V

Varol Yaşaroğlu

Varol Yaşaroğlu Biyografisi

Karikatürist, İllüstratör, Grafi2000 Prodüksiyon’un Kurucusu ve Sahibidir.

Varol Yaşaroğlu, Mart 1968 yılında İzmir’de doğmuştur. Babası gemilerde makinistlik yapardı. İzmir, Gültepe’de büyümüştür. 5 yaşından beri çizen Varol Yaşaroğlu, küçüklüğünden beri Pembe Panter’i çok severmiş. İlk profesyonel çizimini ise ortaokul yıllarında Uyruk Kardeş eki için yapmış. Gültepe Ortaokulu’ndan daha sonra İzmir Atatürk Lisesi’ni bitirdi. sonra İTÜ İnşaat Mühendisliği’nden 1989 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Para Banka Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Vural Yaşaroğlu adında kardeşi vardır. Karikatürist Erdil Yaşaroğlu (d.1971) kuzenidir.

Okul sonrası 1990 yılında İzmir’deyken, “Güneş Gazetesi’nde çizerken Cihat Hazardağlı telefon ederek Ekonomist Gazetesi’nde çizmeye ziyafet etmiş. Ve gerisinde istanbul’a taşınmış. sonradan 1991 yılında Cihat Hazardağlı’nın ürettiği “Plastip Show” programına yardım vermeye başlamış. 1996 yılında Burak Akkul ve Erdil Yaşaroğlu’nu da katıp VEB Mizah Yazarı Grubu’nu kurmuşlar. İlerleyen aylarda aralarına Murat Dişli ve Rauf Olcay’ın da gelmesiyle MR. VEB oluşmuş ve birlikte Beyaz Show, Alkışlar, Cem Özer Show, Televizyon Çocuğu ve Deli Bediş gibi bir fazla tv programının formatında ve devamlılık yazılımında etkin atama almışlar.

1995 yılında Türkiye’ile bilgisayar ortamında çizdiği karikatürleri Ekonomist ve Capital dergilerinde yayınlanmış. Yine aynı sene dijital ortamda çizdiği bu karikatürleri Ortaköy’deki evinden BBS protokolü ile İkitelli’deki Ekonomist ve Capital dergilerine yollayarak, Türkiye’de ‘Home Office’ çalışan, tablet ve BBS’yi kullanan ilk karikatürist olmuş.

Varol Yaşaroğlu, Karikatürist illüstratör, karikatürist ve yapımcı, Koca Kafalar’ın yaratıcısı ve Grafi2000′in kurucusu, yetişkinlere yönelik ilk animasyon dizisi Fırıldak Ailesi’nin de tasarımcı ve yapımcısıdır.

Varol Yaşaroğlu, Uluslararası Nasreddin Öğretmen ve Yunus Nadi Karikatür Yarışmaları’nın da bulunduğu 25’e yakın karikatür yarışmasından ödül aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vilhelm Richard Wagner

1990 yılında Güneş Gazetesi’nde karikatürist olarak çalıştı. Sonraki yıllarda “Plastip Show” adlı TV dizisinin yazarlığını VEB olarak) ve görsel yönetmenliğini dizi devam ettiği sürece sürdürdü. 1998 yılında Milliyet Gazetesi’nin “İş ve İnsan Kaynakları” ekinde “Teşvik” adlı bant tipini yarattı. TRT 2‘de “Kariyer Dünyası” adlı programa uzun zaman “Özendirme”in animasyon maceralarıyla konuk oldu. Kültür Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ, ODTÜ, Marmara Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi’nde “bilgisayar-internet ve mizah” üzerine seminerler verdi.

2000 yılında grafi2000.com sitesini kurdu. Flash canlandırma tekniğiyle internette yayınlanabilir animasyonlara yöneldi. sonradan ‘Grafi2000 Comedy’ adlı programla Kanal D’de program yaptı ve hatta sunuculuğunu yaptı.

Kanal D’de yayımlanan ‘Grafi2000.comedy’ programını Türkiye’de ve dünyadaki birincil “Bilgisayar dünyası ile mizah dünyasını birleştiren” özgün bir format. Bu programa konuk olan Cem Yılmaz, Beyazıt Öztürk, Okan Bayülgen, Ata Demirer, Mazhar Alanson ve Açlık Tekin gibi çoğu meşhur artist bilgisayar oyunu kahramanı haline getirilip, Grafi2000.com’da yayınlanan Flash tabanlı bilgisayar oyunları ile Grafi2000.comedy aralarında interaktif bir ilişki kurulmasına önayak olmuş. Özel Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği göre yapılan ırk oylamasında Grafi2000.comedy, 2004 yılının “En iyi eğlence programı” seçilmiş.

Çağın teknik imkanlarını kullanarak karikatür, illüstrasyon ve canlandırma çalışmalarını, kağıda kağıt kaleme dokunmadan bilgisayar ortamında yaratıcı Varol Yaşaroğlu, dergilerde karikatüristlik ve illüstratörlük de yapıyor. Son projesi youtube.com/grafi2000 ile kendi özel gösteri kanalını da oluşturmuş durumdadır.

Kanal D’de yayınlanan ilk Türk çizgi film dizisi ‘Pembe&Mavi’ dizisini hazırladı ve sundu.

Varol Yaşaroğlu, “Kendi yarattığımız düş dünyasında her şeyi başkalaştırmak olası” söylemini hayat felsefesi kabul ediyor.

Varol Yaşaroğlu, şimdiye dek “Grafi2000.com – İnternet sitesi”, “Koca Kafalar ile Baba Haber Bülteni – TV Programı”, “Böylece Bir Geçer Zaman Ancak – TV Dizisi”, “Fırıldak Ailesi” gibi çoğu projeye imza attı. Kanal D’de yayınlanan “Bilgisayar dünyası ile mizah dünyasını birleştiren” benzersiz formatlı “Grafi2000 Comedy” TV programı, Özel Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği kadar, 2004 yılının “En İyi Komedi Programı” seçildi. Yaşaroğlu ve Grafi2000 ekibinternetteki birincil Türk flash canlandırma reklamı olan “Delete-Extra”yı hazırladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Veli Kanık

Beş kişiyle birlikte kurduğu “MR. VEB” adlı yaratım grubunda espri ve reklam yazarlığı yaptı. Tek Pota, Televizyon Çocuğu, Deli Bediş, Laf Lafı Açıyor, Alkışlar, D-Lüks, Rifle ve Wendy’s Beyaz Show, Çarkı Alın Yazısı, Dinamit T.V. programlarının metin yazarlığı, Keyifli Makas adlı tiyatro oyununun uyarlaması, Beyazıt Öztürk’ın “Ben Bir Minik Cezveyim Köşe Bucak Gezmeyim” stand-up gösterilerinin ve Mehmet Ali Erbil’in Maksim Gazinosu’ndaki stand-up gösterilerinin metin yazarlığı ve daha öyle çokları bu işler aralarında sayılabilir.

Varol Yaşaroğlu, çizgileriyle kurumsal firmaların sosyal yükümlülük projelerinde de yer alıyor. Değişik üniversitelerde bilgisayar-internet ve espri üzerine seminerler verirken, Uzun yıllar “Ekonomist” ve “Capital” dergilerinin karikatüristliğini ve illüstratörlüğünü yaptı.

2016 yılında Cartoon Network Türkiye için Grafi2000 göre “Kral Şakir” adlı Türkiye’nin birincil Türk ve kendi yapımı çizgi dizisini Berk Tokay ile beraber yaptı.

Varol Yaşaroğlu, Fatoş Bozoğuz ile evli idi. Boşandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı