W

Wilhelm Maybach

Wilhelm Maybach Biyografisi

Almanya’da üretilen ilk Mercedes otomobillerinin (1900-01) baş tasarımcısıdır.

Wilhelm Maybach, 9 Şubat 1846 tarihinde Almanya, Heilbronn, Württemberg’da doğmuştur. Babası bir marangoz idi. Dört erkek kardeşi vardı. Sekiz yaşındayken aile Heilbronn yakınlarındaki Löwenstein’dan Stuttgart‘a taşındı . O 10 yaşında iken annesi Luise 1856’da ve babası 1859’da öldü. Akrabaları onu Reutlingen’deki bir okula yatılı olarak gönderdi. Gittiği okulda okulun kurucusu ve yöneticisi Gustav Werner, Maybach’ın teknik eğilimini keşfetti ve kariyerini okulun mühendislik atölyesine göndererek teşvik etmesine yardımcı oldu. Reutlingen’in devlet lisesinde fizik ve matematik dersleri alarak mezun oldu.

Wilhelm Maybach daha 19 yaşındayken, değişmez motorlarda çalışan nitelikli bir tasarımcıydı. 1872 – 1882 Aralarında Otto gaz motorları fabrikasında baş mühendis olarak çalıştı. Atölye müdürü Gottlieb Daimler, 1875 yılında çabalarını fark etti ve yanında aldı. 1883’cilt sonradan Gottlieb Daimler’in en yakın meslek arkadaşı oldu. Wilhelm Maybach, 6 Mart 1900 tarihindeki Gottlieb Daimler‘in ölümüne kadar asistanlığını üstlendi. 1907’ye kadar Untertürkheim’daki Daimler – Motoren Gesllschaft fabrikalarını yönetti; akaryakıtla çalışan motorlara birçok icat getirdi.

Çekme saçtan şasili, seçici vites şanzımanlı, petek radyatörlü Mercedes arabalarını tasarlamakla ün kazandı. Nice’teki Avusturya-Macaristan konsolosu Emil jellinek’in isteği üzerine 1896 yılında hazırladığı bu modele o devirde pek hoşa gitmeyen alman telaffuzlu “Daimler” adı yerine kendi kızının adını verdi, «Mercedes» markası böylece ortaya çıktı.

Wilhelm Maybach, 1883’deri başlayarak Gottlieb Daimler ile birlikte verimli bir dürüst yanmalı motor ilerletmek üzere çalışmalara girişti; iki mucitin birincil manâlı ürünleri, 1885 yılında patentini aldıkları oldukça hafif dört zamanlı bir motordur. 1885 yılında ürettikleri petrolle çalışan bu motor, tek silindirli, hava soğutmalı ve yarım at gücündeydi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Wayne Rooney

1885 yılında, belki de dünyanın birincil motorsikletini üretmek için motoru önce bir bisikletin üstüne monte ettiler ve takriben bir yıl sonradan motoru modifiye edilmiş bir at arabasında kullandılar.

wilhelm-maybach-1.jpg

1890 yılında Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach Stuttgart yakınlarındaki Cannstatt ilçesinde araba üretmek amacıyla Daimler-Motoren-Gesellschaft’ı kurdular. İlk otomobillerini 1892’de sattılar. Gottlieb Daimler sonradan hastalığa yakalanarak şirketten 1893 yılında ayrıldı fakat deneyimlerini paylaşmak üzere hisse sahiplerinin ısrarlarıyla; 1893’te ayrıldığı şirkete 1894’te geri döndü. Maybach de şirketten ayrılmıştı ama o da Daimler ile aynı zamanda işe geri döndü. 1895 yılında da Wilhelm Maybach şirketin teknik yöneticisi oldu. Tasarımını gerçekleştirdiği bir karbüratörün 1893’ten sonradan yaygın biçimde kullanılmaya başlaması üstüne patent haklarına ilişkin birçok dava açtırmak zorunda kaldı, bunlardan İngiltere‘deki davayı kazandı.

1909’da Wilhelm Maybach ve oğlu Carl, Friedrichshafen’de Zeppelin şirketi kadar üretilen hava gemilerine enerji birimleri ve uçak motoru sağlamak için bir şirket kurdular. Maybach’ın bu şirketi zamanla Zeppelin’in bir emrindeki kuruluşu durumuna geldi. Maybach markasını içeren otomobil yatakları 1922’den 1939’a kadar üretildi.

Wilhelm Maybach, 24 at gücünde bir motorla donatılmış ilk Mercedes otomobillerin tasarımını büyük ölçüde geliştirdi ve motora şoför kadar kısılabilen mekanik bir emme supabı ekledi. Wilhelm Maybach, preslenmiş çelik şasilerin ve balpeteği radyatörlerin geliştirilmesine de katkıda bulundu.

1885 yılında, buhar olarak benzini yakıt olarak bereketli bir şekilde kullanmasını temin etmek için havayla karıştıran ilk karbüratörü buluş ettiler. Maybach ve Daimler, bütün çağdaş benzinli motorların öncüsü farzedilen motorlarını öncelikle geliştirdiler.

Birinci Dünya Savaşı‘ndan daha sonra, 1919 yılında Versay Antlaşması ile Almanya‘da zeplin üretimini yasakladı, bu yüzden Maybach, deniz ve demiryolu kullanımı için yüksek süratli dizel motorlar ve otomobiller için benzinli motorlar üretti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Warren Buffett

Wilhelm Maybach, son yıllarında zeplin balonlarıyla ilgilendi, bunlarda düralüminin kullanılmasını tavsiye etti.

Wilhelm Maybach, 29 Aralık 1929 tarihinde Stuttgart, Almanya’da 83 yaşında ölmüştür.

1926 yılında “Daimler-Motoren-Gesellschaft” şirketi Karl Friedrich Benz’in şirketiyle birleşerek Daimler-Benz adıyla devam etti.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı