A

Ahu Özyurt

Ahu Özyurt Biyografisi

Ahu Özyurt, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden lisans derecesinden mezun olduktan sonra Columbia Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan Master derecesi ile mezun oldu.

2003’de CNN Türk’e girdi. Gece Görüşü Programını hazırlayıp sundu. Daha önce CNN TÜRK Haber Merkezi’nde Gece Görüşü’nün yayımcı sunuculuğunu yapan Ahu Özyurt, Deniz Bayramoğlu ile birlikte İş Yemeği’ni hazırlayıp sundu. 2007 yılının Kasım ayında CNN TÜRK ve Uyruk Washington muhabirliği görevine getirildi.

2009 yılında Türkiye’ye dönen ve Bloomberg HT kanalının kuru Ahu Özyurt, 2011 Ağustos ayında CNN TÜRK’e döndü. Halen Chief Writer/Editor görevlerini üstlenmektedir. bununla beraber özel haberler için sahaya da çıkmaktadır. Van depremi ardından bölgede 15 gün kesintisiz yayınlar yapmış, sosyal ağlarla bölgeye gönderilen yardımların içten kanalize edilmesine aracılık etmiştir.

Ahu Özyurt, Radikal.com.tr ve Hurriyet Daily News gazetesine haftalık yazılar yazıyor, yurtdışında toplantılarda sunuculuk ve moderatörlük görevleri üstleniyor.

CNN TÜRK’ten önce CNBC-e’de öğle kuşağında yayınlanan Finans Cafe programının editörü ve sunucusuydu. NTV ve ATV’de İstanbul haber merkezlerinde ve Show TV Ankara bürosunda muhabirlik yaptı. CNN World Report programına Türkiye’den haberler gönderdi. 2001 yılındaki parasal krizi canlı yayınla duyuran Ahu Özyurt, piyasalar ve ekonomi çevrelerinin üstteki düzey yöneticileriyle mülakatlar yaptı. Irak Savaşı ve Kıbrıs görüşmeleri sırasında uzun soluklu özel yayınların da sunuculuğunu ve editörlüğünü yaptı. İsviçre ve New York‘ta yapılan Davos Dünya Idareli Forumu Toplantıları’na dört defa ziyafet edildi.

1996 yılında Saddam Hüseyin Rejimi’nin ABD tarafından bombalandığı günlerde Bağdat‘ta yer alan Özyurt, Muhammed Hatemi döneminin ilk günlerinde de İran‘da atama yaptı. 1994 yılında NBC televizyonunun ‘Meet The Press’ programında Washington’da 6 ay staj yaptı. Bill Clinton‘ın seçim sürecini Cumhuriyet Gazetesi için takip etti ve yazdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ana Beatriz Barros

2013 yılında ABD’nin Tahran’da 30 yıldır kapalı büyükelçiliğine giren birincil batılı gazeteci oldu.

1999 yılında Abdullah Öcalan‘ın İtalya‘ya kaçışını iki ay boyunca NTV adına Roma‘dan takip etti ve bu çalışmasıyla “Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Yavuz Gökmen Özel Ödülü”nü kazandı. 2001 yılında Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nin “En İyi Finans Programı Ödülü”nü aldı. Kazakistan petrolleri ile ilgili haberiyle “CNN World Report En İyi Ekonomi Haberi Ödülü” kazandı.

2007-2009 yılları aralarında CNN Türk ve Milliyet’in Washington Temsilciliği yaptı. Ahu Özyurt, ABD Başkanı Barack Obama’nın kampanyasını 2008 yılı her tarafında içeriden takip etti ve izlenimlerini “Obama: Bir Hatasız Fırtına” isimli bir kitapta topladı. 2011’de CNN Türk’e kıdemli yayımcı sıfatıyla geri döndü. CNN TÜRK ekranlarında fazla izlenen programından aldığı ilhamla, gazetecilikte 20 yılın en çarpıcı ve yazılmayan hikayelerini, eğlenceli gazetecilik maceralarını biraraya topladığı “Gece Görüşü” isimli kitabı 2014 yılında piyasaya çıktı.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu Üyesi, Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government Bayan ve Liderlik Bölümü Sertifikası sahibidir.

Ahu Özyurt, İngilizce ve İtalyanca biliyor.

Kitapları :
2014 – Gece Görüşü
2009 – Obama: Bir Hatasız Kasırga

Hazırladığı belgeseller:
2013 – Elçiliğin Sırları
2014 – TSK’da Kadın Gücü (TSK ile iki taraflı proje)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı