W

Walter Gropius

Walter Gropius Biyografisi

Bauhaus Ekolü Walter Gropius’un Weimar kentinde Hoş sanatlar akademisi ve Uygulamalı Hoş sanatlar Okulu’nu birleştirerek 1919 yılında kurduğu Tasarım Enstitüsüyle başladı. Paul Klee, Wassily Kandinsky, Moholy Nagy, Lyonel Feininger gibi sanatçıların bu ekibe katılmasıyla bauhaus Ekolu oluştu.

Walter Gropius, 18 Mayıs 1883 tarihinde Berlin, Almanya’da bir mimarın oğlu olarak doğmuştur. 1903–1904 yıllarında Münih‘teki teknik enstitüde, 1905-1907 yıllarında Berlin-Charlottenburg’da mimarlık okudu. Kısa bir vakit 1904 yılında Berlin‘de bir mimarlık bürosunda çalıştı.

Bir sene boyunca İtalya, İspanya, Fransa, İngiltere, Danimarka’yı dolaştı ve 1907’de Berlin‘deki ünlü mimar ve endütriyel tasarımcı Peter Behrens’in yanında mimarlık ofisinde çalışmaya başladı. Burada ileride modern mimariye büyük iz bırakacak iki kişiyle beraber çalışmış: Le Corbusier ve Mies Van der Rohe. 1910 yılında kendi çalışmalarına başladı. İlk büyük eserlerinden biri, 1913 yılında yapı edilen bir kundura fabrikasıydı.

Modernizmi adapte eden ilk ad olan Walter Gropius, Adolf Meyer ile birlikte çizimini yaptıkları Almanya‘nın Aşağıda Saksonya Eyaletindeki Alfeld şehrindeki pabuç kalıbı fabrikası (Fagus Fabrikası) erken çağdaş mimarinin manâlı bir örneğidir.

Birinci Dünya Savaşı esnasında Alman ordusunda Batı Cephesinde bir süvari subayı olarak tayin aldı, yaralandı ve cesareti için Demir Haç aldı. Almanya’nın yenilgisinin arkasında ülkesine döndü. Walter Gropius, radikal tasarımcı ve mimarlardan oluşan bir gruba katıldı.

Bauhaus Ekolü Walter Gropius’un Weimar kentinde Hoş sanatlar akademisi ve Uygulamalı Güzel sanatlar Okulu’nu birleştirerek 1919 yılında kurduğu Tasarım Enstitüsüyle başladı. Paul Klee, Wassily Kandinsky, Moholy Nagy, Lyonel Feininger gibi sanatçıların bu ekibe katılmasıyla bauhaus Ekolu oluştu.

1928 yılına dek Bauhaus’da yönetimin başında olmuştur. Bundan sonra 1933 yılına değin Avrupa’nın en ilerici ve etkin tasarım okulu Bauhaus’ta çalışmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Warren Buffett

Walter Gropius, 1933 yılında Nazi Almanyası vaktinde Bauhaus’un kapatılması üstüne 1934 yılında yurtdışına İngiltere’ye göç etmiş ve çalışmalarına yurtdışında devam etmiştir. İngiltere‘de Cambridge, 1937 yılından daha sonra da ABD’nin Massachusetts eyaletinde Boston’un banliyösü Lincoln’de yaşamaya başlamıştır. sonradan 1944 yılında ABD vatandaşlığına geçmiştir. Burada kendisi için yeni bir konut tasarladı. 1938 yılında tamamlanan ev, geleneksel New England tasarım anlayışı ile modern tekniklerin ve sanayi ürünlerinin birlikte kullanılması ile tasarlandı. ABD’deki ilk modernist yapılardan biriydi. Gropius Evi, 2000 yılında New England eyaleti kadar yüksek öneme sahip tarihi bir eser olarak kabul edildi ve günümüzde Bauhaus ile ilgili Almanya açık havada yer alan materyallerin sergilendiği bir müze olarak kullanılıyor.

1937 yılından itibaren de Harvard üniversitesi mimarlık bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1952 yılında emekli olana kadar çalıştı.

1945 yılında 62 yaşına geldiğinde Harvard üniversitesinden öğrencileri 8 genç ABD’li mimarla birlikte T.A.C’i (The Architects Collaborative) kurdu.

1963 yılında günümüzde MetLife olarak bilinen Pan AM Binası’nı tasarladı. Yapı, Manthattan’ın orta kısmında Grand Central Terminali’nin üstünde yükselen gökdelendi. Cam-çelik kontrüksiyon tarzı ve minimal dizaynı, dünya çapında yapı edilen gökdelenler üzerinde büyük tesir yarattı.

Evlilikleri :
1.eşi: Alma Mahler (e. 1915–1920). Tek çocukları olan Alma Manon, 1935’te öldü.
2.eşi: Ise Frank (e. 1923–1969)

Walter Gropius, 5 Temmuz 1969 tarihinde Boston, Massachusetts, ABD’de 86 yaşında ölmüştür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı