A

Ayta Sözeri

Ayta Sözeri Biyografisi

Bir transseksüel olan Ayta Sözeri, LGBTT (lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel veya travesti) aktivistidir.

Ayta Sözeri, 31 Mart 1976 tarihinde Nürnberg, Almanya’da ailesinin erkek çocuğu olarak doğmuştur. sonra 1982 yılında 6 yaşında iken annesi babası ve bir kız kardeşi, iki ablası ile beraber İzmir‘e yerleşmişler. Ege Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Sanat Müziği korosunda Türk Müziği eğitimi aldı. Avni Anıl şefliğinde onun şarkılarını söyleme şansı elde etti.

Ortaokul bittiğinde liseden önce annesine Hislerini anlatistler ileride şayet trans kişi olacak teşhisi koydular. Ege Üniversitesi’nin işletme bölümünde okurken bir doğum günü partisinde çok hoş oynadığı fark edip zenne oldu. Bir gün çalıştığı bir yerde solist gelmeyince sahneye çıktı ve şarkıcılık serüvenine başladı. 20’li yaşlarında cinsiyet ameliyatı olarak kadın oldu.

2000 yılından beri İstanbul’da yaşayan Ayta Sözeri, sinema ve dizilerde oyunculuk yapmanın yanı sıra şarkıcılık da yapmaktadır. Türkiye’nin birincil trans oyuncusu, sıkı bir insan hakları aktivisti ve uzun zamandır sahnelerde gördüğümüz bir şarkıcıdır. Aralarında Sezen Aksu‘nun da bulunduğu sanatçılara konserlerinde vokal yaptı. Levent Kırca Tiyatrosu’nda oynadı.

İstanbul’da Boncuk Restoran’da şarkıcı olarak çalışıyorken, bir gün ‘Yaşam Bağları’ dizisinin set yemeği orada yapıansını fazla beğenen dizinin yönetmenlerinden Mustafa Şevki Doğan “Mutlaka seni bir yerde oynatacağım” dedi. Ve birincil rolü ‘Yaşam Bağları’ dizisinde hapishane müdiresi oldu. Bunu ‘Arka Sokaklar’, ‘Dudaktan Kalbe’, ‘Kuzey Rüzgarı’, ‘Dadı’ ve ‘Kayıp Şehir’ gibi diziler takip etti.

Tümay Özokur ajansına bağlı olarak oyunculuk yapmaktadır.

Ayta Sözeri, sıkı bir insan hakları aktivisti ve LGBTT (lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel ya da travesti) aktivistidir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Abdulhamit Gül

Ayta Sözeri, 2012 yılında yönetmenliğini Cevdet Mercan’ın yaptığı “Kayıp Kent” adlı Tv. Dizisinde Uğur Polat, Gökçe Bahadır, Ahmet Mekin, İlker Kaleli, Cansu Tosun, Nazan Kesal, Nik Xhelilaj, Şebnem Hassanisoughi ile beraber oynadı.

2017 yılında senaryosunu Gülse Birsel’in yazdığı, yapımcılığını Necati Akpınar’ın yaptığı ve yönetmenliğini Ozan Açıktan’ın yaptığı “Aile Aralarında” adlı sinema filminde Engin Günaydın, Demet Evgar, Gülse Birsel, Fatih Artman, Erdal Özyağcılar, Köklü Değişiklik Yakut, Derya Karadaş, Arif Erkin Güzelbeyoğlu, Erdal Cindoruk, Şevket Çoruh, Ünal Yeter, Devin Bağımsızlık Çınar, Su Kutlu ile beraber rol aldı.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2017 – Meryem (Mahpus) (TV Dizisi)
2017 – Aile Aralarında (Behiye ) (Sinema Filmi)
2016 – Koca Dünya (Yaşam Kadını) (Sinema Filmi)
2015 – Tehlikeyle Flört (Sinema Filmi)
2014 – Ulan İstanbul (Umay) (TV Dizisi)
2014 – 2016 – Paramparça (2) (Terbiye) (TV Dizisi)
2014 – Hadi Ya (Sinema Filmi)
2013 – 2014 – Yalan Dünya (TV Dizisi)
2012 – Kayıp Şehir (Duygu) (TV Dizisi)
2012 – Acayip Hikayeler (Cansu) (TV Dizisi)
2011 – Papatyam 4. Sezon (Şebnem) (TV Dizisi)
2010 – Kukuriku – Bayan Krallığı (Beton) (Sinema Filmi)
2009 – Teslimiyet (Aygül) (Sinema Filmi)
2009 – Kahramanlar (Arzu) (TV Dizisi)
2009 – Güneşi Gördüm (Tuana) (Sinema Filmi)
2009 – 2010 – Akasya Durağı (Naciye) (TV Dizisi)
2008 – Dudaktan Kalbe 2. Sezon (Mahkum) (TV Dizisi)
2007 – Parmaklıklar Ardında (Hükümlü) (TV Dizisi)
2007 – Kuzey Rüzgarı (Okşan) (TV Dizisi)
2006 – Arka Sokaklar 1. Sezon (Aydan) (TV Dizisi)
2000 – Dadı (Şarkıcı) (TV Dizisi)
2000 – Yaşam Bağları (Hapisane Müdürü) (TV Dizisi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayşe Şule Bilgiç
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı