V

Vedat Yıldırımbora

Vedat Yıldırımbora Biyografisi

Vedat Yıldırımbora, 1944 yılında İzmir’de doğmuştur. Minik yaşlarda amatör olarak müzik hayatına başladı. Millet evlerinde dersler aldı.
Askerliğini Gölcük’dnda bir müzik grubu oluşturur, askeriye içerisinde ve açık havada değişik konserler verirler. Hafta sonları istanbul’a gider ve bir taraftan da İstanbul’daki müzik işleri ile ilgilenmeye çalışır.

Vedat Yıldırımbora, 1966 yılında devrin meşhur solistlerinden Ahmet Sezgin ile çalışmaya başlar. 6 ay sonradan da gruba Orhan Gencebay dahil olur. Müzik çalışmaları devam ederken Orhan Gencebay Vedat Yıldırımbora‘yı besteci ve şair Abdullah Nail Bayşu ile tanıştırır. Uzun süre Abdullah Nail Bayşu’nun evinde kalarak müzik hayatına profesyonelce devam eder ve artık kendisini müzik piyasasının içinde bulur. Hergün stüdyolarda plak refakatlerine gider arkasından yurt içi ve yurt haricen değişik konserler verirler.

bu vesileyle Vedat Yıldırımbora Erkin Koray’la da çalışmalar yaptı. Yağmur, Kutlama Dost, Kızları da Alın Askere ve çoğu parçada bağlamasını çaldı.

Vedat Yıldırımbora birincil bestesi olan’’Yağmur’’ adlı eserini 1970 yılında Mine Koşan’ın albümünde okumasıyla plak yapar. Gerisinde ‘’ tasa bende ve Kara Vicdanlı isimli şarkılarını da Mine Koşan’a plak yapar ve Vedat Yıldırımbora’nın şarkıları Türk halkı göre sevilir ve Mine Koşan bu galibiyet ile kısa zamanda star olmayı başarır. Mine Koşan ve Vedat Yıldırımbora hayatlarını birleştirme kararı alır ve 1974 yılında evlenirler.

1971 yılında Vedat Yıldırımbora bestesi olan “Yağmurun sesine bak, Aşka gösteri ediyor” adlı şarkısını Mine Koşan seslendirdi ve halk müziği tarafından fazla beğenildi.

Vedat Yıldırımbora, müzik hayatına 10 sene baştan başa 1972 yılında kurdukları “Metronom” adlı ilk müzik grubu ile devam etti. Sahnede ayakta altı keman, ortada ritmler, flütçü, basçı, gitarcı toplam 15 şahsiyet bir grup tabiki de Vedat Yıldırımbora bağlamada ve o dönem eşi Mine Koşan solist.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Veli Ağbaba

1978 yılında eşi Mine Koşan ile birlikte albüm yapmak için ve Arapça konser tahsis etmek için Mısır‘a gitti. 1979 yılında Kahire’de kaldıkları sırada “Kahire’de” adlı bir albüm de yaptılar. Kahire’de 2 sene kaldıktan sonra istanbul’a döndüler.

1990 yılına kadar Orhan Gencebay ile Müzik çalışmalarına devam etti. Çok geçmeden Sibel Can ile karşılaşırlar. Sibel Can’a şarkıcı olmasını teklif eder. Günah bize ve Bulursun beni isimli albümleri yaparlar. Ve bundan böyle Sibel Can bir Assolisttir.

Vedat Yıldırımbora, 1990 yılında “Saldırı Plak” adında bir plak şirketi kurdu. Selami Şahin birincil sanatçısı oldu. Seda Sayan ikinci katılan şarkıcı oldu. Sonra da Suavi ile ‘’çılgın gönül’’ isimli albümü yaptı.bir çok çalışmadan sonra 2000’li yılların başında şirket kapatıldı. 2011 yılında “Bordo Müzik” adı ile tekrar yeni bir müzik şirketi açtı.

Vedat Yıldırımbora, 1974 yılında şarkıcı Mine Koşan ile evlendi.1987 yılında boşandı.

Bestelerinden Bazıları :
– Yağmur – Mine Koşan
– Dert bende -Mine Koşan
– Kara Vicdanlı – Mine Koşan
– Silemediler –Sibel Can
– Bulursun Beni – Sibel Can
– Günah Bize – Sibel Can
– Canım Efendim – Kibariye
– Ayıp Yok mi – Seda Sayan
– Ya benim olursun – Seda Sayan
– Sevmek Kimi Vakit – Seda Sayan
– Gelme – Mine Koşan
– Bir Biz farklı düşeriz – Gönül
– Talih – Sibel Can
– Yeter – Fatoş
– Sevmeyin Efendiler – Bahar
– Aheste – Seda Sayan
– Eskici – Hakan Taşıyan
– Taksici – Müslüm Gürses
– Çiftetelli – Nejat Yüksek Dağ
– Bitti Dediler – Selami Şahin
– Yazık – Mine Koşan
– Gecelerin Koynuna – Gürkan Peker
– Parasızlık – Müslüm Gürses
– Sen varsan olur – Mine Koşan
– Söyleyin Bana – Nejat Alp
– Sus Gönlüm – Halil Taşkın
– Yakında Geleceğim – Mine Koşan
– Unutma yanındayım – Nejat Alp
– Dile Düşelim – Seda Sayan
– Ermez Olaydım – Meral Sezgin
– Seni Çok seviyorum – Selami Şahin
– Anlatacak dil kalmadı – Bergen
– Git demesi basit – Seda sayan-Nejat Yüksek Dağ
– Ağlamak sana düşmez- Meral Sezgin
– Unutamayız – Müslüm Gürses
– Duman olayım – Mine Koşan
– Garipler Yakar – Müslüm Gürses

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vissarion Belinski
Arananlar:
https://www biyografirehberi com/vedat-yildirimbora/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı