A

Alexis Bledel

Alexis Bledel Biyografisi

Alexis Bledel, 1981 doğumlu Amerika’lı dizi ve sinema oyuncusu. bununla beraber eski bir model olan Alexis, Gilmore Girls’de oynadığı ‘Rory’ ve Robert Rodrigez filmi Sin City’de canlandırdığı ‘Becky’ karakteriyle tanınıyor.
Kimberly Alexis Bledel, 16 eylül 1981’de Arjantin’li Martin Bledel ve Meksika’lı Nanette Blake’in kızı olarak Houston, Texas’ta İspanyolca konuşan bir ailede dünyaya geldi. 1986 doğumlu Eric David Bledel adında bundan başka erkek kardeşi olan Alexis, İngilizce’yi okula başlayınca öğrendi. 8 yaşındayken utangaçlığını üzerinden atması annesinin teşvikiyle şehir tiyatrosunda oynamaya başlayan Alexis, Our Town , The Wizard of Oz ve Aladdin gibi yapımlarda yer aldı.

Houston’daki St. Agnes Academy’ye başlamadan önce 14 yaşındayken bir zaman lokal bir mağazada modellik yapan ve liseye bu arada de modellik kariyerine devamlı Alexis, bununla birlikte Tokyo, Milan, New York ve Los Angeles gibi merkezlere seyahat etti. Page Parkes Modellik ve Oyunculuk Merkezi’nde (Page Parkes Center for Modeling and Acting) eğitim aldıktan sonradan 1 yıl dek New York Üniversitesi’ne bağlı Tish Sanat Okulu’na (Tish School of Arts) devam etti.

2000 baharında Los Angeles’da katıldığı test çekimlerinin arkasından, Gilmore Girls adlı dizide oynaması için seçildi ve televizyon kariyeri başlamış oldu. Bekar anne Lorelai Victoria Gilmore’un kızı Lorelai Leigh ‘Rory’ Gilmore karakterini canlandıran Alexis, bu rolüyle çoğu tv ödülünün de (2002-Kadın Oyuncu Dalında Family Television Award, 2005 ve 2006 Komedi Dalında Teen Choice Award) sahibi oldu. Dizinin birinci sezonunda karakterinin fazla kahve içmesinden nedeniyle zamanla bundan usanan Alexis, dizide Rory kahve içtiği vakit, artık akarsu yada kola içmeye başladı ve rolüyle ilgili şunları söyledi:

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayşenil Şamlıoğlu

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifBir Takım şahsiyet özelliklerinden ve ailesiyle olan ilişkilerinden nedeniyle Rory karakteriyle kendimi bağdaştırdığımı söyleyebilirim. Zaten kendimce dizideki aile yapısı ve anne-kız ilişkisini bir çok kişi kendisiyle bağdaştırabilir.

Gillmore Girls’de oynamaya devam ettiği vakit içerisinde, Tuck Everlasting (2002-Winifred ‘Winnie’ Foster rolünde), DysEnchanted (2004-Goldilocks rolünde), Bride & Prejudice (2004-Georgina “Georgie” Darcy rolünde), The Orphan King (2005-Dylan rolünde) ve The Sisterhood of the Traveling Pants (2005-Lena rolünde) filmlerinde rol aldı. Yine 2005’de ses getiren Bruce Willis, Benicio Del Toro, Jessica Alba ve Brittany Murphy‘nin başrollerinde oynadığı Robert Rodrigez filmi Sin City’de ‘Becky’ karakterini canlandırdı. Başlıca siyah beyaz olan ancak bazı bölgelerin renklendirildiği filmde Rodrigez, Alexis’in gözlerini fazla etkileyici buldu ve böylece Becky karakteri, gözlerinin mavi rengini korudu. Alexis, Becky karakteriyle ilgili olarak ‘Tabanca taşıyor ve popo tekmeliyor’ demişti.

Amerikan ska punk grubu Less Than Jake’in 2003 yılındaki Anthem albümünün She’s Gonna Break Soon şarkısının klibinde de oynayan Alexis, son olarak 2006 yapımı I’m Reed Fish adlı filmde Kate Peterson karakterini canlandırdı.

Ailesi ve yakın arkadaşları göre ‘Kim’ diye çağırılan ve çalışmadığı zamanlarda kitap okumaktan, gezmekten, resim çekmekten ve ailesi ile zaman geçirmekten haz bölge Alexis, alacak parası olmayanlara kitap yardımı karşılayan First Book adlı organizasyonda da çalışıyor.

2002 yılında Teen People’s magazine ‘Hottest Stars Under 25’ listesinde yer alan Bledel, Maxim Magazine’in Hot 100 of 2005 listesinde 87. sırada yer aldı.

Gilmore Girls’deki rol arkadaşı Milo Ventimiglia ile 2006 baharında ayrılmalarından önce, 3.5 takvim bir birliktelik yaşayan Alexis’in, Sophie adında Malta Chihuahua cinsi bir köpeği var. Alexis, halen 7. sezonu sürmekte olan Gilmore Girls’de oynamaya devam ediyor ve Los Angeles’da yaşıyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ada Derya Yarar
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı