A

Alexandre Dumas (Baba)

Alexandre Dumas (Baba) Biyografisi

Alexandre Dumas (Baba) 24 Temmuz 1802 tarihinde Fransa’da doğmuştur. Kendisi ile aynı adı içeren oğlu da meşhur bir yazar olduğundan, isminin başına baba sözcüğü getirilerek anılır. Küçük yaşta babasını kaybetmesi nedeniyle tatmin edici öğrenim görmedi. Alexandre Dumas, geçimini sağlamak nedeniyle genç yaşta yirmi yaşında Paris‘e gitmiştir. Avukat olmayı planlamış fakat geleceğin Fransa Kralı Orleans Dükü Louis-Phlippe’nin hizmetine girmiştir. Sonradan da şansını tiyatroda denemeye karar vermiştir.
Yazı hayatına atılması, 1826′da yayımladığı küçük bir öykan “Henri III ve Sarayı” adlı bir piyes yazdı.

Edebiyat alanında önce oyunlar yazarak ünlenmiş, yazdığı oyunlar döneminde olduça ilgi görmüştür. Fakat kalıcılığını tarihsel serüven romanlarıyla sağlamıştır. Genelde 16. ve 17. yüzyılda geçen heyecanlı öyküler yazmayı hedeflemiştir.

19. yüzyılın en bereketli ve en sevilen Fransız yazarlarındandır.

1844’de yazdığı “Üç Silahşörler”den başka, “Monte Kristo Kontu”(1845), “Demir Maske”(1848) ve “Siyah Lale”(1850) gibi tarihi romanlarıyla tanınır. Üçyüze yakın macera romanı yazmıştır.

Dumas, hiç bir tarihsel gerçeğe dayanmayan, insan psikolojisinin derinliklerine inmeyen, hatta akla ve mantığa sığmayan bir hikaye anlatarak, kuşkusuz kaçış edebiyatının başlatıcılarından biri oluyordu.

Fransız edebiyatının en ünlü yazarlarından Alexandre Dumas’nın başyapıtı olarak kabul edilen “Üç Silahşörler” Kardinal Richelieu / XIII. Louis dönemindeki dört gözüpek şövalyenin maceraları anlatılmaktadır. Alexandre r. Üçlü silahşör; Athos, Porthos ve Aramis ile aralarına yeni katılan D’Artagnan’ın (Dartanyan) kral ve kraliçeyi korurken yaşadıkları maceraları konu almaktadır. Binlerce kere film ve çizgi filmleri yapılmıştır.

Dumas galibiyet kazandıkça kendini fiyatı yüksek zevklere vermiş ve borçlarını ödeyebilmek için daha pozitif yazmaya başlamıştır. aynı zamanda gazeteciliğe de başlamış, seyahat kitapları yazarak para kazanmaya çalışmış ama başarılı olamamıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Avril Lavigne

Alexandre Dumas (baba), bir bayan terzisi olan Marie-Catherine Labay isimli bir bayan ile aşk yaşayan olup izdivaç dışı 1824 yılında Alexandre Dumas (oğul) adında bir oğlu oldu. Ancak bu çocuğunu 1931 yılında kabul etti tanıdı ve iyi bir eğitim görmesini sağladı.

Alexandre Dumas, 5 Aralık 1870‘de, Fransa’nın Yukarı Normandiya bölgesinde Dieppe yakınlarında ölmüştür.

Romanları :
III. Henri ve Sarayı (1829)
Napoléon Bonaparte (1831)
Üç Silahşörler (1844)
Son Şövalye
Monte Kristo Kontu (1845)
Demir Maske (1848)
Siyah Lale (1850)
Hatıralar (1852-54)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı