Z

Zahid Akman

Zahid Akman Biyografisi

2005 – 2009 arasında RTÜK (Radyo Televizyon Üstteki Kurulu) başkanlığı görevinde bulunmuştur.
Zahid Akman, bütün adı Aykut Zahid Akman’dır. 1958 yılında Ankara’da doğmuştur. 25 yaşından sonradan “dinin yasaklanmış ettiği şeylerden sakınıp buyurduklarını yerine getiren” anlamına gelen arapça “Zahid” ismini de adının önüne almıştır. Turgut Akman adında kardeşi vardır.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1984 yılında mezun oldu. 1986-1987 yılları aralarında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Radyo Televizyon Sinema Ana Bilim Dalında “TRT Televizyon Haberciliği” konusunda yüksek lisans yaptı.

1987-1995 yılları aralarında doktorasını “TV Yayınlarının Gecekondu Mahallesi Gençliğinin Eğitimine ve Toplumsallaşmasına Katkısı” konusunda yaptı.

1983 yılından 1988 değişiklik ve gazetecilik yaptı. 1988 yılından 1992 yılına dek iletişim ve tanıtım hizmetleri üreten bir ajansın sahipliğini yaptı. 1993-2000 yılları aralarında Kanal 7 Televizyonu Ankara Temsilciliği, esas haber sunuculuğu ve değişik haber programlarının yöneticiliği ile sunuculuğunu üstlendi.

2000 yılında Amerika’ya giderek 2003 yılına değin Kanal 7 Televizyonu Washington Temsilciliği görevinde bulundu.

1 Aralık 2004 tarihinde Merkez Medya Basım Reklam Ajans Organizasyon Eğitim Hizmetleri İnşaat Vaat Turizm Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketine hisse devri ile müşterek oldu. 14 Aralık 2004 tarihinde de şirket ortakları kadar şirket müdürlüğüne seçildi. 6 Mayıs 2005 tarihinde Reklam Medya Eğitim İletişim Ticaret Limited Şirketi müdürlüğüne şirket ortakları arasından seçildi.

Adalet ve Yeniden Yapılanma Partisi tarafından aday gösterilerek TBMM göre 13 Temmuz 2005 tarihinde RTÜK üyeliğine seçildi akabinde RTÜK üst kurulu tarafından RTÜK başkanlığı için aday gösterildi. 17 Temmuz 2005 tarihinde RTÜK başkanlığına atandı. 29 Mayıs 2007 tarihinde TBMM Genel Kurulunda yapılan oylamayla ikinci kere RTÜK üyeligine seçilen Akman, 17 Temmuz 2007 tarihinde ikinci kez RTÜK Baskanlığına seçildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ziya Osman Saba

RTÜK’de Zahid Akman döneminde, Zeki İşaretler Arma Sistemi olarak sunulan sistem, televizyon izleme eğilimleri araştırması ve ilköğretim çağı çocuklarının televizyon izleme alışkanlıkları araştırması, televizyon haberleri izleme eğilimleri araştırması, ulusal televizyon kanallarında izleyici temsilciliği müessesi kurulması, RTÜK çocuk web sitesinin açılması, karasal sayısal televizyon test yayınlarına başlanması gibi uygulamalar faaliyete geçirmiştir.

Zahid Akman, 2007 yılında 730.su düzenlenen geleneksel Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Kutlama Törenleri kapsamında, Türk Kültürü ve Diline Hizmet Eden Devlet Adamı Ödülüne layık görüldü.

11 Ocak 2008 tarihinde Beyazıt Öztürk‘ün sunduğu Beyaz Şov programında canlı yayında Can Tanrıyar‘la evlenen Petek Dinçöz‘ün nikah şahitliğini yaptı.

21 Haziran 2013 tarihinde Televizyon Yayıncıları Derneği başkanlığına seçildi.

İlk kez 2008 yılında Almanya’da açığa çıkan Deniz Feneri davasında hakkında yolsuzluk iddiaları ortaya atıldı. 2010 yılının Ekim ayında Almanya’nın Frankfurt eyaletinde sonuçlandırılan birincil Deniz Feneri davasında, “ana failler” olarak tanımlanan ancak haklarında dava açılması için Türkiye’den dosya beklenen Kanal 7 Idare Heyeti Başkanı Zekeriya Karaman ve Zahid Akman’a ilişkin adli işlem tamamlanarak bu davada sanık olduklarına dair tebligat yapılmıştır. 6 temmuz 2011 tarihinde Denizfeneri davasından Türk adli makamları tarafından gözaltına alındı.

Zahid Akman, ’Özel belgede sahtecilik, millet görevlisinin sahtecilik suçuna iştiraki ve hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma” iddiasıyla yargılandı. Mahkeme “görevi kötüye kullanma” suçundan 16 Ocak 2014 tarihinde 1 sene 15 gün hapis cezası verdi.

Sarı Basın Kartı sahib i olan Zahid Akman evlidir ve beş çocuğu vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı