A

Ali Kırca

Ali Kırca Biyografisi

Başlıca Haber Bülteni sunucusu, yazar ve gazeteci.
1948 yılının Aralık ayında Akşehir’de doğdu. 1963 yılında İstanbul’a geldi ve Deniz Harp Akademisi’nden mezun oldu. 1969 yılında bir deniz teğmeni iken ve yayınladığı bir ilan nedeniyle ordu ile ilişkisi kesildi. Bir zaman İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi’nde okudu. Daha önce 17’li yaşlarda medyaya ilgi duymaya başlayan Kırca, 1974 yılında TRT’de muhabir olarak mesleğe başladı.

TRT‘de dağıtılmış görevlerde çalıştıktan sonradan TRT Haber Dairesi Başkanlığı’na yükseldi. “Yurttan-Dünyadan” ve “32.Gün” programlarını hazırlayıp, “Açık Oturum” programını yöneten Kırca, önde gelen liderlerle yaptığı röportajlar bir uçtan bir uca başarısına başarı kattı.

Bir dönem TRT Washington temsilcisi olarak da çalışan Kırca, sonradan birincil özel televizyon olan İnter Star’a geçti. 42 yaşında “Kırkıncı Paralel” programını Washington ve New York‘ta hazırlayıp, sundu. 1993 yılında Türkiye’ye döndü ve ATV Haber Dairesi Başkanı oldu. 1 Şubat 1994’de Türkiye’nin birincil anchorman’i olarak ATV Belli Başlı Haber Bülteni’ni sunmaya başladı. Hemencecik ardından 6 Şubat 1994’te yayına giren “Siyaset Meydanı” programı ile hafızalara kazındı.

2001 Idareli krizinin yaşandığı günlerde ATV ile anlaşamayarak Star televizyonuna geçti. Bir fazla polemiğe niçin olan Star’dan ayrılışı gecikmedi. 2002 yılında NTV ile anlaştı. Benzer sene “Habersiz Türküler” adlı bir albüm çıkardı. Uzlaşma Manço’ya olan hayranlığı ile de aşina meşhur anchorman, Sonny Müzik’in çıkarttığı “Yüreğimdeki Barıştırma Şarkıları” adlı albümde “allah’a ısmarladık oğlum” parçayı seslendirdi.

NTV’den de ayrılması gecikmedi. Yeniden ATV’de anchorman olarak göreve başlayan Ali Kırca, bununla birlikte Sabah Gazetesi’ndede köşe yazarlığına getirildi. “Altanlar Meydanda”, “Futbol Hayattır”, “Hazan Mevsiminde Aşk”, “Sedir Ağacının Kokusu”, “Şu Anda İyi Haberleri Veriyoruz”, Susurluk Çarkı, Barıştırma Manço’ya Açlık, “700. yılında Osmanlı” ,“Aşk”, “Azınlıklar Kaybolan Renkler”, “Türkçe İbadet”, “Vakitsiz Şarkılar” adlarıyla 12 adet kitabı yayınlandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alev Oraloğlu

2 yıl her tarafında Anadolu Üniversitesi’nde TV Haberciliği dersi verdi. Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim görevliliği yapmaya başlayan Kırca, (“Golden Rose” ödülü ilk önce elde etmek üzere) yaptığı programlarla çoğu milletlerarası ödül de kazanmıştır.

Barışma Manço’ya hayranlığı ile de tanıdık Kırca, Sony Müzik’deri “Yüreğimdeki Barışma Şarkıları” adlı bir albümde “güle güle oğlum” isimli parçayı seslendirdi. Anchorman, aynı sene 2002 senesi içerisinde “Habersiz Türküler” isimli bir albüm daha çıkardı.

ATV televizyonunun satılması üstüne, kanalla yollarını ayırarak ekibiyle birlikte Show TV‘ye aktarma oldu. Haziran 2013 ayına kadar burada ve Skytürk 360 televizyonlarında Siyaset Meydanı‘nı sundu. Haziran 2013 ayında Show TV’ye TMSF el konulması ve Ciner Grubu’na satılmasının arkasında ayrıldıktan sonradan Galatasaray TV’de medya iletişim direktörlüğü görevine geldi.

Seray bayan ile evli olan Ali Kırca’nın Candaş (d.1981) ve Ozan adlarında iki oğlu vardır.

Kitapları :
2015 – Dedemin Kırmızı Kamyonu
2014 – Öbür Bahçe
2012 – Vakitsiz Şarkılar
2003 – Altan’lar Meydanda
2000 – Futbol Hayattır
2000 – Acilen iyi Haberleri Veriyoruz

Rol aldığı Filmler :
1994 – Süper Baba (Rolü: Ali Kırca)
1997 – Sıcak Saatler (Rolü: Ali Kırca)
2000 – Oyunbozan (Rolü: Ali Kırca)
2003 – Kurşun Yarası (Rolü: Ali Kırca)
2005 – Uyarı Şahan Çıkabilir (Rolü: Ali Kırca)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı