A

Akhilleus

Akhilleus Biyografisi

Akhilleus, Teselya’da Phytia şehrinde hüküm süren ölümlü bir baba olan Peleus ile bir tanrıça olan Tethys’in oğlu idi. Baba kadar aracısız olarak Zeus soyundan gelir.
Tanrılar soyundan olamak istedi, doğunca tılsımlı bir ateşe tuttu, ama kocası Peleus’un aniden gelmesi üzerine işi yarıda kaldı. Akhilleus’un kaderinde iki hayattan biri vardı: Ya kısa, lakin şöhret ve haysiyet dolu bir yaşam, yoksa uzun, fakat silik bir yaşama. Bir rivayete kadar: annesi onu (yaralanmaz) bir ışık halkası düzenlemek için, topuğundan tutarak (Styks) ırmağına daldırdı. Bu sebepten kahramanın, suya batmamış olan topuğundan başka, hiçbir yerine ok işlemez, kılıç kesmezdi. Onu Kentor Khiron nezaket etti. Khiron ona ok atmasını, yara tedavisini öğretti. Onu cesur, atılgan bir kahraman yapmak için, arslan iliği ile besledi. Bu yüzden o, altı yaşına basınca, arslanları öldürmeye, koşan geyikleri yakalamaya başladı. Homeros’un MÖ 720’lerde yazmış olduğu on altı bin dizelik İlyada mitolojik eserinde Akhilleus Greklerinin en büyük savaşcısı olarak baş karakterdedir.

Efsaneye tarafından, öleceğini bildiği halde Helen’i geri almak için yapılan ve en büyük savaş kabul edilen Truva Savaşı’na adının sonsuza değin aTruvalı prens Paris tarafından raslantı, sol topuğundan zehirli okla vurularak ölmüştür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Hulusi Köymen
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı