A

Alan Moore

Bölge Moore Biyografisi

Watchmen, V for Vendetta, From Hell gibi grafik roman klasiklerinin senaryosuna imza atmış olan, yarattığı eserlerle çizgi roman dünyasını Frank Miller ile beraber azami etkileyen insan olarak anılan senarist, yazar, oyuncu ve müzisyen. Neil Gaiman, Mark Millar gibi daha aşağı kültürün tanınmış isimleriyle beraber çalışmış ve onları etkilemiştir.
Bölge Moore, 18 Kasım 1953 tarihinde, Northampton, İngiltere’de dünyaya geldi. Babası Ernest Moore, bira fabrikasında çalışan bir işçiydi, annesi Sylvia Dooren ise matbaacıydı. Moore, 17 yaşındayken, LSD kullandığı gerekçesiyle okuldan atıldı ve yeraltı edebiyatı basan müzik dergileri için çizimler yaparak hayatını kazandı.

Çizim konusunda yeteneğinin istediği kadar iyi olmadığını farkeden Moore, çizgiroman şirketleri için senaryolar yazmaya başladı. İlk dönem yazdığı senaryolar Marvel UK, 2000 AD ve Warrior gibi İngiltere’nin manâlı çizgiroman dergilerinde yayınlanıyordu. Marvel dergisi için yarattığı Marvelman serisi, British Eagle Awards ödüllerinde, kendisine 1982 ve 1983 yıllarında En İyi Çizgiroman Yazarı ödüllerini kazandırdı.

Moore’un en popüler ve başarılı işlerinden birisi kabul edilen V for Vendetta, 19821985 yılları arasında, siyah beyaz bir şekilde Warrior dergisinde yayınlandı. Derginin 1985 yılında kapanması üstüne DC ile anlaşan yazar, hikayeyi renklendirerek tekrar yayınladı. 19801990 yılları arasında, gerçek dışı, faşist bir İngiltere’de geçen hikayede, V adındaki bir hür savaşçısının hükümete karşı direnişi anlatılıyordu. Giyim tarzını ve suratını kaplayan maskeyi, İngitere Parlamentosuna başarısız bir suikastte bulunan hakiki bir tarihi şahsiyet olan Guy Fawkes’den alan V’nin çizimleri, David Llyod’a aitti.

1983 yılında Amerika’ya taşınan Moore, DC firmasının editörü Len Wein kadar Swamp Thing’in senaryosunu yazması için misafir etme edildi. Swamp Thing yazarın popüleritesini Amerikan çizgiroman cemiyeti içinde arttıran bir üretim olmasının yanı sıra, iki film ve bir anime serisine de kaynak olarak modern bir pop ikonuna dönüştü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alexandre Dumas (Baba)

Moore, DC’nin daha çok yetişkinlere karşın olan Vertigo etiketiyle yayınlanan çizgiromanlarının kadrosunda yer aldı ve Deadman, Spectre gibi eski karakterleri yeni bir yorumla hayata döndürdü. Moore, bu dönemde Hellblazer karakterini yarattı, halen aylık olarak fasikülleri yayınlanan Hellblazer, Vertigo’nun en uzun süreli yayınlanan eseri olmasının yanı sıra, baş karakteri John Constantine’in adı ile yapılan film ile popüleritesini arttırdı.

Moore’un ve olur ya de çizgiroman tarihinin en kayda değer çalışması olan Watchmen, 19861987 yılları aralarında, fasikül formatındasaya sürüldü. İyi ile kötü aralarında vakit gelen savaşı anlatan klasik çizgiroman formatına bütün zıt bir yapıda olan eser, siyah ve beyazdansa gri olana odaklanarak kavram karmaşası yaratıyor ve de çizgiroman üzerinden derin bir siyasi ve toplumsal eleştride bulunuyordu. Watchmen, bütün zamanların en fazla tartışılan çizgiromanlarından birisi oldu; birçok eleştirmen kadar çizgiromanı değiştiren eser olarak görüldü ve 2009 yılında, yönetmen Zack Snyder göre filmleştirildi. Watchmen, meşhur bilimkurgu ödülü Hugo’yu şampiyon ilk ve tek çizgiroman oldu.

Batman serisi için yazdığı Batman; Dark Knight Returns ve The Killing Joke, Watchmen ve V for Vendetta ile beraber, yetişkinlere karşın hazırlanmış çizgiromanlar olarak okuyucu profilinin daha entellektüel ve yaşça daha büyük kısmını hedefleyen yapımlar oldular. Moore, V for Vendetta’nın yeniden basımının tamamlanmasının peşinde DC’en ayrıldı.

DC’den ayrıldıktan sonradan uzun yıllar her tarafında belli başlı-akımdan ve büyük şirketlerden uzan duran Moore, Big Numbers, AARGH, Taboo, Lost Girl gibi bağımsız yapımlara imza attı.

Moore’un belli başlı akıma dönmesi, Image Comics firması için yazdığı süper kahraman serileri ile oldu. 1963, Wild C.A.T.’s, Youngblood gibi eserler bu dönemde ortaya çıktı; aralarında en büyük başarıyı şampiyon ise, aşırı vahşet doymuş olduğu için büyük eleştirilerin odak noktasında kalan 1963 oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali Bilgin (yönetmen)

Alan Moore’un son dönem çalışmaları aralarında adından en fazla laf ettireni, kuşkusuz Wildstorm firması namına yarattığı America’s Best Comics serisi oldu. Bu dönemde kaleme aldığı The League of Extraordinary Gentlemen (Doğaüstü Beyefendiler Cemiyeti), Viktorya döneminde yazılmış olan bir dizi herzamanki romanın (Denizler Aşağı 20.000 Fersah, Dr Jekyll) baş karakterlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş fantastik bir steam punk serisiydi. Başarılı bir satış grafiği çizen seri, Sean Connery’nin de rol aldığı bir Hollywood filmi olarak da 2003 yılında sinemaya aktarıldı. Serinin son ayağı olan The League of Extraordinary Gentlemen, Volume III: Century, birinci kısmıyla 12 Mart 2009 tarihinde yayınlandı.

Moore, çizgiroman senaryolarının yanına, Voice of Fire adında kısa hikayelerden oluşan bir roman yayınladı, ikinci romanı Jarusalem’in ise 2010 yılının sonlarında piyasaya çıkması bekleniyor. Yazarın 1980’lerde kurduğu The Sinister Ducks adlı bir müzik grubu, ayrıca V for Vendetta ve The League of Extraordinary Gentlemen: Black Dossier için yazdığı iki de şarkı bulunuyor.

Etik bakımdan kendisini bir anarşist olarak tanımlayan yazarın bu konuda, Margaret Killjoy ile üretilmiş olan ve Mythmakers and Lawbreakers adlı kitapta yayınlanan bir makalesi de bulunuyor.

Ödülleri ve Başarıları

Jack Kirby Awards; 1985, 1986, 1987, 1985, 1986, 1987, 1987, 1985, 1986 (Benzer sene içind gözükenler ayrı kategorilerde olmak üzere)

Comics Buyer’s Guide; 1985, 1986, 1987, 1999, 2000

Harvey Award; 1988, 1995, 1996, 1999, 2000, 2001, 2003

Jack Kirby Award; 1985 (x2), 1986 (x3), 1987, 1997, 1998, 1999

Eisner Award; 9 kere (1998-)

Hugo Award; (1988)

Time Magazine, Bütün Zamanların En İyi 100 Kitabı; Watchmen, (2005)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı