A

Ali Sami Yen

Ali Sami Yen Biyografisi

Ali Sami Yen, Galatasaray Spor Kulübü’nün kurucusu. Türk Milli Takımın ilk teknik direktörü. Futbolcu ve spor adamı.
20 Mayıs 1886‘da, istanbul’un Kandilli semtinde dünyaya gelen Ali Sami Bey, Yen soyadını sonra aldı. Babası, ünlü edebiyatçılarımızdan Şemsettin Sami‘ydi.

Galatasaray Lisesi‘nde okuyan ve futbol oynayan Yen, 20 Ekim 1905’de, Belirli Bülend Serdaroğlu, Tahsin Nahit, Şehit Celal, Reşad Sirvani, Bekir Bircan, Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver ve Asım Tevfik Sonumut adlarında, sekiz mektep arkadaşına liderlik ederek, Galatasaray Spor Kulübü’nü kurdu. Kulübün, 1 sicil numaralı birincil üyesi ve birincil başkanı olan Yen, 1906’da, oynadıkları ilk maçta, takımda kaptanlık görevini üstlendi. 1906 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu.

Ali Sami Yen’in, Sarı-Kırmızılı kulübe tartma 1911 yılında, Kalamış’da kulüp binasında, Galatasaray Müzesi’ni kurması oldu. sonra mütareke yıllarında müze Galatasaray Lisesi’ne taşındı. Türkiye’nin birincil spor müzesi niteliğini taşımaktadır.

Galatasaray’da, 1905 – 1918 seneleri arasında 13 sene, 1925‘de de, 1 yıl olmak üzere, iki dönemde toplam, 14 sene başkanlık hizmeti veren Yen, 27 Ocak 1921’de kurulan ve 8 Haziran 1922’de de resmi nitelik kazanan, ilk devlete ait Türk spor örgütü olan, Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı‘nın kuruluşunda, Burhan Felek ve Yusuf Ziya Öniş arasında yer aldı. TİCİ’de bir zaman başkanlık yaptı. Türk futbolunun önde gelen örgütleyicilerinden biri olan Yen, yalnız sportif açıdan yok, aynı zamanda, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin tanıtımı açısından da siklet içeren 1924 Paris Olimpiyatları’nda, Türk kafilesinin lideriydi. 19261931 yılları aralarında, Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi‘nin Başkanlığı görevini üstlendi.

1905 yılında yönettiği, ModaKadıköy karşılaşması sebebiyle, Yen’in, birincil Türk hakem olma ihtimali vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alma Terzic

Ali Sami Yen, Ulusal Takımın Romanya ile yaptığı ilk maçta, teknik adam olarak ulusal takımın başında bulundu. Türk Milli Takımın birincil teknik direktörü olan Yen, Türk spor tarihinin en seçkin kişilerinden biri olarak anılmaktadır.

29 Haziran 1927’de, Yen’in yazdığı, Türkiye’de futbolu bilimsel olarak kuralları ve ayrıntılarıyla ele bölge ilk kitap olan “Futbolun Kitabı” adlı kitap basıldı.

29 Temmuz 1951’de, İstanbul’da vefat eden Ali Sami Yen, Feriköy mezarlığında toprağa verildi.

Futbola vedasından sonradan, uzun yıllar spor yöneticiliği ve hakemlik yapan, Türk futbolunun gelişimi ve ilerlemesi için mücadele veren Ali Sami Yen’in adı, 1964’de, Galatasaray’ın Mecidiyeköy’deki stadyumuna verildi.

Ali Sami Yen Fahriye bayan ile evli idi. Hiç çocukları olmadı.

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/fahriye-yen/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı