişkisi, hayatına diğer bayan ve erkeklerin girmesini engellememiştir. Bu maceraların en fazla iz bırakanı bir Amerika seyahati sırasında Chicago’da tanıştığı yazan Nelson Algren ile yaşadığı ilişkidir. İkisi de kırklı yaşlarına girerken Chicago’nun kenar mahallelerinde, sokak barlarında geçirdikleri üç gün Simone’u fazla etkiler. Çoğu kereler her yerde buluşsalar da Nelson’un Paris’e gelmek istemeyişi, Simone’un Sartre’dan kopmayı göze alamaması bu tutkulu aşkın sonunu getirir ve Nelson tüm ısrarlarına ve yakarışlarına karşın Simone’u terk eder.

Simone de Beauvoir’in en kayda değer eseri 1949 yılında yazdığı, kadınların gördüğü baskıların bilimsel incelemesini yaptığı ve çağdaş feminizmin temellerini kurduğu İkinci Nesil (Le Deuxième Sexe) sayılabilir. Freudcu yönleri ağır basan feminist bir varoluşçuluğun göze çarptığı kitapta Varoluşçulukta olduğu gibi esas ilke olarak var oluşun özden önce geldiğini kabul eder ve “Bayan doğulmaz bayan olunur.” prensibine ulaşır.

1981’de Sartre’ın acı dolu son yıllarını anlattığı Veda Töreni’ni (Cérémonie Des Adieux) yazdı.

Simone de Beauvoir’in 1990 yılında iki deri olarak yayınlanan günlükleri ve jean-paul-sartre’e yazdığı mektupları ile bir fazla kere kadınlarla da ilişkiye girmiş olduğu ortaya çıkmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Serdar Akar

Simone de Beauvoir, 14 Nisan 1986 tarihinde Paris, Fransa’da 78 yaşında ölmüştür.

Paris’de Cimetière du Montparnasse Mezarlığında 15 Nisan 1980 tarihinde ölen Fransız yazar jean-paul-sartre’nin yanında gömülür. Kabir taşında isimleri daha alçak alta yazılır.

Simone de Beauvoir’in 1952 yılında Amerikalı fotoğrafçı Arthur Shay kadar çekilen çıplak fotoğrafı Le Nouvel Observateur dergisi tarafından 2008 yılında yayınlandığında olay olmuştur.

Kitapları :
1943 – Konuk Kız (L’Invitée)
1944 – Pyrrhus ve Cineas
1945 – Başkalarının Kanı (Le Sang des Autres)
1945 – Kim Ölecek?
1945 – Anlamsız Ağızlar (Les Bouches inutiles)
1946 – Tüm Erkekler Ölümlüdür (Tous les Hommes Sont Mortels)
1947 – Tereddüd Ahlakı Üstüne (Pour une Morale de l’Ambiguite)
1948 – Günü Gününe Amerika (L’Amérique au Jour le Jour)
1949 – İkinci Nesil (Le Deuxième Sexe)
1954 – Gün gün Amerika
1954 – Mandarinler (Les Mandarins)
1955 – Sade’ı Yakmalı mı? (Faut-il brûler Sade?)
1957 – Uzun Yürüyüş (La Longue Marche)
1958 – Bir Genç Kızın Anıları (Les mémoires d’une Jeune Fille Rangee)
1960 – Yaşın Gücü (la Force de l’Age)
1960 – Nesnelerin Zorlayışı (la Force de Choses)
1964 – Gürültüsüz Bir Vefat
1966 – Hoş İmgeler (Les Belles Images)
1967 – Harap Bayan (La Femme Rompue /The Woman Destroyed)
1970 – Ihtiyarlık (Viellesse)
1972 – Hesap Tamam (Tout Compte Fait)
1979 – When Things of the Spirit Come First
1974-1981 – Veda Töreni ve Jean-Paul Sartre ile Söyleşiler (La Ceremonie des Adieux Suivi de Entretiens avec Jean-Paul Sartre Août-Septembre)
1990 – Sartre’a Mektuplar
1998 – Aşk Mektupları (Nelson Algren’e)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Spartaküs
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı