A

Alain De Botton

Alain De Botton Biyografisi

İsviçreli yazan. Romanları tüm dünyada büyük ilgi görmüş, best-seller olmuş ve 20 dile çevrilmiştir. Felsefeyi gülümseyen ve anlaşılabilir bir ışık halkası dönüştüren kitaplarında yazar, ayrıca kendi deneyimlerine, ayrıca de büyük sanatçıların ve filozofların düşüncelerine yer vermiştir. “Günlük yaşamın filozofu” olarak nitelendirilen yazarın yayınlanmış olan 8 kitabı, kitaplarıyla ilgili olarak hazırladığı 5 belgesel çalışması bulunmaktadır.

20 Aralık 1969’ta İsviçre’nin Zürih kentinde doğdu. Babası Mısır asıllı Gilbert de Botton ve annesi Jacqueline Burgauer’ın tek çocuğuydu. Babası “Global Asset Management”’ın yaratıcısı da olan bir finansördü. Alain De Botton, 8 yaşına dek Zürih’te yaşadı, bu dönemde iyi derecede Almanca ve Fransızca öğrendi. 1977 yılında İngiltere’ye geldikten sonradan, Oxford’daki Dragon School’a kaydoldu. Ardından eğitimine Harrow School’da devam etti. Bu okuldan mezun olduktan daha sonra tarih okumak için Cambridge Üniversitesi’ne gitti. Felsefe doktorası yerine getirmek üzere Harvard Üniversitesi’ne başladı, oysa roman yazmak isted yönde devam etmeye karar verdi.

1993 yılında birincil romanı “Essays In Love” (Aşk Üstüne) yayınlandı. Eleştirmenlerce ayakta alkışlanan kitapta, aşk kavramı, bir ilişkinin ekseninde a’dan z’ye ele alınıyordu. Kitabın tarzı farklıydı, çünkü roman türünde pek karşılaşılmayan nitelikte analizler ve yansımalar içeriyordu. Filozoflardan ve büyük düşünürlerden yapılan alıntılar kurgusal bir hikayeyi aydınlatıyor, konunun işlenişine çok boyutluluk katıyordu.

Essays In Love’ın peşinde 1994’te “The Romantic Movement” (Romantik Hareket) ve derhal arkasından 1995’te Kiss and Tell (Öp ve Anlat) yayınlandı. Bu iki kitapta da De Botton, öbür tarzını varlıklı ve güzel anlatımıyla bütünlemeye devam etti. Kız arkadaşının biyografisini kaleme aldığı Kiss And Tell kitabı, yazarın edebiyat dünyasında bir prensip daha imza atmasına niçin oldu. Kitap eleştirmenlerce “ Biyografide nesnellik arayışına akıllıca bir aleyhinde koyuş.” şeklinde yorumlandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Arif Sami Toker

1997 yılında dördüncü kitabı “How Proust Can Change Your Life” (Proust Hayatınızı Nasıl Değiştirebilir?) yayınladığında bütün dünya onu tanımaya başladı. Kitap Amerika ve İngiltere’de best-seller oldu. Dahiyane yazar Proust’un hayatını ve çalışmalarını baz aldığı kurgusal olmayan kitabında, De Botton, ironik biçimde yeni bir “Kendi kendine yardım” teorisi ilerletti ve bu konuda daha önce yayınlanıp büyük akustik bulmuş “kendine kendine yardım” kitaplarının analizini yaptı.

The Consolations of Philosophy” (Felsefenin Tesellisi), 2000 yılında raflardaki yerini aldı. Alain de Botton bu kitabında tüm zamanların en büyük düşünürlerinin hayatları ve yazdıkları arasından günlük yaşama ilişkin bi edebiyatın aynı potada eridiği kitabı, 2002’de yayınladığı “The Art of Travel”(Seyahat Sanatı) takip etti. De Botton bu defa de okuyucularını Flaubert, Wordsworth, Baudelaire ve Van Gogh gibi yazar ve sanatçıların rehberliğinde, tekrar vizyonu geniş olan bir edebi seyahate çıkardı.

2004’te statü endişesinin tarihsel öyküsünü ve tarih her tarafında bu endişeyi yenmeye çabalamış hareketleri incelediği kitabı “Status Anxiety”i(Statü Endişesi) yayınladı. Kitapta toplumun zalim yargılarına aleyhinde kalkanlar edinen ve bu yolla mutluluğa ulaşmaya çalışan yalın ayaklı filozofların, üstsüz bohemlerin, komedyenlerin, şair ve ressamların devlete ait geçidini okurlarına sundu.

Alain De Botton 2006 yılında The Architecture of Happiness”i( Mutluluğun Mimarisi) yayınladı. Bu kitabında yazar, farklı yapıda binalar, duvarlar, konut eşyaları ve çevre düzeniyle çevrili olan hayatımızda mimari ve sevinç arasındaki bağı inceledi. Eser geçtiğimiz yıllarda Türkçe’ye de çevrilmiştir.

Alain De Botton’un bununla beraber yönetmen Neil Crombie ile kurduğu, kitaplarının ve çalışmalarının belgesellerinin hazırlandığı, “Seneca Productions” adında bir prodüksiyon şirketi var. Yazar halen, 2003’te evlendiği eşi Charlotte, iki oğlu Samuel ve Saul’le birlikte batı Londra’daki Hammersmith kentinde yaşıyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ata Demirer

Yazarın henüz dilimize çevrilmeyen The Pleasures and Sorrows of Work (2009) ve de A Week at the Airport (2009) adlı iki yapıtı daha bulunmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı