A

Albert Uderzo

Albert Uderzo Biyografisi

Fransız çizgi roman sanatçısı ve senaryo yazarı Albert Uderzo’nun Rene Goscinny ile beraber yarattıkları Asterix serisi ve Oumpah-pah adlı çizgi roman en meşhur eserleridir.

Albert Uderzo, 25 Nisan 1927 tarihinde Fismes, Fransa’da doğmuştur. Babası Silvio ile annesi Iria İtalya’dan Fransa’ya göçmüşlerdir. Soyadı, ailesinin göçtüğü İtalya’daki Oderzo köyünden gelmektedir. Bruno Uderzo adında kardeşi vardı.

1934 yılında Fransa vatandaşlığına kabul edilen Albert Uderzo, II. Dünya Savaşı sırasında Paris’den ayrılıp Brötanya bölgesinde bir köyde bulunan babasının mobilyacı dükkânında çalıştı. II. Dünya Savaşından daha sonra Paris’de karikatüristliğe başladı. İlk kahramanları Flamberge ve Clopinard’dır. 1947-48 yıllarında Belloy ve Arys Buck karakterlerini yaptı. 1951 yılında Rene Goscinny ile tanıştı. İkili kısa zamanda iyi arkadaş olur ve Paris’de yeni açılan Belçika şirketi World Press’de beraber çalışmaya karar verirler. Birlikte yarattıkları birincil karakterler Oumpah-pah, Jehan Pistolet ve Luc Junior olur. 1958 yılında Le journal de Tintin dergisinde Oumpah-pah çizgi roman dizisi olarak basılmaya başlanır ve 1962 yılına dek yayınlanır. oumpah-pah.jpg 1959 yılında ikili daha gençlere yönelik dergi olan Pilote’de yer alırlar. Dergide Asterix’in birincil macerası yer alacaktır. Bu dönemde Albert Uderzo, Tanguy’un Maceraları projesinde Jean-Michel Charlier ile beraber çalışır.

Galyalı Asteriks’in Maceraları, metnini Rene Goscinny‘nin, resimlemesini de Albert Uderzo‘nun yaptığı Fransız bir çizgiroman dizisidir.

Asterix sıralı Pilote dergisinde yayınlandıktan daha sonra 1961 yılında Galyalı Asterix adlı ilk macerasıyla piyasaya çıkartıldı. 1967 yılında Asterix fazla popüler olduktan daha sonra Albert Uderzo ve Rene Goscinny tüm zamanlarını bu karaktere harcamaya başladı. 1977 yılında Rene Goscinny’nun ölümünden sonradan Albert Uderzo bundan böyle kitapları sadece resimlendirmekle kalmaz, senaryosunu da yazmaya başlar. asterix.jpg

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayta Sözeri

Albert Uderzo, 2009 yılında Asterix’in yaratılışının 50.yıldönümü için yaptığı açıklamada Asterix’in direniş, cesaret, basitlik ve gülmenin temsilcisi olduğunu belirtir. Albert Uderzo, 2009 yılında yayınlama şirketi hachette haklarını satıncaya dek kitapları yazmaya ve resimlemeye devam etti.

Albert Uderzo UNESCO’nun yaptığı araştırmaya göre Fransızcadan en fazla çeviri edilen 10. Yazardır. Rene Goscinny ve Herge’den sonra en fazla eseri çevrilen 3. mizahçıdır.

Albert Uderzo, 1953 yılında Ada Milani ile evlendi. Sylvie Uderzo (d.1956) adında bir kızı vardır.

Albert Uderzo, 24 Mart 2020 tarihinde Neuilly-sur-Seine, Fransa’da 93 yaşında ölmüştür.

rene-goscinny-asterix.jpg

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı