A

Ahmet Şimşek

Ahmet Yıldırım Biyografisi

Türkiye’de İngilizce ve Almanca eğitiminin öncü kuruluşlarından biri “Ahmet Şimşek Koleji” sahibidir.
Ahmet Şimşek, 1934 Yılında Erzurum’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Erzurum’da okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1958 yılında mezun oldu. Beraberinde okumakta olduğu İktisat Fakültesinin Gazetecilik Enstitüsünü de 1958 yılında bitirdi. Erzurum’da avukatlık yapmaya başladı. Askerliğinde askeri hakimlik yaptı. Askerlik dönüşü iş hayatına atıldı.

1960-1963 yıllarında Erzurum Ticaret Odası Başkanlığı, SSK Hukuk Müşavirliği, Belediye Başkan Vekilliği ile birlikte Belediye Meclis Başkanlığı ve benzer yıllarda Kültür Ocakları Başkanlığı gibi görevlerde bulundu.

Erzurum’da Çağdaş Mağazacılık çalışmaları oldu. Arı Mağazaları ve Doğu Anadolu’nun kültürüne hizmet eden en büyük salonlarına sahip Arı Sineması ve Kültür Merkezini kurdu.

1967 yılında istanbul’a yerleşti. İstanbul arsa ofisini kurdu. Uzun yıllar İstanbul Anadolu yakasında, İzmit’e dek arsa ve konut üretip sattı. Bu arazilerin parselasyonunda bilhassa okullara yer ayırarak, fazla sayıda okul binasının yapılmasına somut destek verdi.

Eğitim ve öğretime verdiği büyük siklet ve sevgi nedeniyle 1985 yılında İstanbul Kartal’da tüm eğitim birimlerini içine toplayan Özel Ahmet Yıldırım Eğitim Kurumlarını kurdu.

Anadolu Lisesi statüsüne sahip Ahmet Şimşek Koleji, Kuruluş çalışmalarını 1985 yılında tamamlayarak, 1986 eğitim ve öğretim yılında faaliyete geçmiştir.

Ahmet Şimşek, şarkıcı Yasemin Kumral ile evlendi. “Tuncay”, “Altay Murat”, Şimşek Ahmet ile Enis Yasin adında 4 erkek çocuğu ve Nilay Şimşek adında bir kızı vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Anıl İlter
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı